To już ostatnie dni, by profesjonalnie rozmnożyć piękną roślinę

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Hortensje to jedne z najpopularniejszych kwiatów i nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z uwagi na ich niesamowity wygląd, skradły serce wielu miłośnikom roślinności. Jeśli chcemy cieszyć oko pięknie kwitnącymi hortensjami, to warto podjąć próbę ich rozmnożenia. I choć jest to bardzo prosty zabieg, to należy pilnować konkretnego terminu.

Hortensja jest kwiatem, który w prosty sposób można rozmnożyć
Hortensja jest kwiatem, który w prosty sposób można rozmnożyć123RF/PICSEL

Do najpopularniejszych odmian hortensji w Polsce zalicza się hortensje ogrodowe, hortensje piłkowane, hortensje bukietowe, hortensje dębolistne i hortensje pnące. Bez wątpienia hortensje zwracają na siebie uwagę pięknym wyglądem, a ponadto jest to roślina, która nie wymaga od nas wielkiego poświęcenia, gdy mowa o jej pielęgnacji.

Jeśli chcemy zapełnić balkon lub ogród tymi pięknymi kwiatami, nie musimy wydawać na nie fortuny. Hortensje można w bardzo prosty sposób rozmnożyć, dzięki czemu uzyskamy nowe sadzonki.

Jak rozmnożyć hortensje?

Najpopularniejszym sposobem na rozmnażanie hortensji jest pozyskiwanie ich z sadzonek półzdrewniałych. Natomiast należy pamiętać, że rozmnażanie powinno nastąpić w okresie między czerwcem a końcem sierpnia.

Hortensje to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych i ogrodowych
Hortensje to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych i ogrodowych123RF/PICSEL

Przede wszystkim powinniśmy wybrać mocny i ładny pęd, który nie będzie kwitnący, o długości 10-15 cm.

Z pędu należy usunąć dolne liście i zostawić wyłącznie te rosnące na samym szczycie. Tak przygotowaną sadzonkę zamaczamy w ukorzeniaczu. Następnym krokiem jest sadzenie pędu na głębokość czterech centymetrów w żyznym podłożu z odpowiednią warstwą drenażową. W przypadku hortensji warto postawić na stabilną donicę.

Dzięki zakwaszaniu hortensja bujnie kwitnie i zmienia kolor
Dzięki zakwaszaniu hortensja bujnie kwitnie i zmienia kolor123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Tak zaaplikowany pęd podlewamy i delikatnie ugniatamy ziemię wokół niego. Sadzonkę powinniśmy trzymać w miejscu nasłonecznionym, ale lekko ocienionym. Podlewamy ją w momencie, gdy górna warstwa ziemi robi się sucha.

Sadzonki hortensji powinny mieć zapewnioną dużą wilgotność powietrza, dlatego dobrym pomysłem jest przykrycie ich folią z dziurkami niezbędnymi do cyrkulacji powietrza. Przed nadejściem zimy sadzonkę powinniśmy zabezpieczyć na wypadek wystąpienia ujemnych temperatur. Sadzonki możemy przesadzić do gruntu w maju, gdy nie ma już ryzyka przymrozków.

Tak działa mechanizm "zajadania" stresu. Nowe ustalenia australijskich naukowców Newseria Lifestyle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas