Nietypowe zastosowania torebek po herbacie

Większość osób zużyte torebki herbaty traktuje jak śmieci, a to spory błąd. Mogą nam one posłużyć na wiele ciekawych sposobów. Pomogą uporać się z niektórymi problemami dermatologicznymi, złagodzą objawy podrażnień oczu i będą naturalnym nawozem do roślin doniczkowych czy ogrodowych. Torebki po herbacie śmiało możemy również wykorzystać w codziennych porządkach. Dają też zaskakujące efekty w pielęgnacji ciała i włosów. Wszystko dzięki znajdujących się w herbacie flawonoidach, katechinach czy garbnikach. Mają one właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Poznaj nietypowe zastosowania torebek po herbacie.

Jakie są zastosowania torebek po herbacie?
Jakie są zastosowania torebek po herbacie? ©123RF/PICSEL
Taka herbata działa jak naturalny antybiotyk!Newseria Lifestyle/informacja prasowa

Torebki po herbacie jako nawóz do roślin

Nie wyrzucaj torebek z herbaty
©123RF/PICSEL

Torebki zużytej herbaty wciąż zawierają wiele cennych dla roślin substancji odżywczych. Dlatego warto wykorzystać je w postaci naturalnego nawozu. Najlepiej sprawdzą się torebki po czarnej herbacie – trzeba tylko pamiętać, by stosować je do roślin kwasolubnych, np. azalii, hortensji, wrzosów czy paproci. Po wyschnięciu torebek wystarczy wyjąć ich zawartość i rozsypać w doniczkach lub w ogrodzie. Jeszcze lepszym sposobem jest umieszczenie kilku torebek na dnie doniczki i przysypanie ich ziemią. Przy podlewaniu roślin stopniowo będą się z nich uwalniać substancje wzbogacające glebę.

Torebki po herbacie a pielęgnacja mebli

Torebki po herbacie świetnie sprawdzą się w pielęgnacji mebli. Kilkoma zużytymi torebkami wystarczy przetrzeć drewniany stół czy komodę. Nie tylko je nabłyszczymy, ale też spowolnimy osiadanie na nich kurzu.

Torebki po herbacie zneutralizują nieprzyjemne zapachy

Właściwości herbaty
©123RF/PICSEL

Torebek po herbacie warto używać jako naturalnych odświeżaczy. Nie tylko pochłaniają brzydkie zapachy, ale roztaczają przyjemny aromat. Po osuszeniu można je umieścić w lodówce, w szafie, w butach czy w kuwecie. Za pomocą lekko wilgotnych torebek z herbaty pozbędziemy się też uciążliwego zapachu ryb, czosnku czy cebuli z dłoni. Znajdujące się w nich substancje o antybakteryjnych właściwościach szybko zwalczą niechcianą woń.

Torebki po herbacie na problemy dermatologiczne

Znajdujące się w herbacie przeciwutleniacze wykazują zbawienny wpływ na skórę. Przyspieszają jej regenerację i gojenie się ran, łagodzą stany zapalne, a nawet spowalniają procesy starzenia się. Działają też antybakteryjnie, dzięki czemu pomagają zwalczyć trądzik. Do przemywania skóry tłustej i z niedoskonałościami najlepiej użyć torebek po zielonej herbacie. Świetnie sprawdzą się one również w przypadku poparzeń słonecznych. Z kolei okłady z torebek po czarnej herbacie najszybciej złagodzą ból i zatamują krwawienie przy skaleczeniu skóry. Będą też pomocne w przypadku opuchlizny czy ukąszenia owadów, a stosowane regularnie przez dłuższy czas mogą uporać się z kurzajkami.

Okłady z herbaty na problemy z oczami

Okłady z herbaty
©123RF/PICSEL

Okłady z torebek po herbacie są też niezastąpione w przypadku problemów z oczami. Zmniejszają obrzęk, łagodzą świąd i pieczenie spowodowane np. zapaleniem spojówek. Są też ratunkiem w przypadku zmęczenia i wysuszenia gałek ocznych na skutek długotrwałej pracy przy komputerze. Trzeba pamiętać, by torebki były lekko wilgotne i ciepłe. Najlepiej trzymać ja na powiekach przez co najmniej 15 minut. Szybko poczujemy ulgę.

Torebki z herbaty do pielęgnacji ciała i włosów

Zużyte torebki z herbaty świetnie nadają się do pielęgnacji ciała. Kilka sztuk warto dodawać do gorącej kąpieli – odżywiają i nawilżają skórę, a do tego pomagają się zrelaksować. Wzmocnią też włosy i sprawią, że będą bardziej błyszczące. Kilka-kilkanaście zużytych torebek wystarczy zamoczyć na kilka minut w misce z wodą, a następnie spłukać nią umyte wcześniej włosy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas