Opryski z chrzanu do ogrodu: Jak zrobić i jak stosować?
Z właściwości chrzanu korzystamy z dużym apetytem, gdy mamy ochotę na nieco pikanterii w potrawach. Z pełnym przekonaniem można określić go mianem naturalnego antybiotyku, ponieważ charakteryzuje się działaniem antybakteryjnym i grzybobójczym. Te możliwości docenią nie tylko smakosze, ale także ogrodnicy! Zastanawiasz się, czym pryskać drzewa owocowe, ale nie chcesz bazować na syntetycznych preparatach? Zapoznaj się z potencjałem oprysku z chrzanu. Ochroni twój sad przed groźnymi chorobami, a dodatkowo zniechęci komary i kleszcze do wizyt na twoim terenie.
Spis treści:
Chrzan jako uniwersalny środek do oprysku drzew owocowych
Ekologiczne środki ochrony roślin cieszą się coraz większym uznaniem. Wielu ogrodników ceni sobie domowe metody jako bardziej przyjazne środowisku. Jeśli zaliczasz się do tego grona, oprysk na drzewa owocowe z chrzanu powinien znaleźć się na szczycie listy twoich sprawdzonych patentów. Pomoże zwalczyć między innymi brunatną zgniliznę drzew pestkowych (moniliozę), która mogłaby doprowadzić do całkowitego zrujnowania plonów. Przyda się również do zapobiegania robaczywieniu jabłek. Domowy oprysk najlepiej zadziała na:
- czereśnie,
- wiśnie,
- śliwy,
- brzoskwinie,
- morele,
- jabłonie.
Jak zrobić chrzanowy oprysk na drzewa owocowe?
Zazwyczaj w ogrodnictwie korzysta się przede wszystkim z liści chrzanu, ale bazować można również na połączeniu zarówno nadziemnej, jak i podziemnej części rośliny. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ z łatwością dobierzesz metodę, która przekonuje cię najbardziej. Poznaj nasze patenty na naturalne opryski drzew owocowych.
- Sposób pierwszy - wyciąg z chrzanu: Przygotuj 300 gramów świeżych lub suszonych liści, które zalejesz 10 litrami wody i odstawisz na 12 godzin. Taki oprysk możesz stosować bez rozcieńczenia.
- Sposób drugi - wywar z chrzanu: Tym razem wymieszaj liście wraz z pokrojonym na małe kawałki lub startym korzeniem. Ponownie zalej wodą, ale tym razem całość gotuj przez 30 minut. Stosuj od razu, gdy ostygnie. Mikstura również nie wymaga rozcieńczenia.
Kiedy opryskiwać drzewa owocowe?
Opryski drzew owocowych najlepiej jest wykonywać w suche i bezwietrzne dni. Warto zaplanować to na okres, kiedy rozwijają się pąki - zazwyczaj od marca do kwietnia. Nie musisz jednak obawiać się, że na zastosowanie oprysku z chrzanu jest już za późno! Wywaru można używać w okresie kwitnienia, a przez cały sezon wykorzystywać go do podlewania podłoża, które również bywa doskonałym środowiskiem do rozwoju chorobotwórczych patogenów.
Uratuj swoje plony, czyli napar z chrzanu kontra robaczywienie jabłek
Mimo że owocówka jabłkóweczka brzmi jak imię sympatycznej postaci z bajki, ten niewielki szkodnik jest w stanie wyrządzić duże szkody w ogrodach. Dorosłe osobniki niepozornych motyli na przełomie maja i czerwca składają jaja na owocach oraz liściach jabłoni, a także grusz. Wygłodniałe larwy wżerają się do wnętrza owoców, by dotrzeć bezpośrednio do gniazda nasiennego. Zaatakowane przez nie owoce nie nadają się do jedzenia, ponieważ są zanieczyszczone przez odchody intruzów i stają się bardziej podatne na choroby grzybowe.
W celu zwalczenia szkodników drzew owocowych przygotuj napar z chrzanu. 300 gramów świeżych liści i korzeni zalej 10 litrami wrzątku. Gdy ostygnie, stosuj bezpośrednio na rośliny. Największą skuteczność wykazują opryski wykonane na przełomie maja i czerwca.
Chrzan na komary i kleszcze
Przebywanie w ogrodzie wśród chmary komarów nie jest przyjemnością, a zamienia się w udrękę. Wiele mówi się również o poważnych powikłaniach zdrowotnych, które są wynikiem bliskiego spotkania z kleszczem. Warto więc opanować domowe metody na poradzenie sobie z intruzami.
Tym razem do naparu z chrzanu na komary i kleszcze wykorzystasz jedynie świeży korzeń. 300 gramów zalej gorącą wodą i po wystudzeniu spryskaj drzewa i krzewy. Stosuj regularnie co trzy lub cztery dni, by stopniowo zmniejszać populacje szkodników.
Polecamy: