Palma areka. Jak dbać o tę egzotyczną roślinę?

Palma areka to egzotyczna roślina, która idealnie ozdobi wnętrza twojego domu. Z racji swojego pochodzenia potrzebuje ona konkretnych warunków. Dzięki temu będzie miała szansę na prawidłowy rozwój. W przeciwnym wypadku narażona jest na atak szkodników lub chorób grzybowych. Jak dbać o tę egzotyczną roślinę? Co sprawi, że będzie rosła bujnie? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Palma areka do prawidłowego wzrostu potrzebuje dobrych warunków
Palma areka do prawidłowego wzrostu potrzebuje dobrych warunków123RF/PICSEL

  • Palma areka potrzebuje rozproszonego światła i systematycznego nawadniania.
  • Gleba dla areki nie może zawierać dużej ilości wapnia, powinna być przepuszczalna i żyzna.
  • Te egzotyczne rośliny są narażone na atak tarczników czy przędziorków chmielowców.

Jak wygląda palma areka?

W domowej uprawie najczęściej spotykane są dwie odmiany tej palmy. Należy do niej areka żółtawa oraz areka katechu. Pierwsza z nich nazywana jest potocznie złotowcem, która w domowych warunkach ma około półtora metra wysokości. Wywodzi się z Madagaskaru, gdzie może osiągać znacznie większe rozmiary. Jeśli odpowiednio się o nią zatroszczysz, to może rosnąć przez wiele lat. Odmiana ta ma jasnozielone liście i wyraźnie zaznaczony żółty nerw. To właśnie dzięki temu zawdzięcza swoją nazwę. Wiele osób palmę tą wybiera do sypialni, ponieważ ma właściwości oczyszczające powietrze.

Natomiast arekę katechu często nazywa się palmą bambusową lub areką żuwną. W naturalnych warunkach spotykana jest na terenie Filipin i Malezji. Uprawiana w domu osiąga około dwóch metrów wysokości. Liście są długie i intensywnie zielone, a na łodygach dotrzeć można pozostałości po zwiędniętych liściach. Ślady te mają pierścieniowy wzór i zauważalne są, dopiero gdy roślina ma około trzech lat.

Jakiego stanowiska potrzebuje roślina?

Palmy areka potrzebują wysokiej wilgotności powietrza
Palmy areka potrzebują wysokiej wilgotności powietrza123RF/PICSEL

Z racji egzotycznego pochodzenia, palma areka potrzebuje nasłonecznionego stanowiska. W innym wypadku jej liście zaczną brązowieć i opadać. W rejonach tropikalnych panuje duża wilgotność powietrza, dlatego w zimie stosuj nawilżacz. Jeśli nie masz takie sprzętu, postaw roślinę na podstawce z keramzytem i wodą. By pomóc przetrwać jej okres grzewczy, zraszaj ją co kilka dni. Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa, powinna wahać się w okolicy 18-22 stopni Celsjusza.

Jak gleba na palmy areki?

Palma areka najlepiej będzie czuła się w przepuszczalnej i żyznej glebie. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne ziemie do palm. Odpowiednie podłoże możesz też przygotować samodzielnie w domowym zaciszu. Wystarczy, że wymieszasz ziemię kompostową z torfem, piasekiem i ziemią liściową (proporcje 1:1:1). Wybierz wąską i wysoką doniczkę, gdyż korzenie areki są długie i słabo rozgałęzione. To powoduje, że w większych osłonkach mogą być niestabilne. Z tego właśnie powodu zaleca się, by sadzić je po kilka w jednej doniczce. Zaraz po posadzeniu podlej ją średnią ilością odstanej wody lub deszczówką.

Jak podlewać i nawozić ?

Palma trzeba podlewać regularnie, gdyż źle znosi przesuszenie: gleba powinna być cały czas wilgotna. Woda nie może posiadać dużej ilości wapna, ponieważ to negatywnie wpływa na rozwój rośliny. Jeśli chodzi o nawożenie palmy areki, to warto stosować preparaty specjalnie dedykowane tym roślinom. Podobnie jak ziemia, także nawozy do palm, dostępne są w sklepach ogrodniczych. Ich dawkowanie podaje producent na opakowaniu. Jednak zaleca się, by proporcje były o połowę niższe, niż te podane na produkcie. Zabieg powinno wykonywać się od wiosny do końca lata, w odstępach dwu lub trzydniowych.

Jakie choroby i szkodniki grożą roślinie?

Najczęściej spotykane choroby palmy areki, to plamistość liści i infekcje wywołane różnymi grzybami. Jeśli zauważysz, że liście żółkną, lub brązowieją, miej to na uwadze. Zazwyczaj są to pierwsze symptomy chorobowe. Nie zwlekaj i działaj jak najszybciej, stosując środki grzybobójcze. Rozwojowi infekcji sprzyja zbyt silne zraszanie roślin lub nadmierne zagęszczenie. Koniecznością może okazać się przesadzenie palmy.

Jeśli chodzi o szkodniki, rośliny tego gatunku są szczególnie narażone na atak tarczników i przędziorków chmielowców. Tym pierwszym sprzyja wysoka temperatura w czasie grzania kaloryferów. O ich obecności świadczy lepka maź, umiejscowiona na łodygach i liściach. Usuń je starą szczoteczką do zębów. Następnie przetrzyj roślinę wacikiem nasączonym alkoholem. Jeśli chodzi o przędziorki, to ich obecność zdradzają żółte plamy na liściach. Z czasem pokrywają one całą ich powierzchnię, aż usychają. W celu usunięcia owadów z areki nasącz wacik w płynnym mydle. Specyfik ten ma gęstą konsystencję, która unieruchomi insekty. Dodatkowo chemiczny skład sprawi, że nie przeżyją. Następnie przemyj zaatakowaną powierzchnię i usuń resztki intruzów ręcznikiem papierowym.

Pechowe rośliny. Skąd taka zła opinia?Interia.tv

Polecamy: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas