Piwonie nie zakwitły? Oto jak prawidłowo je sadzić, aby długo cieszyły oko

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Piwonie to piękne kwiaty ozdobne, uwielbiane przez Polaków za spektakularny wygląd oraz piękny zapach. Mimo że są dość proste w uprawie, zdarza się, że nie zakwitają. Przyczyn może być wiele, a jedną z nich jest nieprawidłowe sadzenie roślin. Oto jak sadzić piwonie, aby zdrowo rosły i pięknie kwitły.

Dlaczego piwonie nie kwitną? Powód może być bardzo prosty
Dlaczego piwonie nie kwitną? Powód może być bardzo prosty123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Piwonie to kwiaty o wielu odmianach. Różnią się one od siebie kształtem kwiatów, kolorami, a także wielkością. W polskich ogrodach już od czasów PRL-u króluje piwonia chińska, zwana też różą bez kolców.

Osiąga ona od 80 do 100 centymetrów wysokości, ma mocną łodygę, która zakończona jest kulistym kwiatowym pąkiem. Piwonie słyną ze zniewalającego zapachu oraz dość prostej uprawy.

Zobacz również: Obłędny zapach i bajeczny kolor. W PRL królowały w ogrodach
Piwonia nie kwitnie. Co może być przyczyną?

Niestety zdarza się, że czasami piwonia nie kwitnie, a my zupełnie nie rozumiemy, co jest tego przyczyną. Okazuje się, że powodów może być wiele, m.in.:

  • zbyt głębokie posadzenie jej w ziemi 
  • zbyt późne sadzenie,
  • niedobór światła, 
  • przenawożenie azotem, 
  • pozostawienie zimowego okrycia na wiosnę, 
  • atak szarej pleśni lub nicieni. 

Najczęstszą przyczyną problemów z kwitnieniem tej rośliny jest jednak nieprawidłowe jej sadzenie.

Piwonie to bujnie kwitnące kwiaty, które zazwyczaj ją proste w uprawie. Niestety zdarza się, że czasami nie chcą zakwitnąć
Piwonie to bujnie kwitnące kwiaty, które zazwyczaj ją proste w uprawie. Niestety zdarza się, że czasami nie chcą zakwitnąć123RF/PICSEL

Zobacz również: Dlaczego azalia nie kwitnie? Najczęstsze błędy w uprawie
Jak sadzić piwonie by kwitła? 

Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie stanowisko dla rośliny. Piwonie najlepiej rosną na słonecznym i dobrze oświetlonym miejscu, w którym w ciągu dni będą miały co najmniej 6 godzin słońca. 

Aby roślina bujnie kwitła, potrzebuje również dobrze dopasowanego podłoża. Piwonie lubią żyzną, przepuszczalną i dobrze nawożoną glebę o średniokwaśnym odczynie pH 5-6, jednak na podłożu zasadowym również może dobrze rosnąć.

Sadząc piwonię, pamiętajmy o prawidłowym przygotowaniu drenażu, który pozwoli nam uniknąć zatrzymywania zbyt dużej ilości wilgoci w ziemi. W wykopanym przez nas dołku (co najmniej dwukrotnie większym niż korzenie rośliny) umieszczamy około 10-centymetrową warstwę kamieni lub żwiru.

Następnie wsypujemy tam mieszankę ziemi, kompostu, torfu oraz piasku. Takie podłoże zapewni roślinie idealne warunki do zdrowego wzrostu i bujnego kwitnienia.

Wsadzając roślinę do ziemi, musimy pamiętać również o odpowiedniej głębokości. Nie powinna ona przekraczać 5-7 cm pod powierzchnią ziemi. Zbyt głębokie sadzenie może wpływać na opóźnienie kwitnienia.

Od razu po posadzeniu piwonii należy ją obficie podlać.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle/informacja prasowa
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas