Ocet w ogrodzie: Jak wykorzystać?
Ocet przydaje się nie tylko w kuchni, ale również w ogrodzie. Można wykorzystać go na wiele różnych sposobów i ułatwić dzięki niemu uprawę roślin. Nawóz z octu wpłynie na bujny wzrost roślin i obfite kwitnienie. Uwielbiają go szczególnie azalie, hortensje, magnolie czy rododendrony. Ocet w ogrodzie pomaga również ochronić rośliny przed szkodnikami i chorobami, a także świetnie sprawdza się jako naturalny środek na chwasty. Dzięki niemu zwalczymy też mszyce, przędziorki, mrówki i ślimaki. Jak najlepiej wykorzystać ocet w ogrodzie? Jak zakwasić nim glebę? Podpowiadamy.
Ocet na chwasty w ogrodzie
Ocet spirytusowy to popularny i skuteczny naturalny sposób na chwasty w ogrodzie, które utrudniają wzrost roślin. Środek ten ma kwaśny odczyn, a to właśnie on jest szkodliwy dla chwastów. Aby wykonać oprysk z octu, należy rozcieńczyć go z wodą w proporcji 2:1, czy np. dwa litry octu na litr wody. Przygotowanym środkiem spryskujemy rośliny i powierzchnie, gdzie wzrastają korzenie. Opryskiem dobrze jest też potraktować chwasty na kostce brukowej, płycie chodnikowej czy innej utwardzonej nawierzchni. Należy jedynie uważać, by nie opryskać octem uprawianych roślin, gdyż roztwór jest dla nich równie zabójczy, co dla chwastów.
Ocet na mszyce, przędziorki i ślimaki
Warto także wykorzystać ocet do zwalczania szkodników, które zagrażają roślinom. Ten tani i skuteczny produkt pomaga pozbyć się mszyc i przędziorków atakujących nie tylko pojedyncze okazy doniczkowe, ale też całe uprawy. Jak wiadomo, nierozcieńczony niszczy rośliny, dlatego należy wymieszać go z wodą w proporcji 1 l octu na 10 l wody. Do roztworu dodajemy łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropel płynu do naczyń, aby oprysk dłużej utrzymał się na tkankach roślin. Takim preparatem wystarczy spryskać liście roślin od góry i od dołu, a także łodygi.
Ocet to również świetny sposób na zwalczanie tarczników i miseczników z grupy czerwców. Aby się ich pozbyć, należy przecierać rośliny ściereczką nasączoną roztworem octu. Ocet spirytusowy pomoże także na ślimaki w ogrodzie. Te szkodniki żywią się korzeniami, liśćmi i pędami roślin, które przez to stają się słabsze i są bardziej podatne na choroby. Aby pozbyć się ślimaków, należy zmieszać litr octu z litrem piwa i przelać do płaskich pojemników. Spodki umieszczamy w zacienionych i wilgotnych miejscach w ogrodzie.
Jak zwalczyć pleśń i choroby grzybowe roślin za pomocą octu?
Ocet w ogrodzie przyda się także do zwalczania pleśni i chorób grzybowych atakujących uprawiane rośliny. Należy w tym celu przygotować preparat ze szklanki naparu z rumianku i trzech łyżek octu spirytusowego. Środkiem spryskujemy liście roślin, na których znajdują się czarne plamy lub zażółcenia świadczące o chorobie grzybowej.
Ocet: Jak wykorzystać go do pobudzania wzrostu roślin?
Z octu można także przygotować nawóz, który pokochają zwłaszcza azalie, hortensje, rododendrony i gardenie. Ocet sprawia, że rośliny bujnie rosną i są odporne na choroby oraz szkodniki. Wystarczy zmieszać szklankę octu destylowanego z 3,5 l wody z kranu. Takim preparatem należy spryskać rośliny.
Za octem przepadają również rośliny księżycowe, do których należą m.in. magnolie. Aby pobudzić je do wzrostu, warto przed zasadzeniem przetrzeć ich nasiona papierowym ręcznikiem nasączonym w occie, a następnie zamoczyć je w mieszance z octu i wody (proporcja 1:4) na całą noc. Dzięki temu zabiegowi magnolie z pewnością będą pięknie kwitnąć.
Ocet na odstraszanie mrówek i muszek
Za pomocą octu można także pozbyć się mrówek i muszek owocówek. Te owady nie znoszą mocnego zapachu octu, dzięki czemu szybko wyniosą się z ogrodu. Aby odstraszyć mrówki, należy wylać ocet na elementach małej architektury i w miejscach, gdzie pojawiają się te owady. Jeśli przy drzewach owocowych latają muszki owocówki, można zawiesić na nich lub ustawić w pobliżu słoiczki z miksturą z ½ szklanki octu jabłkowego, szklanki wody, ¼ szklanki cukru i łyżeczki melasy. Owady szybko się stamtąd wyniosą.
Ocet: Jak zakwasić nim glebę?
Ocet można też wykorzystać do zakwaszenia ziemi w doniczkach. Należy rozcieńczyć go w wodzie w proporcji 1 l octu na 8 l wody. Taką miksturą podlewamy glebę przez 3-4 tygodnie przed planowanym terminem sadzenia roślin. Warto co jakiś czas sprawdzać pH gleby i w razie potrzeby ponownie podlać ją mieszanką z octem. Należy pamiętać, by nie podlewać nią zasadzonych już roślin, gdyż może to uszkodzić ich korzenie.