Pęcherznica kalinolistna: Banalna w uprawie. Jakie odmiany wybrać?

Tworząc kompozycje w ogrodzie, warto postawić na rośliny, które będą rosnąć nawet w niesprzyjających warunkach - takich jak niskie temperatury czy susza - i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Doskonałym wyborem jest pod tym względem pęcherznica kalinolistna. Nietuzinkowy wygląd, całkiem okazałe rozmiary, szybki wzrost, łatwość w uprawie i odporność na szkodniki - to jej największe walory. Pęcherznica tworzy udane duety czy tercety z innymi roślinami, jak i wspaniale sprawdza się w formie naturalnego żywopłotu. Co zrobić, by pęcherznica stała się piękną ozdobą ogrodu?

Pęcherznica kalinolistna ma bardzo ciekawy pokrój
Pęcherznica kalinolistna ma bardzo ciekawy pokrój123RF/PICSEL

Pęcherznica kalinolistna: Dlaczego warto ją uprawiać w ogrodzie?

Pęcherznica kalinolistna sprawdza się w roli żywopłotu
Pęcherznica kalinolistna sprawdza się w roli żywopłotu123RF/PICSEL

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) z co najmniej kilku powodów plasuje się w czołówce krzewów, które warto mieć w ogrodzie. Przede wszystkim pięknie dekoruje przestrzeń - zarówno w postaci sadzonych pojedynczo okazów (soliterów); jak i w rozmaitych kompozycjach, które tworzy z roślinami umieszczonymi na rabatach. Przejść obok niej obojętnie naprawdę trudno. Na rynku dostępna jest całkiem pokaźna grupa odmian pęcherznicy kalinolistnej. Uwagę warto zwrócić na co najmniej kilka; m.in. "Luteus" - ma żółto-zielone liście i białe kwiaty, "Diablo" - o białych kwiatach i czerwono-brązowych liściach; "Angel Gold" - o czerwonawych pędach i złoto-żółtych liściach, "Dart's Gold" - o czerwonawych pędach i złoto-żółtych liściach, "Summer Wine" - ma czerwono-fioletowe liście i białe kwiaty; oraz "Red Baron", "Andre", "Lady in Red" i "Mindia" - o czerwonych liściach.

Pęcherznica pięknie się wybarwia

Znakiem rozpoznawczym pęcherznicy są przede wszystkim wspomniane trójklapowe i ząbkowane na brzegach liście, które przyjmują w zależności od odmiany krzewu, a także jego wieku oraz pory roku rozmaite barwy - od zielonej i żółtej, aż po różne odcienie czerwieni i fioletu. Od maja do lipca roślina ozdobiona jest także  białymi bądź różowymi kwiatami, które tworzą niewielkie kwiatostany. Po przekwitnięciu zamieniają się w czerwone pęcherzykowate owoce. To właśnie od ich pokroju zaczerpnięta została nazwa rośliny. Dla pełnego obrazu dodać jeszcze trzeba, że pęcherznica posiada ciekawy wzniesiony pokrój i dorasta do nawet dwóch- trzech metrów.

Pęcherznica kalinolistna: Szybko rośnie. Czego wymaga?

Pęcherznica kalinolistna  pięknie się wybarwia
Pęcherznica kalinolistna pięknie się wybarwia123RF/PICSEL

Serca miłośników roślin pęcherznica podbiła także dlatego, że jest bardzo wdzięczna w uprawie - mało wymaga i bardzo szybko rośnie. Ukorzeni się niemal w każdej glebie, ale zdecydowanie najlepiej sadzić ją w ziemi umiarkowanie wilgotnej i żyznej. Do pięknego wybarwienia liści pęcherznica potrzebuje dostępu do światła słonecznego, ale całkiem dobrze radzi sobie również w półcieniu. Przetrwa także w niezbyt korzystnych temperaturach - zarówno tych niskich jak i wysokich. Poza tym całkiem dobrze reaguje na przesadzanie; jest odporna na choroby czy szkodniki atakujące rośliny jak i zanieczyszczone powietrze.

Pęcherznica kalinolistna: Kiedy i jak przycinać?

Jeśli pęcherznica wykorzystywana jest w formie pojedynczego okazu zdobiącego ogród; z uwagi na ładnie przewieszające pędy nie musi być podcinana. Zabieg ten jest jednak niezbędny, gdy krzew ma pełnić rolę żywopłotu. Pęcherznicę - w przeciwieństwie do większości krzewów -  najlepiej podcinać latem. Wiosną wydziela sporo soków, które są niezbędne do wykształcenia i wybarwienia liści, a także kwiatów. Pędy najlepiej skracać mniej więcej o połowę. Pęcherznica kalinolista bardzo łatwo się rozmnaża. Najlepiej wykorzystać w tym celu pobrane latem sadzonki pędowe albo odrosty korzeniowe zaczerpnięte z dorosłego krzewu.

Pęcherznica piękna solo i w kompozycjach, genialna na żywopłot

Pęcherznica kalinolistna ma wiele zastosowań
Pęcherznica kalinolistna ma wiele zastosowań123RF/PICSEL

Pęcherznica kalinolistna może być różnorako wykorzystana w przestrzeni ogrodu bądź tej miejskiej. Jej wdzięczny pokrój sprawia, że pięknie prezentuje się na tle ładnie utrzymanego trawnika jako pojedynczy okaz. Pęcherznica przyciąga też wzrok, gdy posadzi się ją wśród ciekawych roślin na rabacie. Można ją także uprawiać w szpalerach i tworzyć z niej naturalne żywopłoty. Sprawdzi się także jak ozdoba parków miejskich, gdyż dobrze radzi sobie z zanieczyszczonym powietrzem. 


 Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas