Oplątwa: Wymagania, uprawa, pielęgnacja

Urokliwa oplątwa stanowi ucieleśnienie marzeń najbardziej leniwych i jednocześnie najbardziej wysmakowanych miłośników roślin. W przeciwieństwie do innych okazów nie trzeba jej dostarczać wody ani innych składników odżywczych, gdyż jest w stanie je pobrać sama. Podobnie jak wszystkie inne rośliny z gatunku "air plant" w zasadzie nie wymaga też doniczki, gdyż nie posiada systemu korzeniowego. Co więcej, oplątwa - z racji swojego zjawiskowego wyglądu - szybko stała się wnętrzarskim hitem i dołączyła do grona niezbędnych elementów nowoczesnych aranżacji. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o tej nietuzinkowej, niezwykle efektownej roślinie? W jakim pomieszczeniu będzie wyglądać najpiękniej? Podpowiadamy.

Oplątwa w ogrodach w słojach
Oplątwa w ogrodach w słojach ©123RF/PICSEL

Kilka słów o roślinie

Oplątwa ma małe wymagania
©123RF/PICSEL

Oplątwa naturalnie porasta tereny pustynne obu Ameryk - Południowej i Środkowej. Należy jej szukać na gałęziach drzew i kamieniach, które służą jej za najlepszą podporę i zapewniają odpowiednie światło. Do odpowiedniego wzrostu nie wymaga jakichś specjalnych warunków, gdyż wszystkie niezbędne składniki odżywcze pobiera samodzielnie z powietrza. Dotyczy to zarówno wody, jak i wszystkich pozostałych. Znakiem rozpoznawczym rośliny są srebrzysto-zielone tworzące małe rozetki liście, które dodatkowo pokryte są drobniutkimi włoskami. (Dzięki temu w dotyku przypominają zamsz). Wraz z upływem czasu zyskują też piękny purpurowy rumieniec. Co ciekawe, to właśnie liście, a nie kwiaty są największym atutem oplątwy. Te ostatnie są mniej majestatyczne w wyglądzie, drobne, niepozorne i z reguły fioletowe. Oczywiście, poszczególne gatunki z rodzaju oplątwa mogą osiągać rozmaite rozmiary i różnić się między sobą ubarwieniem liści i kwiatów.

Gatunki oplątwy przeznaczone do domowej uprawy

W domowej uprawie świetnie sprawdzi się tillandsia modra (łac. Tillandsia cyanea). Jej znakiem rozpoznawczym są różowo-purpurowe kwiaty. Niestety, nie jest to zbyt trwały gatunek. Najczęściej kwitnie w trzecim roku uprawy, a później zamiera.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych aranżacji jest także płożąca oplątwa brodaczkowata (Tillandsia usneoides), znana również pod nazwą hiszpański mech.

Pielęgnacja oplątwy

Oplątwa nie lubi przeciągów
©123RF/PICSEL

Zapracowanych miłośników roślin ucieszy z pewnością fakt, że oplątwa jest niewymagająca w uprawie. Wymaga przede wszystkim wysokiej wilgotności, a korzenie powinny mieć swobodny dostęp do powietrza. Tak jak już zostało wspomniane oplątwa wszystkie potrzebne składniki pobiera samodzielnie ze środowiska naturalnego. Ogrodnicy zalecają regularne zraszanie rośliny - najlepiej dwa razy w tygodniu. Najlepiej użyć w tym celu deszczówki lub odstanej wody. Nadmiar wody należy usunąć, odwracając roślinę do góry nogami. Oczywiście, natężenie nawodnienia zależy od nasłonecznienia stanowiska. Tam, gdzie jest jaśniej, rośliny mogą potrzebować częstszego nawadniania. Nie mogą być jednak stale wilgotne, gdyż doprowadzi to do gnicia rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest również nawadnianie rośliny poprzez zamoczenie jej w wodzie. Aby zabieg przyniósł pożądane rezultaty, oplątwę należ umieścić w jasnym i przewiewnym miejscu. Nawożenie rośliny jest wskazane, choć oczywiście niezbyt agresywne. Roślinę należy wzmacniać maksymalnie dwa razy w miesiącu, dodając do wody minimalną porcję nawozu przeznaczoną do roślin kwitnących.

Oplątwa: Co jeszcze warto wiedzieć?

Najlepsze w przypadku oplątwy są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. Latem optymalną temperaturą dla rośliny będą 21-24 st. C, a zimną nie mniej niż 13-14 st. C. Oplątwa najlepiej rośnie na podłożach próchniczych – dobry jest torf wymieszany z mchem. Przed zaleganiem wody w doniczce ustrzeże dobry drenaż z keramzytu. Roślina jest wrażliwa na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza. Nie toleruje przeciągów.

Oplątwy - piękny element dekoracyjny

Oplątwa pięknie zdobi
©123RF/PICSEL

Cechą wspólną wszystkich roślin z gatunku oplątwa jest ich oryginalność i efektowny wygląd związany zarówno z kolorystyką czy kształtem liści oraz kwiatów, jak i faktem funkcjonowania w formie rośliny bez korzeni. Ten ostatni walor pozwala na szerokie zastosowanie oplątwy w różnych aranżacjach. Ograniczeniem może być w tym przypadku jedynie nasza wyobraźnia. Pięknie prezentują się na okiennych parapetach, jak i w ogrodach wertykalnych. Nierzadko są uprawiane w terrariach i szklanych mini-ogrodach. Stanowią doskonałe urozmaicenie nowoczesnych pomieszczeń.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas