Odkamienianie octem czajnika, pralki i żelazka: Jak przeprowadzić?

Ocet to niekwestionowany król domowych porządków. Tani i niezwykle uniwersalny produkt bardzo często okazuje się niezastąpiony podczas sprzątania. Warto po niego sięgać, gdy zależy nam na usunięciu brudu i różnorodnych osadów domowymi sposobami, bez używania hektolitrów chemii gospodarczej. Octu do czyszczenia używały nasze babcie, powinniśmy sięgać po niego także i my. Doskonale nadaje się od usuwania kamienia ze sprzętów, z których korzystamy na co dzień: czajnika, żelazka i pralki.

Jak używać octu do pozbycia się kamienia?
Jak używać octu do pozbycia się kamienia?123RF/PICSEL

Właściwości octu

Dlaczego warto mieć go w domu? Tym razem skupimy się na jego działaniu jako pogromcy kamienia, który osadza się na często używanych akcesoriach. Ważne jest jednak, by nie sięgać po ten produkt, dopiero gdy zauważymy, że w czajniku czy pralce pojawiła się gruba warstwa osadu. Warto wyrobić w sobie nawyk, by ocet stosować regularnie, dzięki czemu łatwiej będzie dbać o sprawne działanie sprzętów oraz przedłużenie ich żywotności.

Ocet dobry na wszystkoInteria.tv

Oprócz tego ocet wykazuje właściwości dezynfekujące, co jest szczególnie ważne podczas czyszczenia pralki, czajnika i żelazka jako miejsc, w których o rozmnażanie bakterii nietrudno. Produkt ten również odświeża, eliminując nieprzyjemne zapachy. Jest w stanie udrażniać rury i odpływy, a także nabłyszczać elementy takie jak baterie łazienkowe.

Ocet: Jak odkamienić czajnik?

Główną przyczyną powstawania tego problemu jest wlewanie do czajnika zbyt twardej wody. Niestety, raczej nie mamy dużego wpływu na to, jaka woda jest w naszych kranach, dlatego trzeba mieć na uwadze dbanie o sprzęty, które mają z nią bezpośredni i częsty kontakt. Szczególnie ważne jest to w przypadku czajnika, ponieważ podczas gotowania wody powstaje osad z wapnia, który zamienia się z czasem w kamień pokrywający całe wnętrze urządzenia. Pogarsza to smak wody i wpływa na szybsze zużywanie się sprzętu. Z pomocą przychodzi ocet. Kamień z czajnika usunąć można w bardzo prosty sposób.

Kamień w czajniku może psuć smak napojów
Kamień w czajniku może psuć smak napojów123RF/PICSEL

Wymieszaj wodę z octem proporcjach 1:1. Tak przygotowany roztwór wlej do czajnika i zagotuj. Pozostaw na co najmniej godzinę. Kamień zniknie bez dużego wysiłku! Pamiętać trzeba, że ocet pozostawia silny zapach, więc po wylaniu octowego roztworu, czajnik trzeba dokładnie umyć i kilka razy zagotować w nim świeżą wodę.

Ocet na kamień w pralce

O ile wymiana czajnika nie nadszarpnie bardzo mocno domowego budżetu, o tyle wymiana pralki to już duża inwestycja. Właśnie dlatego tak ważna jest jej regularna konserwacja i dbanie o czystość, również pod kątem kamienia, który osadzać się może na grzałce, bębnie i filtrze. Kamień w pralce nie tylko skraca jej żywotność, ale może być też przyczyną tego, że pranie nie jest efektywne, a na ubraniach pojawiają się zabrudzenia. Jak przeprowadzić usuwanie kamienia z pralki octem?

Kamień bardzo często doprowadza do awarii pralki
Kamień bardzo często doprowadza do awarii pralki123RF/PICSEL

Do pojemnika na proszek wlej co najmniej dwie szklanki octu. Ustaw najdłuższy program prania wraz z najwyższą temperaturą. Powinna oscylować w okolicach 90°C. Nie musisz obawiać się tego, że wewnętrzne elementy pralki przesiąkną charakterystycznym zapachem octu. Poleca się jednak po zakończonym czyszczeniu uchylić drzwiczki pralki.

Usuwanie kamienia z żelazka

Kamień w żelazku może być powodem, przez który prasowanie ubrań staje się prawdziwą męką. Nie mówiąc już o tym, że jest także głównym winowajcą powstawania ciężkich do usunięcia zabrudzeń na odzieży. Utrzymanie żelazka w dobrym stanie to podstawa! Do tego także przyda się najzwyklejszy kuchenny ocet.

Usunięcie kamienia ze stopy żelazka: Na zewnątrz jest on bardzo dobrze widoczny, ale bez obaw. Usunięcie kamienia nie jest trudne. Wystarczy przygotować roztwór octu z wodą (ponownie w proporcjach 1:1), zamoczyć w nim czystą i miękką gąbkę lub ściereczkę i przecierać do momentu aż pozbędziesz się kamienia. W celu usunięcia go z otworów na stopie żelazka, w mieszance octu i wody zanurzaj patyczki higieniczne, dzięki którym łatwo będzie dostać się do wąskich i trudnodostępnych szczelin. By ułatwić sobie odkamienianie stopy żelazka, urządzenie można delikatnie rozgrzać. Temperatura nie powinna być jednak zbyt wysoka, inaczej narazisz się na poparzenia!

Utrzymanie żelazka w czystości ułatwia prasowanie
Utrzymanie żelazka w czystości ułatwia prasowanie123RF/PICSEL

Jak usunąć kamień w żelazku parowym? Używanie twardej, niefiltrowanej wody z kranu powoduje osadzanie się kamienia we wnętrzu żelazka. Użyj tej samej kombinacji octu wymieszanego z wodą. Wlej do zbiornika żelazka, włącz urządzenie i ustaw je w pozycji pionowej. Poczekaj, aż cały roztwór wyparuje. Dobrze jest zadbać o przepływ powietrza w pomieszczeniu, więc poleca się odkamieniać żelazko przy otwartym oknie. Zanim postanowisz wyprasować swoje ubrania, do komory wlej wyłącznie wodę i powtórz czynność. Dopiero teraz można swobodnie używać żelazka. Unikniesz ryzyka przesiąknięcia tkanin octowym zapachem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas