Niewidzialne zagrożenie czyha na twojego pupila. Uważaj podczas zimowych spacerów
Zimowe spacery z psem mogą być prawdziwą przyjemnością. To jednak pora, która może być dla naszych pupilów szczególnie niebezpieczna. Niewidzialne zagrożenie może czekać tuż pod ich łapami. Dlatego podczas długich wędrówek warto zachować szczególną ostrożność i chronić swojego czworonoga.
Zimą o psich przyjaciół trzeba zadbać szczególnie. Chociaż spacery w białej scenerii mogą być przyjemnością, to w ich trakcie warto zachować szczególną ostrożność. Zagrożenie może się czaić tuż pod psimi łapami.
Psie łapy kontra sól
Sól służąca do roztapiania lodu i śniegu czy inne chemikalia rozsypywane na chodnikach zimą to duże zagrożenie dla czworonogów. Mogą zniszczyć delikatną skórę na psich łapach, powodować jej wysuszanie i pękanie.
Sytuacja może się pogorszyć, jeśli w trakcie spaceru nasz pupil skaleczy się np. ostrym kawałkiem lodu - wówczas taka sól dodatkowo podrażni skórę. Oprócz tego sól zawiera wiele zanieczyszczeń, co raczej nie służy pupilom.
Zobacz również:
Delikatne psie łapy
Psie łapy są niezwykle wrażliwe. Opuszki u psa - chociaż mają zdolność szybkiej regeneracji - są nieodporne na sól i inne chemikalia. Dlatego też podczas spacerów powinniśmy zwracać uwagę, po jakim podłożu stąpa nasz pies.
Na spacery najlepiej wybierać miejsca sprawdzone i bezpieczne, ewentualnie - w miarę możliwości - przenieść psa przez fragment posypanej nawierzchni. Po spacerze warto obejrzeć łapy pupila i sprawdzić, czy nie zostały podrażnione.
Naszą uwagę powinny zwrócić zaczerwieniona skóra między palcami czy popękane opuszki. Sygnałem alarmującym jest również nienaturalne podnoszenie łap przez psa lub trzymanie jednej z nich w górze. Wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza weterynarii.
Co zrobić, by sól nie raniła psich łap
Dlatego zimą tak ważna jest odpowiednia higiena naszego czworonoga. Po każdym spacerze obowiązkowym punktem powinno być umycie łap letnią wodą i dokładne ich wytarcie.
To czas na to, by przyjrzeć się łapom pupila i sprawdzić, czy nie zostały uszkodzone. Pamiętajmy o odpowiedniej pielęgnacji, w tym zachowaniu odpowiedniej długości pazurów. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie wykonać takiego zabiegu, skorzystajmy z pomocy groomera lub lekarza weterynarii.
Aby sól była łapom czworonoga niestraszna, warto również zainwestować w spray lub wosk, który zabezpieczy psie łapy przed solą.
***