Nigdy nie łącz z bobem. Wzdęcia i gazy to początek problemów

Bób mimo że niezwykle zdrowy, odżywczy i smaczny, bywa również u niektórych osób powodem dolegliwości trawiennych. Nie oznacza to jednak, że trzeba zupełnie z niego rezygnować. Podpowiadamy z czym nie łączyć bobu, by uniknąć wzdęć i bólu brzucha.

Łączenie bobu z kiełbasą czy tłustym mięsem nie będzie najlepszym pomysłem
Łączenie bobu z kiełbasą czy tłustym mięsem nie będzie najlepszym pomysłem123RF/PICSEL

Jakie właściwości ma bób?

Bób to dla wielu osób jeden z najbardziej wyczekiwanych letnich przysmaków. Nie dość, że sycący i pyszny to jeszcze bardzo zdrowy. Bób jest źródłem białka, wielu witamin i składników odżywczych. Na podstawie wieloletnich badań naukowcy ustalili, że jego spożywnie:

  • może obniżać poziom cholesterolu LDL we krwi
  • reguluje ciśnienie krwi 
  • usprawnia pracę układu krążenia
  • zmniejsza ryzyko występowania wad rozwojowych u płodu - za sprawą kwasu foliowego
  • może być pomocny podczas leczenia niedokrwistości

Dlaczego bób może wzdymać?

Niestety mimo tych wszystkich prozdrowotnych właściwości, nie wszyscy mogą objadać się bobem. Ostatnio pisaliśmy o przeciwskazaniach dotyczących jego jedzenia, które tyczą się osób z niektórymi chorobami lub przyjmującymi pewne leki.

Wśród nich są również ci, którzy po zjedzeniu bobu -  szczególnie w dużych ilości, odczuwają dyskomfort trawienny. Nie oznacza to jednak, że muszą z tego przysmaku zupełnie rezygnować (chyba, że lekarz zaleci inaczej). Wystarczy, że zastosujesz jeden trik podczas jego gotowania, a także nie będziesz łączyć go z ciężkostrawnymi produktami.

Tak samo jak w przypadku innych roślin strączkowych, osoby o wyjątkowo wrażliwym układzie pokarmowym po ich zjedzeniu muszą mierzyć się z bólem brzucha, wzdęciami i gazami. Winowajcami są zawarte w nasionach związki należące do grupy oligosacharydów. U człowieka może wystąpić problem z ich trawieniem, ze względu na brak pewnych enzymów - rozkładane są dopiero w jelicie grubym dzięki obecnej tam mikroflorze bakteryjnej. W większości jednak przypadków można temu zaradzić - fasolę czy groch można np. przed gotowaniem wymoczyć przez kilkanaście godzin w wodzie. Co jednak w przypadku bobu?

Zjedzenie bobu u niektórych osób powoduje przykre dolegliwości trawienne. Można jednak im zaradzić
Zjedzenie bobu u niektórych osób powoduje przykre dolegliwości trawienne. Można jednak im zaradzić123RF/PICSEL

Jak gotować bób, by nie powodował wzdęć?

Istnieje jeden sprawdzony trik, który sprawi, że unikniemy nieprzyjemnych dolegliwości po zjedzeniu bobu. Wystarczy, że do naczynia, w którym gotujesz bób dorzucisz gałązki świeżego kopru. Dzięki temu bób zyska przyjemny aromat, a co najważniejsze nie będzie miał działania wzdymającego. Do gotującego się bobu można również dodać łyżeczkę kminku.

Czego nie łączyć z bobem?

Ponadto osobom, które cierpią niekiedy z powodu zjedzenia ciężkostrawnego posiłku, mające wyjątkowo wrażliwe jelita bobu nie zaleca się łączyć z:

  • tłustymi mięsami i wyrobami przetworzonymi - kiełbasą, kabanosami itp.
  • sosami na bazie śmietany
  • dodatkami smażonymi na głębokim tłuszczu - kotletami, frytkami
  • grzybami
  • pikantnymi potrawami

Bobu nie powinno się również łączyć z niektórymi lekami. Chodzi o środki przeciwdepresyjnych (inhibitory monoaminooksydazy, np. izokarboksazyd, tranylcypromina, fenelzyna). W połączeniu z nimi może dojść do gwałtownego i niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi.

To samo tyczy się leków, które w składzie mają związek o nazwie lewodopa - przyjmują je osoby chore na Parkinsona. Bób może zwiększać jego stężenie w krwi.

Warto również pamiętać, że najczęściej bób powoduje dyskomfort trawienny, gdy jednorazowo zje się go za dużo. Wcześniej opisane sposoby neutralizowania efektu wzdymającego oraz mniejsze porcje powinny rozwiązać problem.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 62: Helena EnglertINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas