Optymalna wilgotność powietrza w domu. Co zrobić, by szyby nie parowały?

Zaparowane szyby w okresie jesienno-zimowym mogą być sygnałem, że w naszych mieszkaniach jest zbyt duży poziom wilgoci. Takiego stanu rzeczy nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Lekarze apelują, że zachowanie optymalnej wilgotności powietrza w domu jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Przedstawiamy więc kilka sprawdzonych sposobów na walkę z wilgocią i suchym powietrzem, które również nie sprzyja dobremu samopoczuciu.

Zaparowane okna często są sygnałem, że poziom wilgoci w domu jest zbyt wysoki. Tego ostrzeżenia nie wolno nam lekceważyć
Zaparowane okna często są sygnałem, że poziom wilgoci w domu jest zbyt wysoki. Tego ostrzeżenia nie wolno nam lekceważyć123RF/PICSEL

Optymalny poziom wilgoci w mieszkaniu jest tak samo ważny dla naszego zdrowia, jak zachowanie odpowiedniej temperatury. Gdy zauważamy u siebie pogarszające się samopoczucie, jeśli przebywamy w domu przez dłuższy czas, to najprawdopodobniej jest to sygnał  nieprawidłowej wilgotności powietrza. 

  • Zbyt wilgotne lub zbyt suche powietrze w domu może doprowadzić do silnych alergii, chorób dróg oddechowych i innych nieprzyjemnych konsekwencji. Szkodzi również kondycji roślin i pogarsza stan sprzętów domowych.
  • Z tego powodu warto dowiedzieć się, jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu
  • Wyjaśniamy, jaka wilgotność powietrza w mieszkaniu jest uznawana za najkorzystniejszą dla zdrowia i zdradzamy najlepsze domowe sposoby, jak walczyć z wilgociąsuchym powietrzem. Od dziś zaparowane szyby nie będą już problemem!

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu? Te urządzenia sprzyjają dobremu samopoczuciu

Najprostszym sposobem, aby zmierzyć poziom wilgotności powietrza w domu, jest wykorzystanie specjalnie dedykowanych do tego celu urządzeń. Określa się je jako higrometry lub wilgotnościomierze. W zależności od wykorzystanej technologii mogą one działać na podstawie różnych mechanizmów.

Najczęściej jednak spotyka się dwa rodzaje wilgotnościomierzy domowych:

  • higrometr włosowy - do pomiaru poziomu wilgoci wykorzystuje właściwości włosia naturalnego lub syntetycznego. Jest tani i bezawaryjny, jednak jego dokładność często pozostawia wiele do życzenia. Różnica między odczytem a rzeczywistym poziomem wilgotności może wynosić nawet 5-7 procent.
  • higrometr elektroniczny - wilgotnościomierz wyposażony w czujniki, dzięki którym odczyt poziomu wilgotności jest czytelny i bardzo dokładny. W sklepach najczęściej spotyka się go w formie termohigrometru, który łączy funkcje termometru i wilgotnościomierza.

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w domu tak, aby wynik był możliwie najbardziej zgodny z prawdą? Pomiaru najlepiej dokonywać osobno dla poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Nie zawsze jednak zakup profesjonalnych urządzeń do pomiaru poziomu wilgotności jest konieczny, aby przekonać się, że w domu panują niesprzyjające dla zdrowia warunki. 

O takim stanie rzeczy świadczyć mogą również:

  • zaparowane szyby
  • ciemne plamki i grzyby na ścianie
  • łuszcząca się farba na ścianie
  • pranie, które schnie długimi godzinami
  • podłoga, która nie chce szybko schnąć

Jaka powinna być optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu? To bardzo ważne

Zatem, jaka powinna być wilgotność powietrza w mieszkaniu tak, aby nie nie było ono zbyt suche, ani zbyt mokre? Przyjmuje się, że optymalna wartość to wilgotność powietrza na poziomie od 40 do 60 procent, zależnie od temperatury otoczenia.

  • Przy temperaturze 19-20 st. Celsjusza optymalny poziom wilgoci w domu będzie wynosił 55-60 procent 
  • Przy temperaturze 21-22 st. Celsjusza optymalny poziom wilgoci w domu będzie wynosił 40-45 procent

Warto się kierować zasadą, że im wyższa temperatura w domu, tym bardziej optymalny jest niższy poziom wilgoci. Połączenie ciepła i bardzo wilgotnego powietrza sprzyja bowiem rozwojowi grzybów i pleśni, a także rozwojowi licznych dolegliwości zdrowotnych.

