Nie zwlekaj z tym zabiegiem. Pełnią sezonu piwonie otworzą okazałe pąki

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Spore kwiaty, które natychmiast przyciągają wzrok żywymi kolorami oraz subtelny zapach unoszący się w ogrodzie to cechy charakterystyczne piwonii. Raz posadzone na odpowiednim stanowisku, stają się prawdziwą ozdobą nawet najmniejszej przestrzeni. Co zrobić, by obficie kwitły co roku? Odpowiedź tkwi w regularnym przycinaniu. Jak wykonać je jesienią? Podpowiadamy.

Kiedy zabrać się za przycinanie piwonii?
Kiedy zabrać się za przycinanie piwonii?123RF/PICSEL

Obcinanie liści piwonii po przekwitnięciu

Piwonie zachwycają okazałymi kwiatami na przełomie maja oraz czerwca. Dokładny czas ich kwitnienia zależy przede wszystkim od stanowiska w ogrodzie oraz warunków pogodowych. Jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych jest przycinanie liści rośliny. Ogrodnicy alarmują, by nie wykonywać tej czynności tuż po przekwitnięciu piwonii. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie ich na cały sezon wegetacyjny.

Dlaczego warto zostawić liście na pnączach? Okazuje się, że są niezbędne do pozyskania substancji odżywczych w trakcie fotosyntezy. Po zakończonym kwitnieniu należy skupić się przede wszystkim na usunięciu suchych kwiatostanów oraz pąków, które nie zdążyły się rozwinąć. Odpowiednią porą na obcinanie jest moment, w którym liście zaczynają przybierać brunatną barwę. Bywa, że termin ten przypada na wrzesień, a wyjątkowo ciepłą jesienią dopiero na przełomie października i listopada.

Cięcie i zabezpieczanie piwonii przed zimą

Przed zimą warto zabrać się za przycinanie piwonii
Przed zimą warto zabrać się za przycinanie piwonii123RF/PICSEL

Zadbanie o rosnące w ogrodzie piwonie jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków nie jest tylko zabiegiem koniecznym dla zachowania efektów wizualnych. Pozbycie się nadmiaru zeschłych liści oraz wyrośniętych pędów nie tylko odmłodzi, ale dodatkowo odciąży roślinę. Specjaliści w dziedzinie opieki nad roślinami doradzają, by najpóźniej w listopadzie przykryć ucięte kłącza dawką świeżego obornika.

Nawóz skutecznie zabezpieczy roślinę przed mrozem i odżywi bulwę korzeniową. W trakcie przedwiośnia, kiedy śnieg zacznie topnieć, cenne składniki zawarte w oborniku przedostaną się do gleby, skąd powędrują wprost do korzeni włosowatych i dokarmią całą roślinę. Naturalny zasilacz użyźni ziemię po długiej zimie i przełoży się na wzmocnienie kwitnienia piwonii.

Zabieg pielęgnacyjny piwonii bylinowej i drzewiastej

  • Piwonia bylinowa

Gatunek obumiera jesienią, by ponownie zachwycić bujnym kwitnieniem pełnią wiosny. Aby wspomóc roślinę w tym zadaniu, doradza się wykonanie jesiennego przycinania - optymalny termin przypada na listopad. Ogrodnicy zwracają uwagę, by ściąć przede wszystkim części nadziemne. Cięcie piwonii bylinowej na zimę trzyma w ryzach warunki sanitarne w ogrodowych rabatach.

Czas wegetacji piwonii pozwala nam także na usunięcie bocznych pąków kwiatowych. W efekcie na każdym pędzie powinien zostać wyłącznie jeden pąk. Czemu służy taki zabieg? W sezonie uzyskamy kwiaty o prawdziwie imponujących rozmiarach. Jeśli zdecydujemy się na usunięcie pąka szczytowego, a w zamian pozostawienie części bocznych, roślina wytworzy więcej kwiatów, ale o wiele mniej okazałych.

  • Piwonia drzewiasta

Na ogół odmiana drzewiasta nie wymaga przycinania. Zdarza się jednak, że zabieg jest konieczny do utrzymania właściwego pokroju rośliny. Jeśli zajdzie taka potrzeba, czynność należy przeprowadzić natychmiast po ustaniu kwitnienia. Zachowanie terminu jest szczególnie ważne, gdyż piwonia drzewiasta zakwita na pędach z ubiegłego roku. Niedotrzymanie wskazanej pory naraża roślinę na zatrzymanie kwitnienia w kolejnym sezonie.

Piwonie drzewiaste często występują w postaci szczepionej, należy zatem pamiętać o regularnym usuwaniu pędów wybijających z podkładki. Ogrodnicy, którym zależy na pobudzeniu rośliny do krzewienia, powinni skrócić pędy piwonii o połowę. Przycinanie rośliny wiosną pozwoli skutecznie ją odmłodzić. W takiej sytuacji tniemy pędy na ok. 20 cm nad ziemią.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas