Reklama

Reklama

Pierwsze wspólne mieszkanie

Dla wielu niedawno poślubionych par urządzenie nowego gniazda stanowi prawdziwe wyzwanie. I on, i ona dowiadują się nieoczekiwanie, jaki naprawdę gust posiada współmałżonek. Co pragnie wyeksponować, a co starannie ukryć? Jaki styl aranżowania przestrzeni uważa za najbardziej odpowiedni?

Minimalizm czy wprost przeciwnie - korzystanie ze wszystkiego, co lansują projektanci mebli i architekci wnętrz. Mieszkanie nawiązujące do tradycji dworku albo do stylu apartamentów klasy wyższej, a może jeszcze coś innego? Ileż to Młodych Par wspomina potem - nieraz z rozbawieniem - jak zażarte sprzeczki i dyskusje na ten temat prowadzili podczas poślubnych tygodni, a nawet miesięcy.

W czyim guście to mieszkanie?

Reklama

Zwykle bierze górę gust pani domu, chociaż zdarza się niekiedy, że to mężczyzna decyduje bodaj o urządzeniu swojego pokoju, nazywanego później nieco żartobliwie gabinetem pana. Tam gdzie stoi jego komputer, na ścianach wiszą plakaty ulubionych zespołów, a po kątach rozrzucone są trofea sportowe czy rekwizyty związane z ulubionym hobby, zwykle już zarzuconym, ale wciąż wspominanym z sentymentem.

A inne pokoje - te wspólnego użytku - sypialnia, pokój dzienny, gdzie przyjmuje się gości i ogląda telewizję, jadalnia? Co zrobić, jeśli gusta są różne, a pomysły rozmaite? Może warto sięgnąć wówczas do pism poświęconych aranżacji wnętrz czy popularnych poradników z tej dziedziny? Zawarte tam wskazówki zwykle pozwalają wybrać właściwą wersję. Chociażby kolory, jakie powinny dominować w poszczególnych pokojach, w zależności od ich przeznaczenia, metrażu, a także strony świata, na którą wychodzą okna. W sypialni - pastelowe, średnio nasycone barwy ścian; jasnobłękitne, bladozielone czy bananowe zasłony. Intensywne kolory w pokoju dziennym, jadalni. W niezbyt obszernych pokojach -neutralna, złamana biel, z którą dobrze łączą się wszelkie inne barwy.

W jakim stylu?

Poradniki uświadomią, że w nowocześnie urządzonym mieszkaniu można śmiało wyeksponować secesyjną komódkę czy serwantkę po prababce, lustro w ramie art déco albo wschodnią makatkę czy huculski kilim liczące prawie sto lat, co stanowić będzie oryginalny, rzucający się w oczy akcent, podziwiany przez gości. Przypomną też, że jeśli wnętrze jest wyposażone w stylowe meble, np. z początku minionego stulecia, to absolutnie nie powinien się tam znaleźć sprzęt w rodzaju designerskiego stoliczka ze szkła i chromowanego metalu, gdyż razi tak jak aksamitny kapelusz ze strusim piórem do minispódniczki i grubego swetra.

Ten, kogo pociąga magia Wschodu i pewna nuta niezwykłości, może aranżować wnętrza według prawideł feng shui - trochę to skomplikowane, ale ponoć zapewnia mieszkańcom wierną miłość, dobrobyt, szczęście i zdrowie.

A jeżeli wierzycie w rozmaitość cech przypisywanych ludziom urodzonym pod poszczególnymi znakami zodiaku, weźcie pod uwagę astrologiczne wskazówki.

Znak zodiaku a wystrój wnętrz

Barany nie przywiązują szczególnej wagi do wystroju wnętrza, pragną, aby było funkcjonalne i raczej minimalistyczne niż wypełnione nadmiarem bibelotów, ozdób, sprzętów i gracików. Na ludzi spod tego znaku dobrze oddziałują wszelkie odcienie czerwieni i różu, ale także ciemny brąz.

Byki charakteryzuje zwykle dobry gust, mają też zamiłowanie do stylowych mebli i wszelkich sprzętów trwałych, solidnych, mających swoją cenę i raczej nawiązujących do minionych epok. Lubią przeróżne odcienie błękitu, zieleni oraz barwy ziemi czy piasku.

Bliźnięta wybierają niekiedy rzeczy nowoczesne, designerskie. Czasem chcą żyć wśród artystycznego nieładu. Kochają też oryginalne i zaskakujące rozwiązania. Najlepiej czują się wśród jasnych, pastelowych odcieni i świeżych tonacji, z kolorem jasnozielonym i jasnoniebieskim na czele.

Raki, urządzając swoje gniazdo, troszczą się, aby było przytulne, wygodne i by znalazło się w nim miejsce na rozliczne pamiątki, jak również meble i bibeloty odziedziczone po przodkach. Jeśli ich stać, chętnie kupują prawdziwe antyki, albo odwiedzają pchle targi, by ze stert rupieci wyciągnąć jakiś malowniczy i cenny drobiazg. Preferują wszelkie odcienie bieli - od barwy srebra do kości słoniowej. Dobrze czują się też wśród wszystkich odmian zieleni.

Dowiedz się więcej na temat: mieszkanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje