Pięć naturalnych sposobów na świeży zapach w domu
Piękne zapachy i aromaty to nie tylko wyznacznik czystego i zadbanego domu, ale też sposób na dobre samopoczucie. Jeśli w domu nie pachnie najlepiej, nie musimy koniecznie wydawać pieniędzy na gotowe odświeżacze powietrza, które mogą nie być korzystne dla naszego zdrowia. Warto więc wypróbować domowe metody na wyeliminowane brzydkich zapachów i roztoczenie w domu pięknej, naturalnej woni. Oto najlepsze sposoby.
Naturalny spray w areozolu
Zamiast gotowego odświeżacza powietrza w sprayu, pełnego chemicznych substancji, warto postawić na domowy środek. Wystarczy do butelki z atomizerem wlać wodę, dwie łyżki wódki lub spirytusu salicylowego i dodać kilkadziesiąt kropel ulubionego olejku eterycznego (można też zmieszać kilka zapachów ze sobą). Warto wypróbować połączenie olejku cytrusowego i miętowego, gdzie ten pierwszy świetnie odświeża powietrze, a drugi orzeźwia i pobudza. Gdy pojawią się komary, można zastosować olejek lawendowy, który odstraszy owady.
Pałeczki zapachowe
W domu można również przygotować pałeczki zapachowe, które nie tylko będą roztaczać piękną woń, ale też udekorują wnętrze. Aby je wykonać, należy 1/3 szklanki wody wymieszać z dwoma łyżkami wódki lub alkoholu izopropylowego i 20 kroplami ulubionego olejku eterycznego. Taką mieszankę wlewamy do ozdobnej butelki i umieszczamy w niej patyczki bambusowe.
Woreczki zapachowe do szaf
W szafie również może roztaczać się nieprzyjemny zapach, którym przechodzą ubrania. Aby temu zapobiec można ułożyć między ciuchami woreczki zapachowe z mieszanką ziół. Potrzebna nam będzie do tego tkanina przepuszczająca powietrze, np. len lub bawełna. Do przygotowania suszu z roślin możemy wykorzystać kwiaty zerwane w ogrodzie czy rosnące przy drogach lub na łąkach zioła. Do szuflady z bielizną możemy włożyć woreczki z mieszanką zrobioną z trzech łyżek suszonych płatków róży, połową łyżki suszonej lawendy i szczyptą suszonego kłącza irysa. Aby zapobiec inwazji moli, umieśćmy w szafie woreczki z łyżką majeranku, połową łyżeczki mięty, połową łyżki suszonego tymianku i połową łyżki bazylii.
Odświeżacz powietrza w formie żelu
W bardzo łatwy sposób można również przygotować domowy odświeżacz powietrza w formie żelu. W zależności od tego, ile "żelowej masy" potrzebujemy, tyle żelatyny należy rozpuścić w gotującej się wodzie. Po zdjęciu z ognia dodajemy do niej wybrany barwnik spożywczy i mieszamy, aż masa przestygnie. Dajemy jeszcze dwie łyżki alkoholu i dalej studzimy. Na koniec dolewamy porcję ulubionego olejku eterycznego, mieszamy i wlewamy do szklanego słoiczka lub pojemniczka. Efektowny odświeżacz gotowy.
Pęczki ziół
Za odświeżacz powietrza mogą też posłużyć pachnące zioła zebrane w pęczki. Wystarczy związać je sznurkiem i rozwiesić w pomieszczeniach, gdzie chcemy wyeliminować przykry zapach. Przyjemny aromat rozniesie się po całym wnętrzu. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku mięta pieprzowa, szałwia czy rozmaryn.