O tym triku nie każdy wie. Tulipany w wazonie będą świeże nawet przez dwa tygodnie

Joanna Leśniak

Joanna Leśniak

Aktualizacja

Tulipany to nie tylko piękna dekoracja domu czy pomysł na drobny upominek, ale także symbol wiosny i odrodzenia. Dzięki prostym trikom i starannej opiece możesz cieszyć się kwiatami w wazonie nawet przez dwa tygodnie, wprowadzając do swoich wnętrz naturalny i barwny akcent. Co zrobić, żeby tulipany długo stały w wazonie? W krótkim poradniku znajdziesz wszystkie kluczowe informacje.

Jak prawidłowo pielęgnować cięte tulipany?
Jak prawidłowo pielęgnować cięte tulipany?123RF/PICSEL

Tulipany symbolem wiosny

W Dzień Kobiet na ulicach spotkać można wiele osób niosących z uśmiechem pojedyncze sztuki lub całe bukiety. Nic dziwnego, ponieważ tulipany świetnie sprawdzają się jako upominek, dzięki któremu wyrazić można sympatię. Tulipany na Wielkanoc pojawiają się w domach jako kolorowy akcent, podkreślający radosny charakter wiosennego święta.

Jednak tulipany w wazonie lądują w naszych mieszkaniach także bez okazji. Zmęczeni zimą staramy się przegonić ponurą aurę w każdym aspekcie — również w wystroju wnętrza. Ważna jest znajomość sposobów na przedłużenie trwałości tulipanów, by cieszyć się nimi jak najdłużej.

Tulipany pasują do każdego wnętrza
Tulipany pasują do każdego wnętrza123RF/PICSEL

Ile wytrzymują tulipany w wazonie?

Nie wszyscy decydują się na dekorowanie mieszkania kwiatami ciętymi ze względu na krótką żywotność. Faktycznie, nie mogą konkurować z wieloletnimi roślinami doniczkowymi, ale ich urok jest niezaprzeczalny. Jak długo tulipany mogą stać w wazonie? Zwykle jest to przedział od kilku do kilkunastu dni. Wiele zależy od naszych działań pielęgnacyjnych. Jeśli będziemy trzymać się prostych wskazówek, tulipany w wazonie będą stać nawet przez dwa tygodnie.

Co zrobić, żeby tulipany długo stały w wazonie? Podstawy

Zacznijmy od samego naczynia. Przed umieszczeniem w nim kwiatów, należy dokładnie umyć wazon i wypłukać go zimną wodą. Tulipany bardzo efektownie prezentują się w przezroczystym naczyniu. Nie musisz wypełniać go wodą po brzegi — kwiaty czerpią życiodajny płyn całą łodygą, więc wystarczy, że nalejesz ją do około 10 centymetrów wysokości.

Jak przyciąć tulipany do wazonu? Łatwo tu o pomyłkę

Przyzwyczailiśmy się do tego, że w instrukcjach postępowania z kwiatami ciętymi zaleca się skrócić łodygi, wykonując cięcie pod kątem 45°. O ile np. w przypadku róż to jedna z podstaw przedłużenia ich trwałości, o tyle zasada ta nie ma zastosowania w przypadku tulipanów.

  • Mięsiste łodygi bardzo dobrze wchłaniają wodę, nie ma więc potrzeby przycinania ich pod skosem. Skracaj je prosto o dwa centymetry. Używaj do tego niewielkiego i dobrze zaostrzonego nożyka, aby nie poszarpać łodyg.
  • Dobrym pomysłem jest cięcie tulipanów pod bieżącą wodą. Dzięki temu do wnętrza łodyżek nie dostaną się pęcherzyki powietrza, które utrudniałyby pobieranie wody.
  • Pamiętaj również o usunięciu dolnych liści. Nie powinny mieć styczności z wodą, inaczej przyspieszone zostaną procesy gnicia.
Nie musisz spisywać ciętych tulipanów na straty po kilku dniach. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbasz
Nie musisz spisywać ciętych tulipanów na straty po kilku dniach. Wystarczy, że odpowiednio o nie zadbasz123RF/PICSEL

Przydatny trik z opakowaniem

Jeśli twój bukiet otulony jest folią, nie usuwaj jej od razu. Włóż kwiaty do wazonu wraz z opakowaniem na około godzinę. Dzięki temu kwiaty "napną się" i pozostaną wyprostowane, nawet po późniejszym zdjęciu folii.

Uważaj na kwiatowe kompozycje. Takie sąsiedztwo przynosi kłopoty

Wielobarwne bukiety złożone z różnych gatunków wyglądają pięknie, ale nie wszystkie kwiaty "dogadają się" się ze sobą. Tulipanów nie należy łączyć z żonkilami. Mimo że taka kompozycja jeszcze bardziej kojarzy się z wiosną, nie postoi w domu zbyt długo. Żonkile bowiem przyspieszają więdnięcie tulipanów. Towarzystwo róż dla kolorowych kielichów także nie jest wskazane. W takim zestawieniu to jednak tulipany osłabiają róże.

Gdzie ustawić wazon z tulipanami?

Na przedłużenie trwałości ciętych tulipanów w wazonie wpływa też lokalizacja. Dłużej pozostaną świeże, jeśli zostaną umieszczone w chłodnym, ale jasnym miejscu przy jednoczesnym unikaniu bezpośredniego nasłonecznienia. Wazon z tulipanami trzymaj z dala od grzejników.

Domowa odżywka z kuchennej szafki

W kwiaciarniach można zaopatrzyć się w odżywki do kwiatów ciętych. Nie masz jej pod ręką? Nic nie szkodzi. Prawdopodobnie domową wersję masz w swojej cukiernicy. Dodanie pół łyżeczki cukru do wazonu z tulipanami dokarmi kwiaty, przedłużając ich żywotność. Dobrą kondycję tych barwnych okazów zobaczysz na podstawie jędrnych łodyg i dorodnych kwiatów, które nie będą przedwcześnie opadać.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas