Ogórki będziesz zbierać do jesieni. Patent ogrodników na obfite plony
Oprac.: Tomasz Kromp
Ogórki to niezwykle popularne warzywa, których zastosowanie w kulinariach zdaje się nie mieć granic. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób decyduje się uprawiać je w swoich ogródkach. Warzywo nie jest zbyt skomplikowane w uprawie, jednak warto pamiętać o pewnej rzeczy, która pozwoli cieszyć się plonami zdecydowanie dłużej. Chodzi o podpory. Dlaczego warto je stosować i jak wysokie powinny być? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Dlaczego wart uprawiać ogórki na podporach?
Uprawa ogórków na podporach może pozytywnie wpłynąć na ilość i jakość plonów. Tego rodzaju grządki da się podlewać bezpośrednio przy korzeniach, dzięki czemu zużywamy mniej wody i minimalizujemy ryzyko przelania, a tym samym gnicia ogórków.
Jak uprawiać ogórki na podporach?
W jaki sposób powinno się uprawiać ogórki na podporach? Na początek trzeba zadbać o wykonanie odpowiedniej konstrukcji. Jak wysokie powinny być podpory do ogórków? Całość powinna składać się z 2-metrowych słupków usytuowanych mniej więcej 5 metrów od siebie. Rzeczone słupki łączy się ze sobą za pomocą dwóch stalowych drutów zamieszczonych na samym szczycie oraz około 20 cm nad ziemią.
Ogórki w podporach można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i szklarni. Taka forma sadzenia z pewnością zapewni zdrowsze i większe plony, którymi będzie można się cieszyć nawet kilka tygodni dłużej.
Jakie odmiany ogórków na podpory?
Okazuje się, że istnieją odmiany ogórków, które zdecydowanie lepiej radzą sobie w uprawie pionowej na podporach. Mowa tu między innymi o rodzajach takich jak:
- Kronos;
- Zefir;
- Ozyrys;
- Izyd;
- Tarot
- Ikar.
Ogólnie, dobrze jest zwrócić uwagę na symbol obecny na opakowaniu nasion ogórków. Do uprawy pionowej z wykorzystaniem podpór nadadzą się ogórki opatrzone znakiem F1 – są to odmiany mieszańcowe.
Warto również zwrócić uwagę na warzywa, które można posadzić w towarzystwie ogórków uprawianych na podporach. Jest to między innymi groch, fasola, marchew, czosnek czy pietruszka.