Ogrodowe rośliny, które mogą być trujące

Gdy aranżujemy nasz ogród, zazwyczaj wybieramy rośliny, które nam się podobają. Niestety, rzadko dopytujemy specjalistów o ich działanie. Tymczasem, okazuje się, że niektóre z roślin, które znajdziemy w naszych ogrodach, wykazują działanie trujące. Na jakie powinniśmy szczególnie uważać? Podpowiadamy.

article cover
©123RF/PICSEL

Piwonia lekarska

©123RF/PICSEL

Piwonia lekarska to jeden z najpopularniejszych kwiatów w południowej Europie. Sadzimy go zarówno w grządkach, jak i doniczkach. Piwonia lekarska jest bardzo atrakcyjna nie tylko ze względu na swój wygląd, ale i intensywny zapach. Warto jednak pamiętać, że każdy jej element zawiera substancje toksyczne. Po jej dotknięciu zaleca się dokładne mycie rąk. Jeśli trzymamy ją w wazonie, po wyrzuceniu kwiatów należy dokładnie go zdezynfekować.

Powojniki

Powojniki również należą do grupy najczęściej uprawianych kwiatów ogrodowych. Są bardzo okazałe, ale niestety również mocno toksyczne. Niebezpieczne substancje znajdują się zarówno w liściach, kwiatach, jak i owocach powojników. Szczególnie powinny na nie uważać dzieci oraz zwierzęta. Zjedzenie jakiejkolwiek części powojnika może zakończyć się ostrym zatruciem.

Konwalijka

©123RF/PICSEL

Konwalia majowa, zwana również konwalijką, jest bardzo popularna późną wiosną i wczesnym latem. Z konwalijek często przygotowuje się bukieciki dla dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii. Niestety, w konwalii majowej znajdziemy dużo toksycznych związków, które mogą wywołać poważne zatrucie. Jego objawy to nudności, wymioty, biegunka, a także silne bóle brzucha.

Hiacynty

Niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą okazać się również hiacynty. Te urocze fioletowe kwiaty wywołują silne reakcje alergiczne, w tym zaczerwienia skóry, wysypki, świąd, a nawet bolesne pęcherze. Ponadto, hiacynt może powodować silne bóle głowy, które znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.

Hortensje

©123RF/PICSEL

Okazuje się, że trujące mogą być również urzekające hortensje. Od kilku lat są hitem w ogrodach. Zarówno w liściach, łodygach, jak i kwiatach hortensji znajdziemy związki zwane glikozydami cyjanogenicznymi. Ich spożycie może skończyć się ostrym zatruciem pokarmowym. Kontaktu z hortensją powinny unikać szczególnie dzieci.

Cis pospolity

Cisy pospolite znajdziemy dzisiaj w wielu ogrodach. Niestety mało kto wie, że każda część tego popularnego iglaka jest trująca. Efektem jego spożycia mogą być: biegunka, zakłócenia pracy serca, a nawet śmierć. Od cisów warto się trzymać z daleka.

Jeśli jesteśmy na etapie aranżowania ogrodu, lepiej zrezygnować z tego typu roślin. W przyszłości mogą wyrządzić sporo krzywdy zarówno ludziom, jak i zwierzętom.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas