Niestraszne im trudne warunki. Najlepsze rośliny do łazienki
Duża wilgotność powietrza, często niewielka ilość lub brak światła sprawiają, że uprawa kwiatów doniczkowych w łazience wydaje się niełatwym zadaniem. Jednak wystarczy wybrać odpowiednie gatunki, aby stworzyć wspaniałą, żywą dekorację pokoju kąpielowego. Oto najlepsze rośliny do łazienki.
Oplątwa
Jakie rośliny do łazienki wybrać? Oplątwa (Tillandsie) będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie niecodzienne i zaskakujące rozwiązania. Roślina, która nie wymaga żadnej pielęgnacji, szybko dostosowuje się do warunków i jest banalna w uprawie. Prezentuje się przy tym oryginalnie, a jej kwiaty wyglądają niesamowicie egzotycznie. Oplątwy w naturze występują w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, można je spotkać też na terenach pustynnych, szczytach gór czy mokradłach. Rośliny mogą rosnąć w gruncie lub na drzewach jako epifity.
Oplątwa w zależności od gatunku ma srebrzyste lub zielone, rynienkowate, wygięte do dołu liście, które układają się w rozetę. Roślina wytwarza delikatne, rurkowate, fioletowe kwiaty. Oplątwa ma słaby system korzeniowy. Podczas jej uprawy należy zadbać, aby korzenie miały stały dostęp do powietrza.
W uprawie doniczkowej należy zapewnić oplątwie temperaturę niespadającą poniżej 20 stopni Celsjusza oraz dużą wilgotność powietrza — do czego łazienka nadaje się idealnie. Oplątwy sadzi się w donicach wypełnionych torfem i mchem lub na korze, ale ponieważ roślina ma zdolność pobierania wszystkich niezbędnych jej do życia składników odżywczych z powietrza, można uprawiać ją bez doniczki. Spotykane są oplątwy umieszczone w szklanych kulach i na stojakach. Rośliny lubią rozproszone światło, dlatego nie nadają się do łazienek bez okien. Oplątwy można nawadniać poprzez wlewanie wody bezpośrednio do rozety utworzonej z liści lub zraszając je.
Skrzydłokwiat
Idealne kwiaty do łazienki bez okna to skrzydłokwiaty (Spathiphyllum), nazywane też liliami domowymi. Rośliny tworzą ciemnozielone, błyszczące kępy, szpiczasto zakończonych liści, ponad którymi wyrastają pędy zwieńczone kwiatostanami. Kwiaty lilii domowej są najczęściej zielone lub żółte i mają postać kolby, która wyrasta z białej pochwy kwiatostanowej, kształtem przypominającej liść bądź skrzydło. To rośliny łatwe w uprawie, które bardzo lubią wilgotne środowisko i zacienione miejsca. Skrzydłokwiat sam będzie domagał się wody. Gdy jego liście zaczną nieco opadać i zwijać się w rurki, to znak, że należy roślinę podlać. Lilie domowe najlepiej rosną w żyznym, próchniczym i luźnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie.
Storczyk
Kwiaty do łazienki, które pięknie ją ozdobią to także storczyki (Orchis) nazywane też orchideami. Rośliny tworzą skórzaste, grube liście zebrane u nasady w rozetę. Wyrasta z niej pęd zakończony kłosem różnobarwnych kwiatów. Orchidee to niezwykła i piękna dekoracja wnętrza. Rośliny należy zasadzić w luźnym, przepuszczalnym podłożu. Najczęściej wybierane są do tego celu torf i kora. Storczyki należy podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże jest zupełnie suche. Orchidee lubią powietrze o dużej wilgotności, dlatego łazienka jest dobrym miejscem do ich uprawy. Storczyki nie przepadają za nadmiarem słońca, dlatego półcieniste stanowiska będą dla nich dobrym wyborem.
Cibora zmienna
Jakie rośliny do łazienki wybrać? Niezwykle ciekawie i egzotycznie będzie prezentowała się w takim pomieszczeniu, pochodząca z Madagaskaru, cibora zmienna (Cyperus alternifolius) zwana też papirusem doniczkowym. Roślina wytwarza pióropusze ciemnozielonych, cienkich liści, które przypominają ażurowe parasole. Cibora może osiągnąć do metra wysokości. Papirus doniczkowy jest łatwy w uprawie — w zasadzie wymaga jedynie wilgoci. Doniczkę najlepiej umieścić w misce z wodą lub włożyć roślinę bezpośrednio do niej — cibora nadaje się bowiem do hydroponicznej uprawy.
Paproć
Jakie rośliny do łazienki wybrać? Świetnie w wilgotnym środowisku będą czuły się paprocie (Polypodium). Rośliny tworzą niewielkie, podłużne, zielone, naprzemianlegle ułożone na pędzie listki. Paprocie mają wzniesiony pokrój, a ich pędy mogą osiągać nawet metr długości. Sadząc rośliny, należy zadbać o żyzną, przepuszczalną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Najlepsza w tym przypadku będzie ziemia kompostowa z torfem i piaskiem. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Paprotki źle radzą sobie w suchym podłożu. Rośliny wyjątkowo nie lubią dotykania, dlatego najlepiej ustawić je w miejscu, w którym nie będą narażone na tego typu zdarzenia.
Jakie rośliny do łazienki bez okna wybrać? Świetnie sprawdzą się rośliny, które preferują cień.