Osiem sposobów na efektywną naukę

Jak nauczyć się szybko i skutecznie? To pytanie od lat zadaje sobie większość z nas, ponieważ większość z nas chodzi do szkoły. Zmuszeni jesteśmy zaliczać sprawdziany, odpowiadać i zdawać egzaminy. Wszystkim, którzy wciąż poszukują jeszcze efektywnych metod nauki, podpowiadamy kilka sprawdzonych metod.

article cover
©123RF/PICSEL
Koktajl bananowo-malinowyInteria Kulinaria

Zapach

©123RF/PICSEL

Ucz się przy konkretnym zapachu, na przykład ulubionych perfum. Gdy użyjesz ich w momencie, w którym będziesz chciał sprawdzić swoją wiedzę, łatwiej przypomnisz sobie informacje, które zapamiętywałeś, ponieważ nasz mózg zacznie kojarzyć je z zapachem użytych perfum. To naprawdę skuteczna metoda. Taki sam efekt przyniesie jedzenie konkretnych produktów podczas nauki.

Notatki

Robienie notatek podczas nauki ułatwia zapamiętywanie i jest to potwierdzone naukowo. Najlepiej opracować sobie indywidualny system robienia notatek, który się sprawdzi i będzie przynosił pozytywne efekty.

Delikatna muzyka

©123RF/PICSEL

Słuchanie muzyki na przykład podczas uczenia się z wykładów pomaga się skupić, a w efekcie skuteczniej się uczyć. Najlepiej, żeby była to muzyka delikatna, relaksacyjna, ułatwiająca skupienie się. Wiele jej przykładów znajdziemy w internecie.

Przypominajka

Podczas nauki warto przypinać sobie - na przykład do tablicy korkowej - najważniejsze pojęcia czy wzory. Dzięki temu łatwiej będzie nam je zapamiętać.

Dbanie o skupienie

©123RF/PICSEL

Do nauki potrzebne jest skupienie, dlatego zalecamy, by odciąć się od telefonu i komputera, które - jak wiadomo z doświadczenia - mogą nas rozpraszać. Dzięki temu w pełni skupimy się na zapamiętywaniu informacji.

Uczenie poprzez film

Pozytywne efekty przynosi również uczenie się podczas oglądania filmów dokumentalnych. Warto się wtedy wyluzować. Przekonamy się, ile informacji wejdzie nam do głowy.

Kolory

art
©123RF/PICSEL

Podczas robienia notatek polecamy sięgnąć po kolorowe długopisy i zakreślacze, które pomogą nam zaznaczyć najważniejsze informacje oraz je zapamiętać.

Czcionki

Podobnie sprawa ma się z czcionkami. Jeśli uczymy się z plików, które możemy edytować, dostosujmy czcionkę i kolor do naszych preferencji. Możemy przetestować kilka zestawień i wybrać te, które ułatwiają nam zapamiętywanie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas