Piękne jesienne kwiaty cieszą oko aż do listopada. W PRL-u były w każdym ogródku

Agata Zaremba

Opracowanie Agata Zaremba

Astry jesienne zwane inaczej marcinkami to piękne i pełne uroku kwiaty, które zdobią nasze ogrody i balkony nawet do listopada. W czasach PRL-u te kolorowe i wytrzymałe kwiaty królowały niemalże w każdym ogródku. Doceniane są przede wszystkim za wytrzymałość i długie kwitnienie.

Astry cieszą oko aż do późnej jesieni
Astry cieszą oko aż do późnej jesieni 123RF/PICSEL

Lato nieubłaganie dobiega końca, a co za tym idzie, roślinność przygotowuje się na nadejście jesieni. Nie oznacza to jednak, że nasze ogródki i balkony muszą utracić swój czarujący wygląd. Wystarczy, że posadzimy tam astry jesienne, które będą cieszyć nas swoim urokiem aż do późnej jesieni. 

Astry jesienne - co to za kwiaty?

Astry to zazwyczaj wieloletnie byliny, które słyną z późnego kwitnienia. Wiele z nich cieszy oko od sierpnia aż do listopada, dlatego są one najbardziej atrakcyjnymi kwiatami jesiennymi. Z uwagi na długie kwitnienie stały się popularnymi roślinami do dekoracji nagrobków na Wszystkich Świętych. Niektóre z nich to rośliny jednoroczne np. aster chiński.

Kwiaty te, ze względu na porę kwitnienia możemy podzielić na trzy grupy:

  • wiosenne np. astry alpejskie,
  • letnie np. astry gawędka,
  • jesienne, które stanowią największą grupę np. aster krzaczasty.

Astry występują w różnych odcieniach bielu, różu, czerwieni oraz fioletu. Doskonale prezentują się wśród traw ozdobnych, a także w kolorowych rabatach.

Aster krzaczasty to piękna odmiana jesienna
Aster krzaczasty to piękna odmiana jesienna123RF/PICSEL

Astry zwane marcinkami. Stanowisko i uprawa

Astry lubią słoneczne i przewiewne stanowisko, jednakże dobrze rosną też w lekkim półcieniu. Do zdrowego wzrostu i pięknego kwitnienia potrzebują żyznej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby o odczynie pH 5,5-6,5.

Sadząc rośliny w ogrodzie lub na balkonie, musimy pamiętać o zachowaniu prawidłowej odległości między nimi. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt gęsto sadzone astry narażone są na atak mączniaka prawdziwego, czyli choroby o podłożu grzybowym.

Astry są bardzo wytrzymałe, dlatego nadają się do uprawy nawet dla mało doświadczonych ogrodników. Roślina ta jest mrozoodporna, a zimą nie musimy jej okrywać. Wiosną warto ją nawozić, jednak nie jest to konieczne. Z kolei latem należy uważać na brak wody. Astry są wrażliwe na suszę, dlatego w okresach upałów należy je odpowiednio podlewać.

Aby nasze kwiaty długo cieszyły oko, nie możemy zapomnieć o ich przycinaniu. Zabieg ten należy wykonać po przekwitnięciu kwiatów. Wystarczy wtedy przyciąć je około 5 centymetrów od ziemi.

Mączniak na astrach - jak sobie z nim poradzić?

Mimo że astry są proste w uprawie, problemem, z jakim możemy się spotkać, jest mączniak, objawiający się białoszarym nalotem na liściach. Jak sobie z nim poradzić?

Pierwszym co należy zrobić, jest wycięcie porażonych pędów i usunięcie ich z ogrodu. Następnie powinniśmy przeprowadzić oprysk przy pomocy preparatów grzybobójczych. Takie opryski powinniśmy wykonywać co dwa tygodnie.

Najlepszym sposobem walki z mączniakiem jest zapobieganie, dlatego sadząc astry, pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich przestrzeni i wentylacji między nimi.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas