Oleander: Co zrobić, by był obsypany bujnymi kwiatami?

Ogrodnikom i miłośnikom roślin oleandra pospolitego (Nerium oleander) szczegółowo opisywać i nadmiernie zachwalać nie trzeba. Walorem tej pochodzącej z południa Europy rośliny są z pewnością okazałej wielkości i przyjmujące różne barwy kwiaty. Oleander przepięknie zdobi balkony, werandy czy tarasy od wiosny aż do późnej jesieni. Jest przy tym mało wymagający w uprawie. Wystarczy w sumie zapewnić mu odpowiednie stanowisko, regularnie podlewać i starannie nawozić, a zimą zadbać o bezpieczne zabezpieczenie. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o uprawie tej nietuzinkowej rośliny w warunkach domowych? Co zrobić, gdy oleandrowi nadmiernie opadają pąki z kwiatami? Czym najlepiej go nawozić i podlewać? Odpowiedź na to i inne pytanie oraz garść wskazówek na temat oleandra można znaleźć poniżej.

Oleander pięknie zdobi
Oleander pięknie zdobi©123RF/PICSEL
Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Oleander: Jakie należy zapewnić mu warunki?

Oleander bujnie kwitnie
©123RF/PICSEL

Oleander to roślina bardzo wdzięczna w uprawie. Oczywiście, pod warunkiem, że spełni się minimum wymagań. Pierwszym jest wybór stanowiska. Powinno być ono odpowiednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Roślina jest bardzo wrażliwa na chłód, ale zniesie za to nawet bardzo zanieczyszczone powietrze. Optymalnym rozwiązaniem w przypadku oleandra będzie dobrze oświetlony balkon, taras bądź weranda. Poza tym gleba, na której rośnie, powinna być żyzna i o pH obojętnym bądź zasadowym. (Ogrodnicy zalecają mieszanki torfu, piasku i gliny).

Jak podlewać oleandra?

Kluczowym zabiegiem w przypadku oleandra jest regularne podlewanie. Roślina bardzo źle znosi brak wody, szybko więdnie i obumiera.W upalne dni roślinę należy nawadniać codziennie - tak, aby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna. Zimą - rzecz jasna - należy zmniejszyć porcje wody. Nawadnianie najlepiej powtarzać dwa razy w tygodniu. W tym celu najlepiej sięgać po odstaną wodę o temperaturze pokojowej. (Jeśli jest nadmiernie zimna, sprzyja zrzucaniu pąków). Deszczówka oleandrowi wyłącznie zaszkodzi, dlatego jeśli jest trzymany na balkonie czy na tarasie, należy zabezpieczyć go przed ulewami i burzami. Warto też pamiętać, aby nie zraszać kwiatów ani liści. Sprzyja to ich żółknięciu.

Czym nawozić oleandry?

©123RF/PICSEL

Do prawidłowego wzrostu oleander wymaga także regularnego nawożenia - zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Najlepiej sięgać po wieloskładnikowy nawóz płynny przeznaczony do roślin kwitnących. Preparat wystarczy rozpuścić w wodzie przeznaczonej do podlewania rośliny.

Jak często przycinać oleandry?

Kolejnym wymaganym zabiegiem jest przycinanie rośliny. Zabieg należy powtarzać raz do roku, najlepiej wiosną. Podcięciu - w przypadku egzemplarzy młodych - trzeba poddawać pędy wierzchołkowe. Okazy starsze wymagają cięcia odmładzającego.

Zimowanie oleandra

©123RF/PICSEL

Oleander wymaga określonego lokalu do przezimowania. Powinno on być ono jasne i przewiewne; z temperaturą powietrza wynoszącą około 5-10°C. W okresie zimowania rośliny się nie nawozi i rzadziej podlewa.

Oleander: Środki ostrożności

Uprawa oleandra wymaga zachowania środków ostrożności, zwłaszcza gdy w domu mieszkają dzieci. Zalicza się go do roślin trujących. Zawiera glikozyd - oleandrynę i może spowodować ciężkie zatrucie. (Sok z oleandra prowadzi do podrażnień skóry oraz błon śluzowych oczu). Po zabiegach pielęgnacyjnych należy dokładnie myć ręce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas