Ogród skąpany w kwiatach przez całe lato? Oto konkurencja dla hortensji

Tomasz Hirkyj

Tomasz Hirkyj

Aktualizacja

Chyba każdy chce, aby w jego ogrodzie rosły wyłącznie rośliny piękne i pachnące, które ukoją nasz nos, przyciągną motyle i pszczoły, ale odstraszą natrętne komary. Wszystkie te wymagania spełnia heliotrop, który jeszcze nie jest szczególnie popularny, ale może się to niebawem zmienić. Niestety, nie ma nic za darmo, więc trzeba otoczyć roślinę troską, ponieważ jest uznawana za kapryśną i wymagającą. Nie warto się jednak zrażać, bo próby wyjdą nam na dobre.

Heliotrop przyciąga motyle i pszczoły, ale komary skutecznie odstrasza
Heliotrop przyciąga motyle i pszczoły, ale komary skutecznie odstrasza 123RF/PICSEL

Ogrodowa piękność: poznaj heliotropa

Trudno powiedzieć, że heliotrop jest szczególnie pożądany, ponieważ nie jest bardzo popularny w naszej szerokości geograficznej. Nasze naturalne warunki nie do końca mu odpowiadają, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać go jako roślinę jednoroczną, chyba że umieścimy go w doniczkach i przezimujemy go w ciepłym miejscu. Heliotrop przykuwa oko, ponieważ z jego pędów wyrastają zebrane w grupy drobne kwiaty o barwie niebieskiej, błękitnej lub fioletowej. Zapach kwitnącej rośliny jest bardzo kojący i miły dla nosa. Woń przypominająca wanilię sprawia, że heliotrop jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.

Heliotrop to nie tylko ozdoba ogrodu bądź parapetu, ale także roślina przyciągająca pożyteczne owady, czyli pszczoły i motyle. Równocześnie odstrasza natrętne komary, więc to absolutny pewniak, aby uniknąć swędzących bąbli na skórze.

Wysiew heliotropu: oto idealny czas

Może być trudno kupić sadzonki heliotropu na targowiskach oraz giełdach kwiatowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć uprawę z nasion pod koniec lutego lub na początku marca. Wystarczy skrzynkę wypełnić ziemią ogrodową, dokładnie ją zwilżyć, wysypać nasiona i przykryć cienką warstwą ziemi. Teraz nie pozostaje nic innego, jak cierpliwie czekać. Po kilkunastu dniach heliotrop zacznie kiełkować. Dopiero w okolicach kwietnia przesadzamy sadzonki do mniejszych doniczek, by po ustaniu przymrozków (druga połowa maja) przesadzić je do gruntu.

Uprawa heliotropu w pigułce

Jak uprawiać heliotrop?
Jak uprawiać heliotrop?123RF/PICSEL

Heliotrop jest kapryśną rośliną, ale tylko wtedy, kiedy o niego zupełnie nie dbamy. Co mu szkodzi? Przymrozki, nadmiar słońca, podmuchy wiatru oraz susze. Lepiej sadzić go w miejscu jasnym, ale palące promienie nie są dla niego wskazane. Heliotrop powinien być również regularnie podlewany - w sezonie letnim co około trzy dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas