Nieziemski smród i zaskakujący efekt. Krzaki będą uginać się od pomidorów

Gnojówka z pokrzywy – choć nie brzmi to dobrze i może budzić niemiłe skojarzenia, to jest jednak doskonałym antidotum na bolączki każdego miłośnika ogródków. Nie tylko cechuje się świetną skutecznością, ale i przede można zrobić ją całkowicie za darmo.

Marzysz o dorodnych pomidorach? Wypróbuj nawóz z pokrzyw
Marzysz o dorodnych pomidorach? Wypróbuj nawóz z pokrzyw123RF/PICSEL

Czy może być coś piękniejszego niż spędzanie wolnego czasu we własnym, starannie wypielęgnowanym ogródku, pośród przepięknych kwiatów i grządek uprawianych owoców i warzyw? Niestety utrzymanie takiego zielonego zakątka wymaga dużego nakładu pracy, cierpliwości i częstej batalii z różnego rodzaju szkodnikami.

Używanie w niewielkim ogródku chemicznych specyfików chroniących nasze rośliny jest rzecz jasna czasami koniecznością, ale zanim sięgniemy po ostateczne rozwiązania, warto wyposażyć się w naturalną broń, dzięki której pasożyty uciekną w popłochu, a nasze rośliny zaczną rosnąć jak szalone. Jeśli chcemy wyjść z potyczki ze szkodnikami ogrodu z tarczą, czas uzbroić się w niezawodną gnojówkę z pokrzywy.

Pokrzywą można nawozić np. pomidory
Pokrzywą można nawozić np. pomidory123RF/PICSEL

Gnojówka z pokrzywy to prawdziwy skarb dla każdego ogrodnika, chcącego utrzymać swój ogród w jak najlepszej kondycji. Jest szybka i prosta w przygotowaniu, zabójczo skuteczna i darmowa. Jak zatem ją przygotować?

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że gnojówka z pokrzywy nie wpisuję się w kanon najlepszych doznań sensorycznych. Jednak nie zapachy tu chodzi, lecz o sprawdzony i naturalny sposób na ochronę roślin i zapewnienie im energetycznej odżywki niczym sok z gumi-jagód.

W tym celu najlepiej sprawdzi się młoda pokrzywa, przed bujnym kwitnięciem, którą należy ściąć i pociąć na mniejsze kawałki. Pokrzywę umieszczamy w plastikowym wiadrze i zalewamy dziesięcioma litrami wody. Szybsze gnicie pokrzywy uzyskasz, aplikując deszczówkę.

Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy? Roślinę kroimy na małe kawałki, zalewamy wodą i odstawiamy do fermentacji. Gotowe!
Jak zrobić gnojówkę z pokrzywy? Roślinę kroimy na małe kawałki, zalewamy wodą i odstawiamy do fermentacji. Gotowe!Mint Images RF batch 30East News

Tak przygotowaną miksturę odkładamy na kilka dni, aż zacznie fermentować. Co jakiś czas warto wymieszać zawartość wiaderka, by dostarczyć pokrzywie tlen. Gdy pokrzywa sfermentuje, przybierze ciemnego, brunatnego koloru, a podczas jej mieszania nie będzie pojawiać się piana.

Wywar z gnojówki z pokrzywy należy rozcieńczyć  z wodą w proporcjach 1:10, gdy mowa o podlewaniu. Natomiast chcą uzyskać oprysk, rozcieńcz ją w proporcji 1:20.

Co i jak podlewać gnojówką z pokrzywy?

Gnojówka z pokrzywy doskonale sprawdzi się podczas podlewania pomidorów i ogórków, przyspieszając ich rozkwit. Ponadto taki nawóz można z powodzeniem stosować do dyni, papryki, cukinii, kalafiora, selera, ale również róż, iglaków i drzewek owocowych.

Gnojówką z pokrzywy możemy opryskiwać wiele roślin
Gnojówką z pokrzywy możemy opryskiwać wiele roślin123RF/PICSEL

Gnojówka oprócz właściwości wspomagających kwitnienie roślin, skutecznie odstrasza z ogrodu mszyce. Gnojówkę z pokrzywy powinniśmy stosować raz w tygodniu.

Pamiętaj, by gnojówki z pokrzywy nie stosować na cebulę, czosnek, groch, fasolę czy wrzos.

Holenderski młyn do mielenia pigmentów. Pracuje tak jak 400 lat temuAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas