Nietypowe zastosowania oliwy z oliwek

Oliwa z oliwek zaliczana jest do najzdrowszych tłuszczów świata. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu, rewelacyjnie wpływają na układ krążenia i kondycję skóry, a w dodatku wzmacniają odporność i ułatwiają odchudzanie. Nic dziwnego, że tak chętnie używa się oliwy w kuchni. Mało kto jednak wie, że można ją wykorzystywać także na wiele innych sposobów. Przede wszystkim ułatwi nam codzienne porządki i zastąpi drogie kremy oraz inne kosmetyki do pielęgnacji skóry i włosów. Poznaj nietypowe zastosowania oliwy z oliwek.

Poznaj nietypowe zastosowania oliwy
Poznaj nietypowe zastosowania oliwy ©123RF/PICSEL
Nietypowe zastosowania oliwy z oliwekInteria DIY

Oliwa pomoże w kuchennych porządkach

Czyszczenie okapu
©123RF/PICSEL

Oliwa świetnie sprawdzi się do czyszczenia tłustych zabrudzeń na stali nierdzewnej. Szybko rozprawi się więc z brudnym okapem czy kuchenką. Oliwę wystarczy nałożyć na zabrudzone powierzchnie np. za pomocą gąbki do mycia naczyń, a następnie przykryć je szmatką zmoczoną wcześniej w gorącej wodzie. Po kilku minutach okap należy przetrzeć szorstką stroną gąbki, a na koniec wypolerować papierowym ręcznikiem.

Oliwa pomoże również wyczyścić przypalony tłuszcz z garnków i patelni. Najlepiej zmieszać ją z odrobiną soli gruboziarnistej, nałożyć na brudne naczynia i delikatnie szorować gąbką. Za pomocą oliwy szybko wyczyścimy także dłonie pobrudzone smarem czy farbą.

Oliwa do nabłyszczania mebli

Oliwy warto również używać do odświeżania i impregnacji drewnianych mebli – stołu czy kuchennych szafek. Po ich umyciu za pomocą miękkiej ściereczki wystarczy nałożyć niewielką ilość tłuszczu na meble i delikatnie je polerować. Oliwa zabezpieczy je przed wilgocią i ukryje drobne rysy.

Oliwa zwalczy mszyce

Oliwa na mszyce
©123RF/PICSEL

Oliwa zmieszana z detergentem (np. płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem z odrobiną wody) będzie też skuteczną bronią w walce z mszycami na roślinach doniczkowych. Takim roztworem należy lekko spryskać roślinę, a w szczególności fragment opanowany przez szkodniki.

Oliwa na oparzenia słoneczne i pękające pięty

Oliwa zmniejszy stan zapalny i szybko złagodzi podrażnienia skóry wywołane nadmiernym opalaniem się. Niewielką ilość wystarczy wetrzeć w umyte wcześniej ciało. Oliwa świetnie nawilża i odżywia, błyskawicznie regeneruje naskórek. Dzięki temu idealnie nadaje się na wysuszone i pękające pięty. Oliwę najlepiej lekko podgrzać, nasączyć nią wacik i przykładać do spodu stóp przez kilka-kilkanaście minut.

Oliwa zastąpi drogie kosmetyki do skóry

Naturalny kosmetyk
©123RF/PICSEL

Oliwa zastąpi wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry – przede wszystkim kremy przeciwzmarszczkowe czy nawilżające. Niewielką ilość można aplikować bezpośrednio zwłaszcza na cerę dojrzałą i suchą. Na bazie oliwy, jogurtu naturalnego i cytryny z łatwością przygotujemy też domową maseczkę rozjaśniającą cerę i wygładzającą zmarszczki. Oliwa idealnie zastąpi też płyn do demakijażu.

Oliwa jako kosmetyk do włosów

Oliwę z oliwek wykorzystuje się do regeneracji skóry głowy i zwalczania łupieżu. Jest również niezastąpiona w pielęgnacji włosów. Błyskawicznie je nawilża, odżywia i wygładza, pomoże uporać się z połamanymi i rozdwojonymi końcówkami. Zamyka łuski włosów i sprawia, że stają się bardziej miękkie w dotyku. Niewielką ilość oliwy wystarczy nałożyć na całą długość włosów (warto też wcierać ją kolistymi ruchami w skórę), a następnie owinąć je grubym ręcznikiem lub folią spożywczą na co najmniej 20 minut.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas