Ogród bezpieczny dla dzieci - jakie rośliny?
Jeśli mamy małe dzieci, staramy się dostosować ogród do ich potrzeb, tworząc w nim kąciki z piaskownicą, zjeżdżalnią, trampoliną, huśtawką czy basenem... Aby jednak część ta nadal stanowiła spójny fragment ogrodu, nie należy rezygnować z sadzenia w niej roślin. Powinniśmy tylko zwrócić uwagę na gatunki roślin, jakie tam zagoszczą. W ten sposób unikniemy późniejszych problemów, niektóre mogą bowiem stanowić duże zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka!
Znaczenie roślin przy miejscach zabaw dla dzieci
Drzewa, krzewy, jak i kwiaty mają ogromne znaczenie w miejscach przeznaczonych dla dzieci. Korony drzew dają cień w upalne letnie dni i chronią przed niewielkimi deszczami, są także często elementami zabaw. Krzewy ochraniają przed wiatrem, kurzem i spalinami oraz stanowią naturalną granicę. Roślinność stwarza bardziej przyjazny mikroklimat, a także pomaga w edukacji dzieci od najmłodszych lat, dzięki temu, że mogą na bieżąco oglądać zmiany jakie przechodzi przyroda w kolejnych porach roku.
Jakie rośliny wybierać?
Przede wszystkim rośliny te powinny nie stanowić dla dziecka zagrożenia, a przy tym być dla niego ciekawe. Warto też, by ich owoce i nasiona stanowiły materiał do zabawy i mogły być przy niej wykorzystywane. Taką funkcję doskonale spełniają np.: żołędzie, kasztany, szyszki czy też owoce jarzębu.
Jeśli wybierzemy gatunki roślin o jadalnych owocach, dzieci będą mogły korzystać z nich „na miejscu”. Warto posadzić kilka krzaczków malin, porzeczek czy borówek, a także poziomki i truskawki, z których dzieci będą mogły bezpośrednio zrywać pyszne owoce.
Nie powinniśmy jednak przesadzać z roślinami wytwarzającymi duże ilości jadalnych owoców, których nikt nie będzie nadążał zbierać, ponieważ mogą one przyciągać wiele owadów żądlących. Dzieje się tak, np. kiedy opadają dojrzewające owoce morw, jabłek, gruszek czy śliwek, ścieląc powierzchnię pod koronami słodkim dywanem, do którego ciągną osy, pszczoły i szerszenie.
Ciekawe rośliny
Jeśli chcemy otoczyć placyk zabaw dla naszych dzieci żywopłotem, dobrze jest wybrać gatunki o różnokolorowych liściach, jak np. pęcherznice, które występują w odmianach o liściach barwy jasnożółtej (‘Luteus’), czerwonej (‘Diabolo’) i zielonej. Świetnie sprawdzą się też bzy lilaki czy porzeczki złote. Warto posadzić kilka leszczyn, które oprócz wartościowych owoców są też bardzo ładne oraz wytrzymałe i również występują w różnych barwach liści.
Z większych krzewów i drzew, szczególnie wartościowe są jarzęby pospolite i domowe, kasztanowce, lipy, dęby. Bardzo pięknie prezentują się (szczególnie jesienią) różne gatunki i odmiany klonów. Spośród kwiatów, warto posadzić takie, których kwitnienie jest charakterystyczne dla danych pór roku, jak np.: fiołki, niezapominajki, stokrotki, krokusy, astry.
Jakich roślin unikać?
Przede wszystkim unikajmy roślin o trujących kwiatach, liściach czy owocach. W szczególności powinniśmy unikać sadzenia takich gatunków jak: cis, złotokap, śnieguliczka, ligustr. Kolejną grupą roślin, których nie powinniśmy sadzić są te o dużych cierniach, jak: glediczia, rokitnik, berberys, ognik, głóg, śliwa ałycza czy róże.
Zrezygnujmy również z roślin mogących uczulać lub w jakikolwiek sposób narażać skórę dzieci na oparzenia czy podrażnienia, jak np. dyptam jesionolistny. Jeśli wyznaczony teren przylega do ruchliwej drogi, to nie powinniśmy sadzić gatunków o jadalnych owocach, gdyż dojrzewające owoce nie będą zbyt zdrowe.
Powinniśmy też unikać sadzenie roślin wrażliwych na choroby i szkodniki, aby nie trzeba było stosować na nich chemicznych zabiegów ochronnych. Jak we wszystkim, tak i tu należy zachować zdrowy umiar i nie przesadzać z ochroną dzieci przed wszystkimi zagrożeniami, ponieważ prędzej czy później i tak się z nimi zetkną. Dobrze jest zatem od najmłodszych lat edukować dzieci o zagrożeniach związany z roślinami.