Nigdy nie wyrzucaj tych odpadków. Rozsyp wokół roślin, by ochronić je przed ślimakami i chorobami

Jak wykorzystać trociny w ogrodzie? Oto odpadki, które stanowią cenny materiał organiczny, więc ich wyrzucanie to duże marnotrawstwo. Poprawa stanu gleby i ochrona roślin przed niesprzyjającymi warunkami stanowią tylko część ich pomocnych właściwości. Okazują się także bardzo dobrym sposobem na ślimaki, które panoszą się w uprawach. Zacznij postrzegać trociny w ogrodzie jako swojego sprzymierzeńca.

Trociny przydadzą się każdemu ogrodnikowi
Trociny przydadzą się każdemu ogrodnikowi123RF/PICSEL

Trociny w ogrodzie: O tym musisz wiedzieć, by nie zaszkodzić roślinom

Mimo że zastosowań trocin w ogrodzie jest sporo, nie każdy ich rodzaj nadaje się do użytku. Używaj wyłącznie wiórów, które powstają wskutek obróbki naturalnego, surowego drewna. Nie należy stosować trocin uzyskanych z mebli czy innych przedmiotów użytkowych. W ich produkcji stosowane są farby, lakiery i kleje, które w dyskwalifikują taki rodzaj drewna i trocin jako przydatny materiał organiczny.

Tylko część trocin nadaje się do użytku na grządkach
Tylko część trocin nadaje się do użytku na grządkach123RF/PICSEL

Czy każdy gatunek drzewa nadaje się do użytku w ogrodzie?

Zanim rozpoczniesz ogrodnicze prace, musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Niektóre drzewa zawierają w sobie substancje, które negatywnie wpływają na inne rośliny. Zalicza się do nich przede wszystkim juglon, hamujący wzrost innych okazów. Jego źródłem są przede wszystkim:

  • orzech włoski,
  • orzech czarny,
  • olchy,
  • robinia akacjowa.

Niektórzy ogrodnicy decydują się na używanie ich trocin, lecz podkreślają, że wymagają one co najmniej kilkumiesięcznego kompostowania. Bezpieczniej jest jednak postawić na inne gatunki, aby mieć pewność, że nie zaszkodzisz swoim roślinom ogrodowym.

Trociny jako odżywczy nawóz

Resztki z drewna do tej pory traktowałeś jako problematyczne odpadki? Czas zmienić perspektywę i spojrzeć na nie łaskawszym okiem. Zamiast wyrzucać, wykorzystaj jako trociny jako nawóz bez wydawania majątku na syntetyczne preparaty dostępne w sklepach.

Zrębki i trociny to znakomite źródło próchnicy. Jednak by wykorzystać je w ten sposób, najpierw musisz je przekompostować. Będzie to wymagało nieco cierpliwości, ponieważ proces może potrwać nawet 12 miesięcy. By nieco przyspieszyć kompostowanie, zaleca się wzbogacić drewniane odpadki nawozem azotowym, np. obornikiem lub saletrą amonowo-wapniową.

Po kilku miesiącach z powodzeniem dodasz ten rodzaj nawozu do gleby w celu poprawienia jej struktury lub podsypiesz nim rośliny. Podłoże stanie się dużo bogatsze w próchnicę, co przełoży się na wzmocnienie korzeni i ułatwienie roślinom pobieranie składników odżywczych. To z kolei będzie skutkowało ich bujnym wzrostem.

Co daje ściółkowanie trocinami?

Trocin z drzew iglastych, które delikatnie sprzyjają zakwaszaniu podłoża, można używać bez żadnej dodatkowej obróbki. Z kolei resztki z drzew liściastych wymagają wcześniejszego kompostowania, by można było wykorzystać je jako ściółkę. Kiedy znasz już te zasady, pora przejść do korzyści, jakie daje ściółkowanie roślin trocinami.

  • Chroni okazy ogrodowe przed wpływem skrajnych temperatur. Zabezpiecza zarówno przed mrozem, jak i nadmiernym nagrzewaniem się podłoża.
  • Ogranicza nadmierne parowanie wody z gleby, przez co pomaga zmniejszyć częstotliwość podlewania i chroni rośliny przed szybkim wysychaniem.
  • Utrudnia rozwój chwastów, które bezlitośnie konkurują z roślinami uprawnymi o wodę i substancje pokarmowe.
Trociny mogą być wykorzystane jako ściółka, ale pod pewnymi warunkami
Trociny mogą być wykorzystane jako ściółka, ale pod pewnymi warunkami123RF/PICSEL

Optymalna warstwa ściółki powinna mieć przynajmniej 5 centymetrów grubości. Nie powinna jednak przekraczać 10 centymetrów — inaczej może stać się doskonałym siedliskiem dla gryzoni. Pamiętaj, że z czasem zaczyna jej ubywać, więc konieczne jest regularne uzupełnianie trocin używanych do ściółkowania.

Jakie rośliny najbardziej lubią trociny?

Trociny z drzew iglastych doskonale sprawdzają się w uprawie rododendronów, azalii i borówki amerykańskiej. Sprzyjają także żurawinie, warto stosować je do wszystkich roślin kwasolubnych.

Z kolei jeśli decydujesz się na uprawę truskawek lub poziomek, stosuj przekompostowane trociny w celu zabezpieczenia krzaczków przed nadmierną stycznością z podłożem i zabrudzeniami. Taka warstwa ochronna zmniejsza ryzyko zainfekowania szarą pleśnią.

Ściółkowanie truskawek trocinami to manewr, który trzeba znać
Ściółkowanie truskawek trocinami to manewr, który trzeba znać123RF/PICSEL

Prosty sposób na ślimaki

Żarłoczne szkodniki szybko opanowują grządki i rabaty z kwiatami. Obwódka z trocin stworzy barierę, która skutecznie powstrzyma ślimaki przed wkroczeniem na grządki, gdzie znajdują się najbardziej atrakcyjne dla nich okazy. Taka powierzchnia utrudnia im przemieszczanie się, więc dadzą sobie spokój z atakiem.

Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas