Pierwsza pomoc dla kwiatów doniczkowych

Podczas pielęgnacji kwiatów doniczkowych popełniamy wiele błędów. I choć niektóre rośliny potrafią nam sporo wybaczyć, to większość szybko przestaje cieszyć oko, a nawet obumiera. Co zrobić, by zaniedbane kwiaty przetrwały chwilowy spadek formy i odzyskały dawną świetność?

article cover

Pierwsza pomoc dla kwiatów doniczkowych

W takiej sytuacji musisz odciąć uszkodzone liście i gałązki, aby nie obciążały rośliny – dla nich i tak jest już za późno na ratunek. Jeśli to możliwe, wyciągnij roślinę z doniczki i włóż do miski wypełnionej wodą – tak by podłoże mogły bez problemu nią nasiąknąć. Duże kwiaty, których nie możemy wyciągnąć, należy obficie podlać. Zadbaj, by zostawić wodę w osłonce lub na podstawce. Na czas rekonwalescencji roślinę postaw w miejscu wolnym od przeciągów i bezpośredniego działania promieni słonecznych. Przyspieszy to jej regenerację.
Na osłabione rośliny świetnie działa odżywka, którą przygotujesz za grosze ze środka z apteki. Mowa o popularnej wodzie utlenionej. Odpowiednio przygotowany roztwór sprawi, że liście nabiorą soczystego odcienia zieleni, a kwiaty będą kwitły jak szalone. Receptura jest prosta: wystarczy wymieszać wodę utlenioną ze zwykłą wodą w proporcji 1:4, a następnie odstawić tak przygotowany roztwór na 24 godziny. Po tym czasie można nim podlewać roślinę, ale nie częściej niż raz na dwa tygodnie.
Nadmierne podlewanie to jeden z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych. Okazuje się, że większość roślin znacznie lepiej zniesie okresową suszę niż przelanie. Zbyt duża ilość wody powoduje gnicie korzeni, a w konsekwencji śmierć rośliny. Po czym poznać, że przesadziliśmy? Przede wszystkim ziemia w doniczce jest nadmiernie mokra, a woda stoi w osłonce lub podstawce. Liście zaczynają żółknąć, zwijają się i opadają, a łodygi czernieją.
Pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest usunięcie nadmiaru wody z osłonki lub podstawki. Z kolejnym podlewaniem wstrzymaj się do czasu, kiedy podłoże dobrze przeschnie. Jeśli stan rośliny jest zły, musisz wyjąć ją z doniczki, oczyścić korzenie i sprawdzić, czy nie zaczęły gnić. Zepsute części korzenia usuń i oczyść go delikatnie. Pozbądź się również uszkodzonych liści. Roślinę możesz zostawić na kilka godzin bez ziemi, ale w mało nasłonecznionym miejscu. Następnie zasadź ją w nowym podłożu – koniecznie z warstwą keramzytu, na wypadek ponownego przelania.
+6
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas