Ostrokrzew – najpiękniejszy do dekorowania na Boże Narodzenie

Wśród rzeszy roślin występujących w naszej szerokości geograficznej wiele z nich najatrakcyjniej prezentuje się wiosną i latem. Jednak istnieją również i takie, które jesienią i zimą jawią się w pełnej krasie, dlatego często są wykorzystywane w formie dekoracji bożonarodzeniowych. Do nich zaliczają się z całą pewnością grudniki czy poinsecje, ale za oceanem furorę robią ostrokrzewy. Te ostatnie mogą być piękną nie tylko ozdobą w ogrodzie, ale z łatwością da się z nich wyczarować stroiki czy wiązanki. Uprawa ostrokrzewu nie jest trudna i szybko aklimatyzuje się do ogrodowych warunków. Oprócz walorów dekoracyjnych jest wysoko ceniony w ziołolecznictwie. Jak wykorzystać ostrokrzew do ozdoby domu na Boże Narodzenie? Podpowiadamy.

Ostrokrzew kolczasty
Ostrokrzew kolczasty ©123RF/PICSEL

Ostrokrzew: Co trzeba o nim wiedzieć?

Kwiaty ostrokrzewu
©123RF/PICSEL

Ostrokrzew kolczasty jest rośliną z rodziny ostrokrzewowatych, który w naturalnych warunkach występuje w Europie Zachodniej i Afryce. Zyskał popularność przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i tam najczęściej zdobi parki oraz przydomowe ogródki. Ostrokrzew kolczasty charakteryzuje się gęstym pokrojem. Najczęściej przyjmuje formę pokaźnego krzewu o maksymalnej wysokości sześciu metrów, ale zdarza się również i tak, że może dorosnąć do rozmiarów drzewa i osiągnąć nawet 25 m.

Jak wygląda ostrokrzew kolczasty?

Ostrokrzew kolczasty może trochę przypominać naszego rodzimego cisa. Posiada liście o intensywnie zielonej blaszce, które są ostro zakończone po bokach i końcach i dorastają do 12 cm długości. Roślina od maja do czerwca pokrywa się drobnymi, białymi kwiatami, a w ich miejscu latem pojawiają się drobne, czerwone owoce, które utrzymują się przez całą zimą. Choć niektórzy twierdzą, że owoce mają właściwości lecznicze, lepiej ich nie spożywać, ponieważ mogą okazać się trujące i powodować bardzo silne dolegliwości żołądkowe.

Uprawa ostrokrzewu

Ostrokrzew jest mrozoodporny
©123RF/PICSEL

Uprawa ostrokrzewu nie jest skomplikowana i bez przeszkód może zdobić przydomowy ogródek. Ma minimalne wymagania, którym bardzo łatwo sprostać. Sadzonkę najlepiej umieścić w odpowiednio przygotowanym podłożu o kwaśnym odczynie pH. Ostrokrzew kolczasty bez problemu rośnie w półcieniu, ale większe zacienienie nie stanowi przeszkód do kwitnięcia i owocowania. Gleba, w której rośnie, może być delikatnie wilgotna lub okresowo sucha, co sprawia, że dobrze rośnie w czasie silnych upałów, ale także jest odporny na wyjątkowo srogi mróz.

Efektowne dekoracje z ostrokrzewu

Ostrokrzew kolczasty zimą jest najatrakcyjniejszy, dlatego nie dziwi fakt, że wykorzystywany jest, na równi z jemiołą, jako ozdoba domu. Gałązki mogą być umieszczone we flakonie z wodą jako wiązanka albo zawieszone na ścianie jako stroik. Osoby, które mają smykałkę do prac manualnych, bez problemu przygotują z niego ozdoby: wystarczy pociąć ostrokrzew na kilkunastocentymetrowe gałązki i za pomocą drutu przymocować do koła (można go kupić na giełdach florystycznych i w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach). Niektórzy robią z niego fantazyjne kompozycje, umieszczając go w gąbce florystycznej.

Właściwości lecznicze

Dekoracja z ostrokrzewu
©123RF/PICSEL

Ostrokrzew kolczasty w wierzeniach ludowych miał szczególną rangę. Dawniej wierzono, że chroni przed złymi duchami i nieszczęściami, stąd jego obecność w domach. Również w medycynie ludowej wykorzystywano jego właściwości. Z liści, gałęzi oraz owoców przygotowywano lecznicze napary, które miały łagodzić objawy przeziębienia, kataru, zapalenia płuc, ospy, gorączki czy reumatyzmu. Swoje działanie ostrokrzew zawdzięcza substancjom czynnym, takim jak garbniki, kwasy fenolowe, saponiny i alkaloidy, które zaliczane są do bardzo silnych przeciwutleniaczy. Lepiej jednak nie stosować na własną rękę samodzielnie przygotowywanych na jego bazie wywarów, tylko sięgnąć po suplementy dostępne w aptekach bądź sklepach ze zdrową żywnością.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas