Pielęgnacja wymagających roślin doniczkowych

Chcąc uprawiać rośliny doniczkowe, na początku wybieramy te, które nie potrzebują zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli po jakimś czasie stwierdzimy, że radzimy sobie z większością tych niewymagających, to nabieramy ochoty na okazy, którym trzeba poświęcić więcej uwagi. Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, by odwdzięczyły się oryginalnym wyglądem. Jak przygotować się do ich prawidłowej uprawy? Jak je pielęgnować? Czy trzeba przestawiać je w zależności od pory roku? Przekonajmy się.

Azalia
Azalia ©123RF/PICSEL

Anturium

Anturium
©123RF/PICSEL

Anturium to roślina, która naturalnie występuje w lasach tropikalnych i może być jednocześnie wspaniałą ozdobą domu. Charakteryzuje się pięknymi kwiatostanami o sercowatym kształcie, które zakończone są żółtym pręcikiem. Niestety, aby pięknie się prezentowała na co dzień, trzeba zapewnić jej odpowiednie warunki. Przede wszystkim wymaga stanowiska jasnego, ciepłego i równocześnie wilgotnego. Trudno stworzyć jej odpowiednie środowisko w domu, szczególnie zimą, kiedy w pomieszczeniach dominuje suche powietrze. Rozwiązaniem problemu może być zakup odpowiednich nawilżaczy, które pomogą w prawidłowym rozwoju anturium. Kluczowe jest podlewanie, ponieważ ta egzotyczna roślina potrzebuje wody odstanej oraz miękkiej. Najlepiej do tego celu nadaje się deszczówka albo przefiltrowana kranówka.

Azalia

Azalia wypuszcza bardzo dużo zielonych pędów, na których są umieszczone piękne, czerwone, purpurowe albo różowe kwiaty. Jej ogromną zaletą jest to, że można ją fantazyjnie przycinać i nadawać jej oryginalne kształty. Niestety, jeśli nie zapewnimy azalii odpowiednich warunków, szybko przestanie kwitnąć. Potrzebuje ona wysokiej wilgotności powietrza oraz umiarkowanej temperatury otoczenia, która nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Istotny jest zabieg podlewania - najlepiej namoczyć doniczkę w naczyniu z przegotowaną i odstaną wodą. Pamiętajmy, aby nie zraszać delikatnych kwiatów azalii. Pod wpływem kropel, jej dekoracyjne płatki sklejają się oraz powstają na nich nieestetyczne przebarwienia. Jeśli chcemy znaleźć jej odpowiednie miejsce, pamiętajmy, aby było ono jasne oraz zlokalizowane daleko od źródeł ciepła.

Fikus benjamina

Fikus Benjamin
©123RF/PICSEL

Może się wydawać, że fikus benjamina nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych oraz specyficznych warunków do wzrostu. Jego bujne pędy pokryte są pięknymi zielonymi liści, a niektóre jego odmiany mają na nich białe obrzeża. W domowej uprawie może osiągnąć bardzo pokaźne rozmiary - nawet do 2,5 metra. Niestety, fikus czasem ma kapryśną naturę i potrafi nagle zrzucić wszystkie liście. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy roślinę ustawimy w pobliżu okien i drzwi balkonowych oraz gdy jest narażona na przeciągi. Utrata liści może być spowodowana również zbyt intensywnymi promieniami słońca, które na nią padają. Podlewamy go jedynie wtedy, gdy bryła korzeniowa jest delikatnie przesuszona. Pamiętajmy, aby zimą zraszać całość rośliny odstaną wodą oraz zapewnić jej temperaturę nie niższą niż 15 stopni Celsjusza.

Cyklamen perski

Cyklamen, znany również jako fiołek alpejski, jest popularną rośliną, którą można bez problemu zakupić w każdej kwiaciarni. Jego fantazyjne i gęsto ułożone bujne kwiaty charakteryzują się ułożonymi ku górze płatkami. Okres, kiedy wygląda najefektowniej, przypada w sezonie grzewczym, który stanowczo mu nie odpowiada. Cyklamen wymaga temperatury nie niższej niż 15 stopni Celsjusza i nieprzekraczającej 25 stopni Celsjusza. Roślina jest często narażona na gnicie systemu korzeniowego, dlatego najlepiej nalewać wodę do podstawki dwa razy w tygodniu oraz nie zraszać jej efektownych kwiatów. Oczywiście, wcześniej musimy zapewnić jej odpowiedni drenaż, który stworzymy z kamyczków albo z keramzytu.

Kalatea

Kalatea
©123RF/PICSEL

Kalateę uważa się za roślinę, która potrzebuje specyficznych warunków i nawet doświadczona osoba ma problem z jej uprawą. Przede wszystkim potrzebuje ona jasnego stanowiska, gdzie będzie panowała wysoka wilgotność powietrza. Trudno je uzyskać szczególnie zimą, kiedy włączamy ogrzewanie i kaloryfery skutecznie podwyższają poziom suchego powietrza. Dodatkowo koniecznie trzeba zadbać o prawidłowe podlewanie wodą odstaną i miękką. Bryła korzeniowa musi być stale wilgotna, jednak często narażona jest na gnicie. Rozwiązaniem może być napełnianie podstawek, ale doniczka musi mieć odpowiednią warstwę drenażową.

Begonia

Begonia zachwyca swoimi odmianami, które różnią się kolorem i wielkością kwiatów. Aby mogła się najlepiej prezentować, należy zapewnić jej odpowiednią ilość wilgoci w doniczce. Najlepiej postępować z nią tak samo, jak z kalateą oraz cyklamenem: trzeba nalać jej odstaną i miękką wodę do podstawki oraz zapewnić odpowiedni poziom nawilżonego powietrza. Niestety, doniczkę z begonią należy często przestawiać w zależności od pory roku, ponieważ potrzebuje ona stanowiska jasnego, ale nie może być narażona na bezpośrednie promienie słoneczne.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas