Perlit: Zastosowania w ogrodzie i nie tylko

Perlit to naturalne kruszywo, które zyskuje coraz większe uznanie. Dawniej nie stosowano go powszechnie, ponieważ był materiałem kosztownym. Obecna, bardzo przystępna, cena sprawia, że jego popularność rośnie. Sprawdza się w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w budownictwie i w ogrodnictwie. Z powodzeniem może być też wykorzystywany w domowej uprawie roślin. Jakie jest zastosowanie perlitu? Z jakich powodów zyskał miano świetnego środka spulchniającego ziemię? Dlaczego dzięki niemu miłośnicy domowych upraw mogą zapomnieć o grzybach i pleśni w doniczkach? Przekonajmy się.

Perlit
Perlit ©123RF/PICSEL
Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Czym jest perlit?

Odmiana perlitu
©123RF/PICSEL

Perlit to skała pochodzenia wulkanicznego. Materiał ten jest znany już od starożytności, jednak dopiero od niedawna jest wykorzystywany w różnych dziedzinach gospodarki. Wydobywany jest w kopalniach odkrywkowych, a następnie kruszy się go oraz wypala w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Sprawia to, że kruszywo jest sterylne i znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, budownictwie oraz przemyśle spożywczym. Wśród wielu zalet perlitu najczęściej zwraca się uwagę na neutralny odczyn pH, stałą objętość, niepalność, wytrzymałość w zmiennych warunkach atmosferycznych oraz odporność na działanie mikroorganizmów.

Zastosowanie perlitu w ogrodnictwie

Najpowszechniejsze zastosowanie perlit znajduje w ogrodnictwie. Chętnie stosują go eksperci w dziedzinie ogrodnictwa, ale równie często wykorzystuje się go także w domowych uprawach roślin doniczkowych. Perlit jest świetnym materiałem spulchniającym podłoże. Wymieszany z glebą (w proporcji 3:1) powoduje, że korzenie mają lepsze warunki do rozrostu, łatwiej mogą czerpać powietrze oraz zmniejsza się ryzyko ich zalania, co jest główną przyczyną gnicia rośliny. Neutralne pH sprawia także, perlit może stanowić uniwersalne podłoże naszych doniczkowych okazów, nawet tych najbardziej wymagających. W uprawach profesjonalnych materiał ten sprawdza się w rozmnażaniu wegetatywnym. Specjalne odmiany perlitu stosuje się do tzw. uprawy bezglebowej kwiatów, warzyw i owoców.

Perlit w budownictwie

Perlit w podłożu
©123RF/PICSEL

Perlit jest coraz częściej wykorzystywany w budownictwie. Sprawdza się jako materiał termoizolacyjny, dlatego może być używany jako surowiec ocieplający i stosowany wymiennie z wełną mineralną czy styropianem. Zaletą skały jest również niepalność oraz izolacja akustyczna. Ponadto niskie absorbowanie ciepła sprawia, że może być stosowany wewnętrznie bądź zewnętrznie jako izolator stropów, dachów, tarasów czy ścian. Ważne jest również to, że jako materiał sterylny jest odporny na działanie grzybów, glonów oraz pleśni.

Perlit w przemyśle spożywczym

Perlit jest również wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Jego sterylność sprawia, że jest umieszczany wśród materiałów bezpiecznych. Dowiedziono m.in, że nie powoduje alergii. Powszechnie stosuje się ten materiał w celu filtracji cieczy: najczęściej wina, piwa oraz różnego rodzaju soków. Jest też istotną substancją wykorzystywaną w produkcji cukru z buraków.

Jak stosować perlit w domowych uprawach roślin?

Pertlit stosuje się w uprawach
©123RF/PICSEL

W domowych uprawach perlit jest stosowany jako materiał spulchniający ziemię. Można go też umieszczać jako drenaż w doniczkach. Aby prawidłowo wykorzystać perlit należy zachować odpowiednie proporcje (nie może przekraczać 30% objętości ziemi: dla przykładu na 3 litry podłoża dodajemy litr perlitu). Kruszywo ma funkcję, które zatrzymuje i chłonie wodę, jednak oddaje ją, jeśli korzenie rośliny tego wymagają. Trzeba mieć na uwadze fakt, że z czasem zdolność tego materiału do pobierania wody zwiększa się, dlatego rośliny rosnące wolniej, muszą mieć zapewniony inny surowiec spulchniający.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas