Pięć sposobów na nieproszonych gości w ogrodzie

Aktualizacja

Stworzenie i utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wymaga poświęcenia sporych nakładów energii i czasu. Ma przecież nie tylko cieszyć oczy bujną roślinnością, ale być też miejscem odpoczynku od zgiełku i codziennych spraw oraz przestrzenią, w której można przyjemnie spędzać czas z bliskimi. Co zrobić, gdy w naszym ogrodzie pojawią się nieproszeni goście? Inwazja szkodników jest w stanie odebrać całą radość z posiadania własnego kawałka zieleni. Zobacz, jak bronić się przed najbardziej uciążliwymi intruzami.

Szkodniki w ogrodzie - jak się ich pozbyć?
Szkodniki w ogrodzie - jak się ich pozbyć?123RF/PICSEL

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

Sam ich widok przyprawia o gęsią skórkę. Są inwazyjne, wszystkożerne i szybko się rozmnażają. Co więcej, są też w stanie w błyskawicznym tempie doprowadzić nasze uprawy do ruiny. Mowa zarówno o grządkach z warzywami i owocami, jak i o roślinach ozdobnych. Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie? Jest na to co najmniej kilka sposobów.

Skorupki jajek: Drobne kawałki skorupek mają ostre krawędzie, które stanowią skuteczną barierę chroniącą przed najazdem ślimaków. Zamiast wyrzucać, rozsypujmy je wokół roślin raz w tygodniu.

Fusy z kawy: Dla nas aromat kawy jest bardzo przyjemny, ale ślimaki za nim nie przepadają. Fusy rozsypmy wokół roślin, a ślimaki będą omijać je z daleka. Możemy również zaparzyć kawę i wykorzystać ją do spryskania roślin.

Piwna pułapka: Zapach piwa jest z kolei dla ślimaków wyjątkowo zachęcający. Złocisty napój warto więc wykorzystać do zrobienia pułapki na ślimaki. Wlejmy piwo do kubeczka, który umieścimy w ziemi. Zwabione aromatem ślimaki będą do niego wpadać.

Nornice w ogrodzie: Jak się pozbyć?

Mała nornica może być dużym problemem
Mała nornica może być dużym problemem123RF/PICSEL

Niewielkie zwierzęta z rodziny chomikowatych mogą wyrządzić spore szkody w ogrodzie. Budują systemy podziemnych korytarzy, podjadają kłącza, pąki, liście i nasiona, więc ich wyeliminowanie powinno być naszym priorytetem, gdy chcemy zadbać o prawidłowy rozwój roślin ogrodowych.

Wykorzystajmy fakt, że nornice są płochliwymi istotami. Nie przepadają za obecnością innych zwierząt, więc śmiało zaprośmy do ogrodu naszych czworonożnych pupili. Możemy także umieścić w ziemi butelkę, która pod wpływem wiatru będzie generować nieprzyjemne dla nornic dźwięki. Do tuneli i kopców, które zauważymy na naszym terenie, możemy włożyć także czosnek, liście czarnego bzu lub pędy żywotnika (znanego jako tuja). Te zapachy skutecznie odstraszają nornice w ogrodzie.

Kret w ogrodzie

Choć owadożerny kret jest w pewnym stopniu pożytecznym gościem w ogrodzie, budowane przez niego tunele i kopce bardzo szybko niszczą trawnik, którego utrzymanie kosztuje nas sporo wysiłku. Skutkiem ubocznym działań kreta może być uszkodzenie systemu korzeniowego roślin. Co zrobić, by pozbyć się kreta?

Ma bardzo wrażliwy słuch, więc możemy skorzystać z pomysłu z butelką, który pojawił się przy temacie nornicy. Skuteczne okaże się też wrzucenie do kopca sierści kota lub psa. Jeśli nie posiadamy zwierzaka, możemy zebrać własne włosy ze szczotki lub golarki. Zapach, który jest dla kreta szczególnie drażniący, wydzielają resztki ryb i spleśniała skórka cytrusów.

Jak odstraszyć kleszcze?

Są zmorą od wiosny aż do jesieni. Być może nie wyrządzają szkód roślinom, ale mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzi. Nie pozwólmy, by perspektywa "złapania" kleszcza zamknęła nas w czterech ścianach.

Do najskuteczniejszych domowych sposobów na kleszcze zalicza się profilaktyka i sadzenie w ogrodzie roślin, których ci intruzi nie tolerują. Na rabatach nie powinno zabraknąć lawendy, kocimiętki, powojnika, chrzanu pospolitego i cebuli. Warto przygotowywać także wywary i olejki eteryczne, których regularne rozpylanie pomoże odstraszyć kleszcze. Sięgajmy po miętę, melisę, tymianek, eukaliptus, trawę cytrynową, cynamon i goździki.

Lawenda w ogrodzie pomaga odstraszać kleszcze i komary
Lawenda w ogrodzie pomaga odstraszać kleszcze i komary123RF/PICSEL

Domowe sposoby na mszyce

Niewielkich rozmiarów mszyce są w stanie doprowadzić ogrodnika do szewskiej pasji, a ogród do ruiny. Nie tylko w szybkim tempie niszczą rośliny, żerując na liściach, ale roznoszą też choroby, więc nie można pozwolić na to, by zadomowiły się w ogrodzie.

Zobacz: Szkodniki róż: Szypszyniec różany i skoczek różany

Wykonać możemy naturalny oprysk na mszyce. Bardzo dobrze działa swojska pokrzywa. Jej zbiory polecamy zaczynać wiosną, by przygotować domowy preparat na mszyce już na początku sezonu. Pokrzywy należy zalać wodą i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie można zacząć działać w kierunku usunięcia szkodników.

Co jeszcze działa na mszyce? Postawmy na łatwo dostępny ocet! Wymieszajmy go z wodą w proporcjach 1:10 i wykorzystajmy jako oprysk na rośliny, na których zauważyliśmy obecność mszyc.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas