Oczar pośredni. Uprawa i pielęgnacja

Choć jesienią większość roślin przybiera ciepłe barwy i przygotowuje się do zimowego spoczynku, istnieje niewielka grupa roślin, które właśnie wtedy wyglądają najbardziej atrakcyjnie. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują oczary. Poszczególne odmiany różnią się rozmiarami, a także kolorem kwiatów i liści oraz ich kształtem. Co je łączy? To, że jesienią wyglądają najpiękniej. Wtedy pojawiają się na nich kwiaty, które utrzymują się przez całą zimę. Uprawa oczaru pośredniego, bo ten przedstawiciel najlepiej sprawdza się w polskich warunkach, nie jest skomplikowana. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki oraz dobrze przemyśleć miejsce jego zasadzenia.

Oczar pośredni
Oczar pośredni ©123RF/PICSEL
Pechowe rośliny. Skąd taka zła opinia?Interia.tv

Oczar pośredni. Co trzeba o nim wiedzieć?

Pręcikowate kwiaty
©123RF/PICSEL

Oczar pośredni jest dużym krzewem z rodziny oczarowatych. Powstał jako krzyżówka dwóch gatunków: japońskiego i omszonego. Roślina osiąga imponujące rozmiary, jej wysokość przekracza czasami cztery metry wysokości i szerokości. Charakteryzuje się zielonymi liśćmi, które wyrastają na długich i prostych łodygach (swoim kształtem mogą przypominać leszczynę). Jesienią zmieniają swoje barwy i przebarwiają się na różne odcienie żółci, pomarańczy i brązów, z czerwonymi akcentami. Po ich zrzuceniu zawiązują się kwiaty o oryginalnym kształcie. Ich płatki są bardzo wąskie, dlatego niejednokrotnie przypominają czerwone bądź żółte pręciki.

Uprawa oczaru pośredniego

Uprawa oczaru pośredniego nie jest skomplikowana, o ile spełni się kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim należy zadbać o miejsce. Oczar jest pokaźnym krzewem, dlatego trzeba zwrócić uwagę, by miał w przyszłości odpowiednią przestrzeń do rozrostu oraz nie zagłuszał innych ogrodowych okazów. Teren, na którym pojawi się oczar, powinien być nasłoneczniony, ewentualnie półcienisty. Warto zadbać o to, aby był równocześnie osłonięty od wiatrów.

Zadbaj o odpowiednią glebę

Czerwone kwiaty oczaru
©123RF/PICSEL

Samo miejsce to nie jedyny wymóg dla oczaru pośredniego. Ziemia, w której najlepiej się czuje, powinna być żyzna, wilgotna (to niezbędny warunek) oraz posiadać delikatnie kwaśny odczyn pH. Aby roślina sprawiała jak najmniej kłopotów, należy dbać o regularne podlewanie w okresach suszy. Źle znosi niedobór wody, dlatego młode egzemplarze mogą nie być odporne na niekorzystne warunki panujące w zimie, a także szybko obumrzeć. Sadzenie oczaru pośredniego powinno odbywać się wczesną jesienią. Nie należy z tym zwlekać, aby korzenie miały czas na zaaklimatyzowanie się w gruncie.

Zabiegi przed zimą

Choć kilkuletnie i w pełni dojrzałe oczary pośrednie są odporne na ujemne temperatury, młode egzemplarze wymagają większej uwagi. Przede wszystkim należy zaściółkować podłoże pod rośliną. To nie tylko zabezpieczy korzenie przed ujemnymi temperaturami, ale również zapobiegnie nadmiernemu przesuszaniu podłoża. Z czego wykonać ściółkę? Najlepiej z suchej kory, trocin lub liści. Należy unikać wilgotnej osłony, gdyż może w niej rozwijać się grzyb, który w perspektywie czasu może przerodzić się w chorobę grzybiczą.

Jakich zabiegów nie wolno wykonywać?

Oczar w fazie kwitnienia
©123RF/PICSEL

Oczar pośredni jest rośliną, która rośnie stosunkowo powoli. Aby mogła osiągnąć pełne rozmiary, musi upłynąć kilka lat. Choć niektórzy polecają przycinanie krzewów, aby się rozrastały, nie warto przeprowadzać ich na oczarze. Źle znosi usuwanie pędów, przede wszystkim dlatego, że rany się wolno zabliźniają i są podatne na ataki chorób. Warto wiedzieć, że w miejscu ucięcia rzadko zdarza się, aby wyrosła nowa łodyga.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas