Niesłusznie lądują w śmietnikach. Co zrobić z chryzantemami po Wszystkich Świętych?
Oprac.: Joanna Leśniak
Chryzantemy to od lat niekwestionowane liderki wśród kwiatów, które wybierane są do ozdobienia grobów. Zdarza się, że barwne rośliny kosztują niemało, więc niektórzy nas z bólem serca i portfela wyrzucają je do śmietnika, gdy minie 1 listopada i związane z nim obrzędy. Okazuje się, że kwiaty mogą przetrwać do kolejnego roku, o ile właściwie je potraktujemy. Co zrobić z chryzantemami po Wszystkich Świętych?
Spis treści:
Jak przezimować chryzantemy? Nie wszystkie się do tego nadają
Podczas zakupu kwiatów na cmentarz warto kierować się ich mrozoodpornością. Nie tylko dłużej wytrzymają w dobrej kondycji na grobach, ale możliwe będzie też zimowanie chryzantem. Jeśli wybierasz odmiany o drobnych lub średnich kwiatach, szanse ich przetrwania są znacznie większe niż w przypadku roślin z dużymi kwiatostanami.
Z cmentarza nie zabieraj okazów, które ewidentnie przemarzły. Odratowanie ich w domowych warunkach nie będzie możliwe. Na przyszłość warto zapamiętać, by doniczkę z chryzantemą na grób owinąć agrowłókniną lub najzwyklejszą folią bąbelkową i umieścić w większym pojemniku. Takie zabezpieczenie chroni kwiaty przed niską temperaturą, z jaką niejednokrotnie mamy do czynienia na początku listopada.
Co zrobić z chryzantemami po Wszystkich Świętych? Czy można posadzić je do gruntu?
Nie przetrzymuj kwiatów na cmentarzu zbyt długo. Zabierz je z powrotem najpóźniej kilka dni po Wszystkich Świętych, aby ich zimowanie i późniejsza uprawa poszły gładko. Czy chryzantemy z cmentarza można posadzić w ogrodzie?
Mimo że najodważniejsi ogrodnicy decydują się na ten zabieg, wiąże się z nim spore ryzyko. Kwiaty będą mieć mało czasu na ukorzenienie się i zaadaptowanie do nowych warunków. Kiedy nadejdą siarczyste mrozy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że okażą się dla chryzantem zabójcze.
Co zrobić z chryzantemami na zimę?
Słowo się rzekło, decydujesz się na zimowanie chryzantem. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności skróć ich pędy na długość około 15 centymetrów, przesadź je do większych doniczek wypełnionych żyzną, próchniczą ziemią i umiarkowanie podlej.
Dla pojemników z kwiatami znajdź chłodne pomieszczenie z ograniczonym dostępem do światła słonecznego. Jak przechowywać chryzantemy? Temperatura w miejscu ich zimowania powinna mieścić się w przedziale 5-7°C. Nie będą potrzebowały nawożenia, ale nie zapominaj o podlewaniu roślin niewielką ilością wody. Dostarczaj ją, gdy ziemia w doniczkach przeschnie.
Hartowanie i sadzenie chryzantem do gruntu — ważne terminy
W marcu zaleca się przenieść doniczki z chryzantemami do jaśniejszego i cieplejszego pomieszczenia. W tym okresie zauważysz, że pojawiają się młode przyrosty. Jest to również dobry moment na częstsze podlewanie.
W kolejnych tygodniach możesz rozpocząć hartowanie chryzantem, polegające na wynoszeniu ich w cieplejsze dni na zewnątrz. Wieczorami wymagają jednak ponownego wniesienia do środka. Kiedy sadzić chryzantemy do gruntu? Na ten manewr zdecyduj się, dopiero gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków. Pracę zaleca się przeprowadzać nie wcześniej niż w maju.
Chryzantemy w ogrodzie wymagają regularnego podlewania i nawożenia. Jeśli będziesz przestrzegać tych zasad, jesienią z powodzeniem przesadzisz je do doniczek i ponownie udekorujesz nimi groby bliskich.
Polecamy:
Tak w prosty sposób znajdziesz konkretny grobowiec w Polsce. Ogromne ułatwienie dla odwiedzających zmarłych
Leśny cmentarz bez nagrobków w Poznaniu. Mniejsza szkoda dla środowiska