Obuwik pospolity, czyli storczyk ogrodowy

Wiele uwagi poświęca się roślinom, które rosną w ekstremalnych warunkach i nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak więcej satysfakcji dostarczają gatunki wymagające, którym trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Taką rośliną jest obuwik pospolity, nazywany również storczykiem ogrodowym. Przyciąga uwagę za sprawą interesujących i nietypowych kwiatów. Co ciekawe, w naturalnych warunkach ta roślina występuje w wielu miejscach w Polsce, ale jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Jednak bez problemu można kupić sadzonki w sklepach ogrodniczych. Jak uprawiać tę interesującą roślinę? Jakie ma wymagania? Przekonajmy się.

Obuwik pospolity
Obuwik pospolity ©123RF/PICSEL
Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Obuwik pospolity. Co trzeba o nim wiedzieć?

Warżka
©123RF/PICSEL

Obuwik pospolity, zwany również trzewikiem trzewiczlikiem lub pantofelkiem Matki Boskiej, jest rośliną z rodziny storczykowatych. Podobnie jak inni przedstawiciele tego gatunku, zachwyca oryginalnym kształtem kwiatów. Zbudowany jest z czterech płatków. Największy z nich, zwany warżką, wyglądem przypomina bucika. Obuwik pospolity występuje w wielu miejscach w Polsce, ale niestety w pojedynczych sztukach. Między innymi dlatego jest pod ścisłą ochroną gatunkową: nie należy go wykopywać, a tym bardziej niszczyć.

Jak wygląda obuwik pospolity?

Obuwik pospolity nie posiada imponujących rozmiarów: maksymalnie osiąga 60 cm wysokości, ale zwykle jest o połowę mniejszy. Tworzy kępę eliptycznych i pofałdowanych liści, z pomiędzy których wyrastają łodygi i na nich pojawiają się kwiaty. Nie są one liczne, ale za to przyciągają wzrok swoimi rozmiarami oraz nietypowym kształtem. Niestety, nie jest to roślina dla niecierpliwych, ponieważ zakwita krótko (od maja do czerwca) i dopiero po kilku latach od przyjęcia się w glebie (nawet do ośmiu lat).

Obuwik przyciąga owady

Kwiaty obuwika pospolitego
©123RF/PICSEL

Obuwik pospolity jest rośliną, która w wyjątkowy sposób przyciąga owady. Kwiaty wydzielają intensywny, waniliowo-cytrynowy zapach. Ponadto budowa warżki powoduje, że owad wpada w pułapkę, z której nie tak łatwo jest się wydostać, co sprawia, że podejmując próbę ucieczki zapyla kwiaty. Ten sposób sprawia, że kwiaty wydają owoce, w których znajduje się kilka tysięcy nasion.

Uprawa obuwika pospolitego

Uprawa obuwika pospolitego może przysporzyć kłopotów. Przede wszystkim kluczowy jest dobór odpowiedniego miejsca – roślina preferuje cień, ewentualnie półcień. Gleba musi być żyzna, obfita w składniki odżywcze oraz przepuszczalna, lekka i wilgotna. Istotny też jest odczyn pH – wymaga podłoża zasadowego albo neutralnego. Niektórzy ogrodnicy polecają umieszczenie obuwika w dużym i szerokim dole, ponieważ w nim będzie mógł się bez przeszkód rozrastać. Warto również przygotować mu podłoże – wyłożyć je odkwaszonym torfem wymieszanym z pieskiem albo kredą. Dno powinno posiadać drenaż, ponieważ korzenie rośliny nie są odporne na nadmiar wilgoci.

Pielęgnacja

Obuwik pospolity
©123RF/PICSEL

Pielęgnacja tylko z pozoru wydaje się nieskomplikowana. Obuwik pospolity powinien być regularnie podlewany. Jednak trzeba to robić z umiarem, ponieważ przemoczenie jego korzeni szybko skutkuje gniciem. Niekorzystne są również susze: bardzo szybko obumiera. W okresie intensywnego wzrostu należy wspomagać go nawozami, ale wyłącznie naturalnymi, takim jak np. kompost. Stosowanie mieszanek sztucznych działa niekorzystnie zarówno na samego obuwika, jak i na mikrogrzyby, które żyją z rośliną w symbiozie.

Rozmnażanie i zimowanie

Z roślin kupionych w sklepach ogrodniczych po kilku latach można uzyskać mniejsze sadzonki. Dokonuje się tego wyłącznie wiosną poprzez podział podziemnych kłączy. Jeśli umieszczasz go w nowym miejscu, dodaj odrobinę gleby do dołka z korzeniami, aby łatwiej rozwijała się grzybnia organizmu z symbiozy. Choć obuwik jest odporny na ujemne temperatury, w warunkach naturalnych ma bardziej sprzyjające możliwości zimowania, poprzez naturalną okrywę z liści. Dlatego w ogrodzie warto zabezpieczyć go przed mrozem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas