Osiem zastosowań spirytusu salicylowego podczas sprzątania
Spirytus salicylowy to roztwór kwasu salicylowego w etanolu i wodzie. Środek wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Spirytus salicylowy wykorzystywany jest w medycynie i kosmetologii. Jego właściwości warto wykorzystać także podczas domowych porządków i usuwania plam. Oto osiem zastosowań spirytusu salicylowego podczas sprzątania.
Jak wyczyścić baterię łazienkową?
Lśniąca armatura to marzenie wielu właścicieli łazienek. Błyszczące baterie umywalkowe i prysznicowe nie muszą być domeną wyłącznie nowo powstałych czy niedawno wyremontowanych pomieszczeń. Spirytus salicylowy sprawi, że kran, słuchawka prysznicowa i inne metalowe elementy będą nie tylko zdezynfekowane, ale także odzyskają swój dawny blask. Jak wyczyścić baterię łazienkową?
Aby chromowana armatura znów lśniła, należy polać kran, kurki oraz słuchawkę odrobiną spirytusu salicylowego, a następnie namoczyć w nim szmatkę lub gąbkę i przetrzeć metalowe elementy. Nie ma potrzeby wycierania armatury do sucha, alkohol bowiem szybko odparowuje i nie pozostawia śladów. Warto wykorzystać spirytus salicylowy do czyszczenia baterii łazienkowych.
Czym umyć lustro?
Czyszczenie luster to dla wielu osób prawdziwa zmora. Zaschnięte ślady po kroplach wody czy lakierze do włosów trudno usunąć, a w dodatku środki czystości często pozostawiają smugi na szklanej tafli. Dlatego w trakcie domowych porządków pojawia się pytanie, czym umyć lustro?
W sukurs przychodzi środek z domowej apteczki. Wystarczy nasączyć szmatkę odrobiną roztworu kwasu salicylowego i przetrzeć nią powierzchnię zwierciadła. Spirytus salicylowy do czyszczenia luster nadaje się świetnie — środek nie pozostawia smug, a powierzchnia zwierciadła jest nie tylko czysta, ale także lśniąca.
Spirytus salicylowy: Czyszczenie żaluzji
Jak wykorzystać spirytus salicylowy? Zastosowanie tego środka podczas czyszczenia żaluzji daje wspaniałe efekty. Wystarczy owinąć patyk lub szpatułkę szmatką i przymocować ją gumką recepturką bądź sznurkiem, a następnie namoczyć w spirytusie salicylowym i przetrzeć żaluzje. Do zakamarków, gdzie szczególnie trudno dotrzeć można użyć patyczków kosmetycznych zamoczonych w roztworze kwasu salicylowego.
Czyszczenie telefonu: Spirytus salicylowy
Czyszczenie telefonu to problem, który stał się szczególnie istotny w ciągu ostatniego roku, kiedy okazało się, że o czystość smartfonów należy dbać nie tylko ze względów estetycznych i jakości użytkowania, ale także dla zdrowia. Naukowcy zwracali uwagę, że aby zapobiegać przenoszeniu się Covid-19 należy dezynfekować nie tylko ręce, ale także telefony. Jednocześnie wielu producentów podkreśla, że nie należy czyścić ekranów dotykowych spirytusem, bo prowadzi to do ich matowienia. Złotym środkiem jest tutaj spirytus salicylowy, który ma właściwości odkażające, czyści ekran, a jednocześnie nie powoduje jego matowienia.
Jak usunąć plamy z tuszu i atramentu?
Osoby, które zastanawiają się jak usunąć plamy z atramentu czy jak zmyć tusz, powinny sięgnąć po spirytus salicylowy. Zastosowanie tego środka pozwala usunąć trudne zabrudzenia z ubrań, rąk i innych przedmiotów. Odzież należy zanurzyć na kilka minut przed praniem w roztworze kwasu salicylowego. Ręce i przedmioty zabrudzone tuszem czy atramentem należy w nim umyć.
Spirytus salicylowy pomoże na plamy z markera
Ogromnym kłopotem mogą być też ślady po niezmywalnych flamastrach na blatach i meblach. Jak usunąć plamy z markera? Należy namoczyć szmatkę w spirytusie salicylowym i przetrzeć nią zabrudzenia. Roztwór powinien rozpuścić marker.
Spirytus salicylowy: Zastosowanie w usuwaniu kleju
Spirytus salicylowy można zastosować także do usuwania naklejek, etykiet z butelek czy metek z cenami. Środek pozwoli w łatwy sposób pozbyć się trudnego do usunięcia kleju. Wystarczy miejsce ze spoiwem moczyć przez kilkanaście minut w spirytusie salicylowym, a następnie zetrzeć klej szmatką.
Jak wyczyścić buty?
Nie od dziś wiadomo, że mycie skórzanych butów wodą może przynieść więcej szkody niż pożytku — skóra pod jej wpływem ciemnieje. Dlatego często pojawia się pytanie, jak wyczyścić buty? Spirytus salicylowy dobrze poradzi sobie także z tym zadaniem. Wystarczy namoczyć szmatkę w środku dezynfekującym, przetrzeć zabrudzenia i pozostawić na trzydzieści minut, a następnie wytrzeć buty do sucha.
Spirytus sprawdzi się także w przypadku przykrego zapachu obuwia. Wystarczy wlać odrobinę do butelki z atomizerem i rozpylić środek wewnątrz butów.
Spirytus salicylowy znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie i kosmetyce, ale także podczas porządków, dlatego zawsze warto mieć go w domowej apteczce.