Hortensje: Jak sprawić, aby zmieniły kolor kwiatów?

Jeśli wierzyć upodobaniom ogrodników, to hortensja zajmuje w ich miejscu zaszczytne miejsce. I trudno się temu dziwić, ponieważ ten krzew o imponujących kwiatostanach jest często spotykany w naszej szerokości geograficznej. Wśród wielu odmian hortensji na szczególną uwagę zasługuje ta o białych kwiatach, jednak interesujące są również o barwie niebieskiej czy różowej. Mało kto wie, że w łatwy sposób można zmienić ich kolor i tchnąć nowe życie do ogrodu.

W łatwy sposób można zmienić kolor hortensji ogrodowej
W łatwy sposób można zmienić kolor hortensji ogrodowej123RF/PICSEL

Kilka słów o hortensji

Hortensja ogrodowa to roślina, która nie zawsze należy do najłatwiejszych w uprawie. Ale wysiłek i minimalne zabiegi pielęgnacyjne zawsze się opłacają, bo odwdzięcza się bujnym, gęstym wzrostem, a na jej okazałych łodygach pojawiają się kwiatostany, które mają rzeszę swoich wielbicieli. Hortensja pochodzi z terenów Azji, ale jej uprawą parają się miłośnicy ogrodów na całym świecie. Ta niezwykła roślina może być sadzona jako soliter (to za sprawą jej bujnej objętości i wzrostu, który często przekracza 1,5 metra) albo w towarzystwie, co sprawi, że w łatwy sposób zapełnimy nudną przestrzeń pięknymi kwiatami.

Jakie warunki musimy zapewnić hortensji?

Co zrobić, żeby hortensja rosła w naszym ogrodzie jak najlepiej? Przede wszystkim trzeba jej zapewnić odpowiednie miejsce. Idealnie, aby rosły w obszarze półcienistym i osłoniętym od wiatru, ale jednak stosunkowo jasnym. Hortensja do prawidłowego wzrostu potrzebuje również gleby żyznej, przepuszczalnej, ale także wilgotnej, gdyż bardzo źle znosi przesuszanie podłoża (to powoduje ubogie kwitnienie). Dlatego, aby hortensja bujnie rosła, warto ją czasem podlewać (szczególnie wtedy, gdy temperatury sprzyjają parowaniu wilgotności), a także zastosować ściółkę ogrodową, np. z kory, co uchroni ją przed wysuszaniem.

Czy możliwa jest zmiana koloru hortensji?

Hortensje same w sobie wzbudzają zachwyt miłośników flory, dlatego tak często są obecne w naszych ogrodach. Okazuje się, że w łatwy sposób można zmienić ich kolor! Niestety, zabieg ten nie dotyczy hortensji o białych kwiatach, ponieważ ta odmiana nie zawiera naturalnych barwników, antocyjanów, które wpływają na ich barwę. Natomiast bujne krzewy z kwiatami niebieskimi lub różowymi można w łatwy sposób zmienić! Nie trzeba do tego żmudnych procesów pielęgnacyjnych, wystarczy tylko zastosować łatwe triki.

Zwróć uwagę na glebę, w której rośnie hortensja!

Jak antocyjany zawarte w roślinie wpływają na zmianę koloru kwiatów hortensji? Otóż okazuje się, że reagują one na odczyn pH obecny w glebie. Jeśli ma ona kwasowe środowisko, wtedy kwiatostany będą niebieskie. Jeśli zaś zasadowe, będą różowe. Monitorując odpowiedni poziom odczynu pH można w dowolny sposób uprawiać różne odcienie kolorystyczne hortensji. Wystarczy glebę zakwasić lub sprawić, by była ona bardziej zasadowa!

Niebieskie hortensje wymagają gleby kwaśnej
Niebieskie hortensje wymagają gleby kwaśnej123RF/PICSEL

Niebieskie hortensje

Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie dominowały niebieskie lub fioletowe hortensje, to - jak wiadomo - musimy obniżyć pH gleby (od 4,5 dp 5,5). Im wyższy poziom, tym bardziej różowy odcień uzyskamy. Jak zabrać się za zakwaszenie gleby w hortensji? Prace trzeba zacząć wiosną i w tym celu należy w pobliżu korzeni naszego dekoracyjnego krzewu (wystarczy wymieszać górną partę gleby) dodać leśną ziemię albo torf, a następnie nawieźć ją solidną dawką kompostu. Następnie, jeszcze przed kwitnieniem, hortensję zasilać siarczanem potasowo-glinowym, czyli dostępnym na przykład w aptekach ałunem. To właśnie on sprawi, że kwiaty będą przebarwiać się na niebieski kolor. Niektórzy zaś polecają, aby ałun rozpuścić w wodzie (10g) i taką mieszanką podlewać swoje hortensje.

Różowe hortensje

Różowe hortensje wymagają zasadowej gleby
Różowe hortensje wymagają zasadowej gleby123RF/PICSEL

Jeśli niebieskie hortensje już nam nie wystarczą do pełni szczęścia w ogrodzie, można część z nich (albo wszystkie) zasilać preparatami, które zwiększą pH gleby. Najlepiej do tego celu posłużyć się wapnem, początkowo wystarczy je rozsypać przy glebie, a następnie raz na jakiś czas podlewać je wodą zawierający ten minerał. Jednak nie warto również przesadzać, aby nie zniszczyć hortensji i nie doprowadzić do chlorozy jej liści. Wystarczy, że wartość pH wyniesie 6 (maksymalnie 6,2). W tym celu wystarczy się posłużyć np. papierkami lakmusowymi, które macza się w próbce ziemi wymieszanej z wodą.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas