Ochrona roślin przed ptakami

Ptaki napełniają ogród życiem, ale kiedy stado szpaków dobierze się do dojrzewających czereśni, całkiem inaczej patrzymy na ich obecność… Co zrobić aby móc cieszyć się owocami i jednocześnie nie zamykać całkowicie naszej działki przed skrzydlatymi przyjaciółmi, którzy jednak pomagają nam zwalczać szkodniki? Jak ochronić rośliny przed szkodliwym działaniem ptaków? Oto kilka prostych sposobów.

zabezpieczenie przed ptakami
zabezpieczenie przed ptakami© Photogenica
© Photogenica

Szkodliwa działalność ptaków

Szkodliwość ptaków polega nie tylko na tym, że potrafią doszczętnie pozbawić nas zbiorów czereśni, winogron czy szczególnie im smakujących owoców świdośliwy. Mogą również wydziobywać pąki czereśni oraz krzewów jagodowych i wyjadać z ziemi kiełkujące nasiona. Szczególnie kłopotliwymi skrzydlatymi gośćmi mogą być kosy, wrony, zięby, kwiczoły, sroki, sójki,wróble i szpaki. Musimy jednak pamiętać również o pozytywnej roli tych zwierząt i starać się je przepędzać z naszego ogrodu tylko w razie największej konieczności. Lepszym wyjściem jest jednak, w miarę możliwości doraźna ochrona roślin, tak aby zabezpieczając rośliny nie przeganiać jednocześnie ptaków.

© Photogenica

Sposoby zabezpieczania roślin przed ptakami

Na grządkach i zagonach, jeśli spodziewamy się zagrożenia ze strony ptaków niszczących zasiewy, doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie na środku działki słupa z latawcem – atrapą drapieżnego ptaka. Jest to bardzo skuteczny sposób, bowiem unoszący się nad grządkami „jastrząb” z daleka informuje ptaki o niebezpieczeństwie i omijają z daleka to miejsce.

Funkcje odstraszające, mogą też pełnić stare, poczciwe strach na wróble.

Dobrym, lecz stosunkowo drogim rozwiązaniem jest zabezpieczenie owocujących drzew i krzewów owocowych za pomocą siatki o średnicy oczek do 26 mm. Podobnie można też zabezpieczać zasiewy. Siatki rozwiesza się, kiedy owoce zaczynają dojrzewać, i ściąga po zakończeniu zbiorów. Bardzo ważne i dość trudne jest odpowiednie założenie siatki, tak aby nie pozostawić żadnych otworów przez które ptaki mogłyby się przedostać do owoców.

© Photogenica

Najskuteczniej odstraszającym ptaki kolorem, jest niebieski. Prostą i również skuteczną metodą płoszenia ptaków z sadu czy jagodnika jest wbita w ziemię żerdź z przymocowanym na szczycie niebieskim, foliowym workiem lub kawałkiem folii (pamiętajmy jednak o dobrym zamocowaniu). Podobnie, można otoczyć grządki wieszając na ogrodzeniu paski z różnokolorowej folii.

Wczesną wiosną, ptaki (w szczególności gile), lubią wydziobywać nabrzmiewające pąki drzew i krzewów owocowych, co przy dużym nasileniu może powodować spore straty. Aby uchronić przed tym nasze rośliny, można je pod koniec zimy opryskać roztworem szkła wodnego z dodatkiem bentonitu i 3-procentowego naparu z piołunu. Szkło wodne tworzy powłokę, która pokrywając rośliny, nie szkodzi im, skutecznie je przy tym zabezpieczając przed ptakami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas