Nigdy nie wyrzucaj popiołu z kominka. Ogród po zimie będzie ci wdzięczny

Popiół drzewny traktowany jest jako odpad, dlatego najczęściej ląduje w śmietniku. Niewiele osób jednak wie, że popiół drzewny jako nawóz efektywnie poprawia właściwości gleby, wzmacnia urodzajność i zabezpiecza rośliny przed chorobami wynikającymi z niedoborów składników odżywczych. Dodatkowo jest także doskonałym dodatkiem do kompostu. Co i jak nawozić popiołem drzewnym?

Popiół drzewny ma wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto stosować go na grządkach i jako dodatek do kompostu
Popiół drzewny ma wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto stosować go na grządkach i jako dodatek do kompostu123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Co daje popiół drzewny jako nawóz?

Powszechnie uważa się, że popiół drzewny to zwykły odpad, którego należy się pozbyć. To duży błąd. Już dawno udowodniono, że nawożenie popiołem ma pozytywny wpływ na rośliny. Może być on używany jako dodatek do kompostu, a nawet sypany bezpośrednio na grządki. Popiół drzewny w ogrodzie sprawdza się również podczas pielęgnacji trawnika. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy lubimy cieszyć się widokiem i ciepłem domowego kominka. Nie spisujmy popiołu na straty!

Prawidłowo zastosowany popiół drzewny jako nawóz to rozwiązanie niemalże doskonałe - ekologiczny, wartościowy i łatwy w uzyskaniu, a także tani i niezwykle skuteczny. W składzie popiołu drzewnego znajdują się:

  • fosfor,
  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • krzem,
  • wapń.

Stosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie przyczynia się do poprawienia właściwości fizykochemicznych gleby oraz lepszego plonowania roślin. Co istotne, ten naturalny nawóz nie ma w sobie azotu. Będzie więc idealnym wyborem do jesiennego odkwaszania gleby.

Jak nawozić popiołem drzewnym?

Popiół poleca się usypywać bezpośrednio pod roślinami i najlepiej zmieszać go z ziemią na głębokość około 10 cm. Jednakże przed jego zastosowaniem należy się upewnić, czy sucha masa nie zawiera grudek, ponieważ ich obecność sprzyja zwiększaniu zasolenia podłoża.

Innym sposobem wykorzystania popiołu drzewnego w ogrodzie jest zmieszanie go z kompostem. W tej wersji popiół nie tylko wzbogaci kompost w substancje odżywcze, ale również przyspieszy proces rozkładu biomasy.

Co nawozić popiołem drzewnym?

Popiołem drzewnym w ogrodzie można nawozić trawniki i rośliny kwitnące (dereń, jaśminowiec, ligustr pospolity, głóg), które potrzebują sporej ilości potasu. Składnik ten lubią także rośliny warzywne, takie jak ogórki, pomidory, kalafior i kapusta. Nawóz w postaci popiołu drzewnego sprawdzi się również w pielęgnacji owoców. Można go stosować na maliny, truskawki oraz winorośle.

Warto też stosować popiół drzewny jako nawóz na trawnik, zwłaszcza wiosną, gdy osłabiona po zimie murawa narażona jest na porażenie chorobami grzybowymi. Dzięki zastosowaniu takiej odżywki nabierze ona głębokiego, zielonego koloru i nie wykwitnie na niej nieatrakcyjny mech. Należy pamiętać, że popiół to silnie zasadowy środek. Trawa nawożona popiołem nie wymaga wapniowania ani stosowania preparatów wieloskładnikowych, które zawierają duże ilości magnezu, żelaza lub wapnia.

Popiół drzewny świetnie sprawdza się jako nawóz na trawnik
Popiół drzewny świetnie sprawdza się jako nawóz na trawnik123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Z racji tego, iż popiół drzewny ma właściwości alkalizujące, nie należy go stosować przy roślinach lubiących kwaśne środowisko. To przede wszystkim różaneczniki, azalie, kalmie, pierisy, enkianty, kiścienie, wrzosy, wrzośce, żurawina i borówka amerykańska. Stosowanie popiołu nie poleca się także na świeżo wapnowanej ziemi, gdyż to może ograniczyć przyswajalność fosforu oraz zwiększyć poziom zasolenia podłoża.

Kiedy stosować popiół drzewny?

Bogaty skład sprawia, że popiół drzewny to doskonały nawóz i dodatek do kompostu. Stosuje się go zarówno na wiosnę, jak i jesienią. Szczególnie dobrze sprawdzi się późniejszą porą roku. Popiół na trawnik i rabaty należy aplikować w bezwietrzne dni. Dłonie trzeba zabezpieczyć rękawiczkami, a oczy i twarz okularami i maseczką przeciwpyłową.

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas