Pięć nieoczywistych zastosowań octu
W kuchni stosowany jest od tysięcy lat. Choć kojarzy nam się głównie z dodatkiem do sałatek, sosów i marynat, ocet możemy wykorzystać nie tylko podczas gotowania. Sprawdzi się on m.in. jako składnik domowej odżywki do włosów oraz alternatywa dla proszku do prania.
Ocet należy do podstawowego wyposażenia każdej kuchni. Używamy go do marynowania warzyw, chętnie dodajemy do dressingów i sosów, które wzbogacają smak potraw. Znany jest przede wszystkim z konserwujących właściwości, które ceniono już w czasach starożytnych. Choć w kulinariach stosowany jest od tysięcy lat, możemy wykorzystać go do wielu innych celów.
Odżywka do włosów
Jak w swojej książce “DIY Natural Household Cleaners: How To Make Your Own Cleaners... Naturally" przekonuje Betsy Jabs, płukanka z octu może nam zastąpić nawilżającą odżywkę do włosów. Wystarczy wlać łyżkę octu jabłkowego do filiżanki wody, przelać do butelki z rozpylaczem i obficie spryskać wilgotne włosy. Następnie należy wmasować miksturę w kosmyki, odczekać kilka minut i dokładnie spłukać. Autorka zapewnia, że ta mieszanka odżywi włosy i doda im blasku, nie pozostawiając przy tym nieprzyjemnego zapachu.
Alternatywa dla proszku do prania
Jeśli nasza sportowa odzież mimo wyprania wciąż nie najlepiej pachnie, warto sięgnąć po ocet. Donna Smallin, autorka poradnika "One-Minute Cleaner Plain & Simple" radzi, byśmy w takiej sytuacji ponownie umieścili ubrania w pralce i zamiast proszku czy płynu do prania wlali szklankę białego octu.
Wystarczą dwa cykle prania w standardowej temperaturze (w drugim zmieszajmy pół szklanki octu z połową szklanki sody oczyszczonej), by skutecznie pozbyć się niechcianego aromatu.
Ocet może być też skutecznym sposobem na uniknięcie farbowania odzieży w praniu. Namoczmy problematyczne ubranie w mieszance wody i białego octu, a następnie wrzućmy do pralki. Pomoże to również zapobiec utracie koloru - o ile odzież uszyta jest w stu procentach z bawełny.
***Zobacz także***
Preparat do dezynfekcji żywności
Kiedy redaktorzy "Cook's Illustrated" postanowili znaleźć najskuteczniejszy środek do mycia owoców i warzyw, ocet okazał się bezkonkurencyjny, pokonując nawet antybakteryjne mydło.
Jeśli chcemy dokładnie oczyścić owoce i warzywa, spryskajmy je mieszanką wody i białego octu. W tym celu wlejmy do butelki z rozpylaczem trzy filiżanki wody i jedną filiżankę octu. Czynność tę należy powtórzyć kilka razy, a przed jedzeniem dokładnie opłukać wodą produkty, które w ten sposób dezynfekowaliśmy.
Środek udrażniający odpływy
Jak w rozmowie z "Huffington Post" przekonuje ekolożka Elizabeth Rogers, ocet wykorzystać możemy również do udrażniania odpływów. Autorski przepis ekspertki uwzględnia także sodę oczyszczoną.
Najpierw wsypmy do zatkanego odpływu filiżankę sody, a następnie zalejmy ją filiżanką białego octu. Po upływie pięciu minut wlejmy osiem filiżanek gorącej, prawie wrzącej wody. Efekty powinny przypominać te uzyskane dzięki zastosowaniu specjalistycznych produktów do udrażniania rur.
Preparat do czyszczenia szkła
Według Smallin nie istnieje skuteczniejszy sposób na nadanie szklankom, kieliszkom i karafkom połysku niż umycie ich w occie. Aby pozbyć się nieestetycznych smug i zacieków, należy ponownie umyć szklanki - tym razem zanurzając je w mieszance trzech filiżanek wody, jednej filiżanki octu i kilku kropel płynu do mycia naczyń. Na koniec wystarczy opłukać je wodą i wytrzeć suchą ściereczką z mikrofibry.
***
#POMAGAMINTERIA
Zróbmy małym pacjentom prezent na Dzień Dziecka
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, na II piętrze, w budynku najbardziej oddalonym od wejścia, znajduje się mały oddział - Oddział Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych z sześcioma izolatkami. To tutaj trafia część dzieci chorych na nowotwory, żeby skorzystać z - czasami ostatniej - szansy powrotu do zdrowia i życia. Stowarzyszenie Koliber prowadzi zbiórkę, by z okazji Dnia Dziecka podarować małym pacjentom - nie zabawki, bo ich tam nie mogą mieć - ale m.in. nowe materace i pościel. Sprawdź szczegóły >>>