Już wilgotność w mieszkaniu powyżej 60 proc. u alergika może skutkować konkretnymi dolegliwościami, choćby kaszlem. Ani za niska, ani za duża wilgoć nie jest dla nas dobra. Zawsze zalecam by w domu, zwłaszcza gdy mieszkają w nim dzieci, utrzymywać temperaturę pokojową ok. 20 st. C i wilgotność na poziomie 50 proc.
- tłumaczył w rozmowie z portalem zdrowie.gazeta.pl dr Michał Domaszewski

Jak regulować wilgotność w pomieszczeniu? Domowe sposoby na walkę z wilgocią

Zbyt wysoka wilgoć w domu to poważny problem. Jeśli utrzymuje się przez wiele dni lub tygodni, może sprzyjać zapaleniu oskrzeli, chorobom mięśni, stawów i bólom artretycznym. Warto zastanowić się więc, jak regulować poziom wilgotności powietrza we własnym mieszkaniu.

  • Pochłaniacz wilgoci ze sklepu

Elektryczny pochłaniacz wilgoci wystarczy jedynie podłączyć do prądu w kuchni, sypialni lub łazience. Takie urządzenia skutecznie pomogą nam zadbać o optymalny poziom wilgoci w domu, choć są stosunkowo drogie.

  • Domowy pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci w tańszej wersji możemy przygotować również z gruboziarnistej soli zawiniętej w gazę. Wystarczy jedynie umieścić go w wilgotnym miejscu, np. na parapecie lub szafie.

Domowy pochłaniacz wilgoci zawieszony w kuchni
Domowy pochłaniacz wilgoci zawieszony w kuchni123RF/PICSEL
  • Rozsądne rozwieszanie prania 

Suszarki z praniem rozstawione w mieszkaniu to generator wilgoci na ogromną skalę. Rozwieszanie mokrych ubrań w salonie nie sprzyja więc naszemu zdrowiu. Problem ten rozwiąże jednak inwestycja w automatyczną suszarkę. 

Suszenie prania w domu zagraża naszemu zdrowiu
Suszenie prania w domu zagraża naszemu zdrowiu123RF/PICSEL
  • Regularne wietrzenie okien

Regularne wietrzenie okien to prosty sposób, aby zapobiec zaparowanym szybom w mieszkaniu. Wykonane z plastikowych elementów okna, które posiadamy w domach, są szczelne. Przez to gromadzą jednak ciepło i wilgoć w środku mieszkania.

Regularne wietrzenie pomieszczeń jest ważne również zimą
Regularne wietrzenie pomieszczeń jest ważne również zimą123RF/PICSEL
  • Korzystanie z okapu

Gotowanie generuje ogromne ilości pary wodnej, która zimą często gromadzi się na oknach kuchennych. Problem ten zniweluje jednak korzystanie z okapu, który pochłonie nadmiar wilgoci w domu.

Sprawny i zadbany okap kuchenny pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu
Sprawny i zadbany okap kuchenny pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu123RF/PICSEL
  • Redukcja ilości roślin w pomieszczeniu

Rośliny to kolejni winowajcy odpowiedzialni za wilgoć w domu. Zimą warto więc wynieś część z nich do piwnicy lub zainwestować w specjalne gatunki kwiatów, które pochłaniają wilgoć. 

Duża ilość roślin na parapecie sprzyja wysokiemu poziomowi wilgoci w mieszkaniu
Duża ilość roślin na parapecie sprzyja wysokiemu poziomowi wilgoci w mieszkaniu123RF/PICSEL

Suche powietrze w domu sprzyja chorobom. Jak sobie z nim poradzić?

Suche powietrze również negatywnie wpływa kondycję mebli i podłóg z drewna, w których z tego powodu mogą powstawać szczeliny. Zatem, jak regulować wilgotność w pomieszczeniu, w którym jest zbyt suche powietrze?

Suszenie ręczników na kaloryferze może sprawić, że powietrze stanie się wilgotniejsze
Suszenie ręczników na kaloryferze może sprawić, że powietrze stanie się wilgotniejsze123RF/PICSEL

Z tym problemem łatwo można sobie poradzić, inwestując w zakup nawilżacza powietrza. Jeżeli natomiast w danym momencie nie mamy pieniędzy na takie urządzenie, możemy również rozwiesić mokre ręczniki na kaloryferach. To skuteczny sposób, ponieważ ciepła woda zacznie parować z tkaniny, co przyczyni się do wzrostu poziomu wilgotności powietrza.

Zobacz także:

INTERIA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas