Reklama

Reklama

Pięć obowiązków właściciela psa

Pogoda sprzyja spacerom z naszymi kochanymi pupilami. Często pozwalamy im na wiele, ale pamiętajmy, że jako właściciele zwierzaków mamy określone powinności.

Sprzątanie po pupilu

Aby na spacerze nie pozostały "ślady" po piesku, noś woreczki na sprzątnięcie po nim.

Mandat: Uchylanie się od obowiązku uprzątania nieczystości może być dotkliwe dla portfela właściciela. Osoba, która w miejscu publicznym nie sprząta kupy po pupilu, może być ukarana przez straż miejską mandatem do 500 zł. W mieście miejscem publicznym jest nie tylko chodnik, ale również trawnik, skwer, park, plac zabaw, teren osiedla, bulwar nad rzeką itp. Podstawa prawna: art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2016 r. poz. 250 z późn. zm.).

Reklama

Spacer na smyczy

To ważny obowiązek, nawet jeśli twój piesek jest miły i łagodny. Sprawdza się automatyczna smycz - można sterować jej długością.

Mandat: Wyprowadzanie zwierzęcia bez zachowania ostrożności, czyli bez smyczy, może się skończyć mandatem od straży miejskiej w wys. do 500 zł lub co najmniej pouczeniem. Podstawa prawna: art. 77 Kodeksu wykroczeń.

Również w lesie jest zakaz puszczania psa bez smyczy (chyba że uczestniczy w polowaniu pod dozorem). Niestosowanie się do zakazu grozi pouczeniem lub mandatem do 500 zł od straży leśnej. Psy mogą być bowiem zagrożeniem dla dzikiej zwierzyny. W niektórych sytuacjach konieczny jest też kaganiec, np.: - gdy przewozimy psa tramwajem, autobusem i innym środkiem transportu publicznego; - jeżeli pies jest zaliczany do rasy agresywnej (wykaz niżej). Z psem nie wchodzimy do: sklepów, barów, restauracji i innych obiektów publicznych, jeśli jest tabliczka o zakazie.

Wyjątek! Osoba niepełnosprawna może wejść z psem asystującym do sklepu, urzędu, banku, zakładu usługowego, na pocztę, na plażę itp. Art. 20a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społ. niepełnosprawnych (DzU 2046/2016).

Rejestracja ras niebezpiecznych

Jeżeli twój pupil należy do rasy uznanej za agresywną, powinnaś mieć zezwolenie z gminy na jego posiadanie.

Wykaz ras: W Polsce za niebezpieczne psy są uznane: amerykański pit bull terrier, dog z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński i kanaryjski, tosa, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący oraz owczarek kaukaski. Podst. prawna: rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28.04.2003 r.

Formalności: Jeżeli chcemy mieć (lub już mamy) psa rasy z powyższej listy, obowiązuje nas zgłoszenie tego do wydziału ochrony środowiska w swoim urzędzie gminy. Ale uwaga! Wójt, burmistrz, czy prezydent miasta ma prawo nie wydać zezwolenia lub cofnąć je, jeśli uzna, że pies może stanowić zagrożenie dla ludzi lub zwierząt. Takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, ale są możliwe (np. po zgłoszeniu zagrożenia przez sąsiadów może być przeprowadzone przez urząd postępowanie wyjaśniające). Podstawa prawna: art. 10 ustawy o ochronie zwierząt (Dziennik Ustaw z 2013 r., poz. 856).

Szczepienie na wściekliznę

Musisz szczepić swojego pupila. To bezwzględny obowiązek!

Ważny termin: Na pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie należy udać się nie później niż 30 dni po ukończeniu przez psa 3. miesiąca życia. Szczepienie musi być powtarzane co roku i każdorazowo odnotowane w książeczce zdrowia psa. Art. 56 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (DzU z 2014 r.,poz. 1539 ze zm.).

Mandat: Straż miejska ma prawo zażądać od właściciela czworonoga okazania zaświadczenia o aktualnych szczepieniach nawet podczas spaceru. Brak szczepień oznacza mandat do 500 zł. Gdy niezaszczepiony pies ugryzie kogoś, właściciel może mieć sprawę karną z urzędu za niedopełnienie obowiązku i za brak właściwego dozoru. Natomiast osoba poszkodowana może pozwać go o odszkodowanie. Art. 85 ust. 1a tej samej ustawy.

Odpowiedzialność za szkody

Piesek, który będzie spuszczony ze smyczy, może np. zniszczyć rośliny na skwerze, uszkodzić cudzą rzecz... Ponosisz za to odpowiedzialność materialną.

Naprawienie szkody: Właściciel jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej przez swojego pupila - niezależnie od tego, czy zwierzę było wtedy pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło. Poszkodowany, który np. upadł przewrócony przez psa spuszczonego ze smyczy, ma prawo żądać zwrotu pieniędzy np. za naprawę uszkodzonych okularów czy upranie zabrudzonej odzieży. Właściciel czworonoga może uniknąć odpowiedzialności materialnej tylko wówczas, gdy udowodni, że to nie z jego winy doszło do zdarzenia. Podstawa prawna: art. 431 § 1 Kodeksu cywilnego.

Pomoże polisa: Właściciel dużego i ruchliwego czy niebezpiecznego psa powinien rozważyć wykupienie polisy OC w życiu prywatnym, która będzie chronić go od takich niepotrzebnych wydatków. Także niektóre polisy mieszkaniowe mają opcję z ubezpieczeniem od szkód wyrządzonych przez psa. Dopłata jest niewielka, a w razie zdarzenia to ubezpieczyciel zapłaci za szkody (od kilku do kilkudziesięciu tys. zł).

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje