Ogonki czereśni - właściwości i zastosowanie

Zaczął się sezon na czereśnie. Niestety z roku na rok cena za te pyszne owoce bije kolejne rekordy. Jeśli już staniemy się szczęśliwymi posiadaczami czereśni, nie wyrzucajmy ich ogonków. Podpowiadamy, jak przyrządzić z nich prozdrowotny napar.

Napar z ogonków czereśni działa kojąco na wiele dolegliwości
Napar z ogonków czereśni działa kojąco na wiele dolegliwości123RF/PICSEL

Sezon na czereśnie

Czereśnie są owocami sezonowymi, dojrzewającymi od końca maja do początku sierpnia. Niektóre górskie odmiany trafiają się jeszcze pod koniec tego miesiąca, ale jest ich wtedy już niewiele. Podzielone są na trzy odmiany według czasu dojrzewania - wczesne, średnie i późne. W ich obrębie występuje kilkadziesiąt pododmian, różniących się kolorem i rozmiarem.

Czereśnie składają się w 80 proc. z wody. Jednak pozostałe 20 proc. rekompensuje to z nadwyżką. W 100 gramach owoców można znaleźć ponad 250 mg potasu, który odpowiada za usuwanie nadmiaru soli z organizmu. Zawarte w owocach witaminy A i C wpływają pozytywnie na cerę, a także wspomagają działania odtruwające i oczyszczające.

Napar z ogonków czereśni - zastosowanie

Naukowcy odkryli, że w ogonkach czereśni znajdują się znaczne ilości antyoksydantów i polifenoli, przez które cenione są same owoce czereśni, ale też inne sezonowe owoce. Ogonki z czereśni mogą stanowić więc dodatkowe źródło antyoksydantów w diecie.

Napar z ogonków czereśni wspomaga proces odchudzania
Napar z ogonków czereśni wspomaga proces odchudzania123RF/PICSEL

Ogonki z czereśni wykorzystywane są od lat w medycynie ludowej i naturalnej. Napary z ogonków czereśni są szeroko stosowane jako naturalny środek na odchudzanie, ale swoje zastosowanie znajdują również podczas łagodzenia bólu menstruacyjnego.

Ogonki z czereśni mogą stymulować nerki do wydalania z organizmu większych ilości moczu, ale też chlorków, sodu i wapnia. Szypułki pobudzają nerki do wzmożonego usuwania wody, ale też wapnia, co prowadzi do twierdzeń, że ogonki czereśni działają dobrze na kamienie.

Napar z czereśni na bóle miesiączkowe - sposób przygotowania

  • Do naczynia włóż garść ogonków z czereśni.
  • Zalej je litrem wody i zagotuj.
  • Gotuj napar przez ok. 5 minut, następnie odstaw do ostygnięcia.
  • Gdy napar będzie zimny, odfiltruj ogonki od roztworu, przelej go do butelki lub słoika i włóż do lodówki.
  • Napar utrzymuje swoje właściwości do 3 dni.
  • Pij szklankę naparu na czczo, lub w dogodnym momencie dnia w trakcie miesiączki.

Ogonki czereśni w połączeniu z goździkami w postaci naparu, stosuje się również do leczenia dolegliwości prostaty. Należy jednak pamiętać, że jest to medycyna alternatywna, która nie może zastąpić konsultacji, diagnozy i zaleceń lekarza.

Rodzina królewska przybyła na obchody 70-lecia królowej Elżbiety II© 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas