Ogród dla spóźnialskich: Jakie rośliny mogą być sadzone we wrześniu?

Wydawać by się mogło, że we wrześniu jest stanowczo za późno na sadzenie roślin w ogrodzie. Raczej nastawiamy się na prace porządkowe, które musimy zakończyć przed rozpoczęciem jesieni, by wiosną wszystko było gotowe na kwitnące rośliny. Co zrobić, jeśli spóźniliśmy się z sadzeniem kwiatów wiosną? Na szczęście, nie jesteśmy skazani na ogołocony trawnik – możemy jeszcze cieszyć się pięknym ogrodem do pierwszych przymrozków. Jakie rośliny sadzić we wrześniu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.

Ogród jesienią
Ogród jesienią ©123RF/PICSEL

Najpierw porządki

Przekopywanie ogrodu
©123RF/PICSEL

We wrześniu nasze działania powinniśmy skoncentrować na uporządkowaniu ogrodu po lecie. Oczywiście, wyrywamy wszystkie chwasty oraz usuwamy martwe rośliny. Podlewamy okazy, które kwitną oraz wycinamy te, które już kwitnąć przestały. Uprawiałaś warzywniak? Sprawdź, czy wszystko w nim przestało już owocować. Jeśli tak, usuń z niego wszystko i przekop dokładnie grunt na tzw. ostrą skibę (aby powstały duże grudy ziemi). Wrzesień to ostatni dzwonek na rozsady przez podział roślin wieloletnich – takich zabiegów wymagają np. liliowce, barwinki, bergenie, goździki pierzaste, krwawniki, skalnice oraz jastrunie. Jeśli zależy ci, aby wiosną urosły piękne rośliny jednoroczne, zbierz teraz ich nasiona – rób to najlepiej w ciepły i słoneczny dzień.

Sadzenie kwiatów

W odpowiednio przygotowanej glebie możemy umieścić sadzonki roślin cebulowych. Jeśli masz takie z zeszłego roku, sprawdź, czy nie pojawiła się na nich pleśń i czy wszystkie są zdrowe. Oczywiście również możesz skorzystać z tych, które zakupisz w sklepie ogrodniczym. Podłoże do sadzenia powinno być słoneczne i przepuszczalne (wcześniej przekopane dokładnie widłami). Cebulki umieszczamy na głębokości od 10 do 15 cm. Jakie kwiaty sadzimy w ten sposób? Przede wszystkim tulipany, hiacynty, kosaćce cebulowe, cebulice, krokusy, szczawiki, iksje oraz śnieżyczki. Jeśli twój ogród odwiedzają ryjące w ziemi szkodniki, to umieść uprzednio sadzonki w koszyczkach – to zapobiegnie zniszczeniom.

Drzewka i krzewy

Przycinanie żywopłotu
©123RF/PICSEL

Jeśli okazuje się, że twój ogród cię nie zachwyca i wydaje się ubogi, pomyśl nad dosadzeniem krzewów i drzew. Wrzesień to idealny moment na umieszczenie ich w glebie. Jeśli zdecydujesz się na nie teraz, będą zachwycać cię już na wiosnę. Możesz wybrać okazy liściaste, albo wybrać coś z szerokiego wachlarza roślin iglastych. Masz już krzewy i drzewka? Twój żywopłot stracił blask i rozrósł się tak, że nie wygląda już estetycznie? Wrzesień to ostatni dzwonek, by je przyciąć i uformować do pożądanego kształtu.

Wnieś życie do ogrodu

Tej wiosny spóźniłaś się z aranżacją ogrodu? Może twoje kwiaty już dawno przekwitły i nagle spoglądasz smutno w pozostałą po nich pustkę? Nie wszystko stracone – we wrześniu możesz tchnąć w niego jeszcze sporo życia. Teraz to najlepszy czas na rośliny, które teraz są najokazalsze. Może to być wrzos, chryzantema albo oczar wirginijski.

Wrzosy w ogrodzie

Chryzantemy
©123RF/PICSEL

Wrzosy to wdzięczne krzewinki, które stanowią wspaniałą aranżację w ogrodzie. Najlepiej prezentują się te umieszczone w kompozycjach grupowych. Czy sadzenie jest skomplikowane? Otóż nie – wystarczy im nawet nieurodzajna ziemia, za to bardzo przepuszczalna. Najlepiej będzie im na stanowiskach słonecznych o kwaśnym odczynie podłoża. Jeśli ziemia w twoim ogródku się nie nadaje, wystarczy wykopać ok. 15 cm gleby w miejscu, w którym chcesz je zasadzić. Wysyp odpowiednie podłoże. W sklepach ogrodniczych i marketach znajdziesz sadzonki, które zachwycają feerią barw.

Chryzantemy w ogrodzie

Najczęściej te kwiaty spotykamy na cmentarzach, ale ich piękno może zachwycać cię w twoim ogrodzie. Uprawa chryzantem nie jest skomplikowana – sadzi się je od wiosny do jesieni w miejscach osłoniętych od wiatru, ale słonecznych. Najlepiej czuje się w glebie zasadowej (w przeciwieństwie do wrzosów). Wymaga intensywnego podlewania, zwłaszcza bezpośrednio przed kwitnięciem oraz w trakcie tego procesu. Istnieją odmiany mrozoodporne i takie, które trzeba wykopywać na zimę oraz chronić je przed ujemnymi temperaturami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas