Plamy po silikonie, gipsie i inne trudne. Jak się ich pozbyć?

Większość powstałych na ubraniach plam nie stanowi dla nas większego problemu. Receptura detergentów jest na tyle skuteczna, że nie są nam straszne zabrudzenia wywołane czerwonym winem, trawą czy atramentem. Trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu takie plamy spędzały sen z powiek niejednej pani domu. Jednak nadal istnieją takie, które trzeba wywabiać z tkanin w specyficzny sposób. Tradycyjne pranie w pralce może tylko pogorszyć sytuację albo zniszczyć materiał. Jak usunąć plamę po silikonie i gipsie? Czy istnieją niezawodne patenty? Przekonajmy się.

Plamy
Plamy ©123RF/PICSEL
Usuwanie tłustych plam - jak skutecznie się ich pozbyć?Interia DIY

Plama po silikonie

Silikon
©123RF/PICSEL

Silikon jest świetnym środkiem uszczelniającym, który sprawdzi się podczas remontu łazienki i kuchni. Jego właściwości pozwalają uchronić szczeliny przed zgubnym działaniem wilgoci. Niestety, kontakt tego świeżego materiału budowlanego z odzieżą może pozostawić nieestetyczną plamę. Ważne, aby nie wpadać w panikę i zachować spokój. Ścieranie świeżego silikonu może spowodować, że wetrzemy ją w głąb tkaniny, a po zaschnięciu zostanie we włóknach na stałe. Mniejsze zabrudzenia najlepiej obłożyć lodem, bądź włożyć zabrudzoną odzież do zamrażarki na kilka chwil, aby silikon się związał. Po wyciągnięciu łatwiej będzie wydrapać całą plamę, po której nie pozostanie ślad.

Plamy z farby

Podczas remontów plamy z farby często pojawiają się na naszej odzieży. W takim przypadku trzeba działać szybko, nim zabrudzenie zaschnie. Co trzeba zrobić? Od razu po jego zauważeniu należy sprawnie namoczyć zimną wodą tkaninę. Patent ten działa na większość rodzajów barwników. Jednak w przypadku farb olejnych, które zabrudziły ubranie, należy użyć terpentyny: wystarczy nasączonym wacikiem przecierać delikatnie ubranie. Jeśli plama już zaschła, możemy spróbować pozbyć się jej za pomocą rozpuszczalnika. Przed zabiegiem warto sprawdzić jego działanie na niewidocznej powierzchni tkaniny.

Gips

Gips
©123RF/PICSEL

Jeśli wskutek nieuwagi zabrudziliśmy ubranie gipsem, to trzeba działać równie sprawnie. Skutecznie pozbędziemy się plamy za pomocą wody. Wystarczy namoczyć tkaninę, aby gips szybko się rozpuścił. Jeśli zauważyliśmy plamę dopiero po pewnym czasie i zabrudzenie zdążyło zaschnąć, nie musimy żegnać się z ulubioną częścią garderoby. Postarajmy się nadmiar materiału budowlanego wykruszyć, a w wypadku wyjątkowo twardej struktury, można ją rozkruszyć. Jeśli resztki pozostały nadal na tkaninie, spróbuj zetrzeć ją szczotką. W przypadku niepowodzenia namocz zabrudzenie w occie przez kilka godzin, a następnie wypierz w pralce - tak jak zwykle.

Klej błyskawiczny

Klej błyskawiczny może być ratunkiem dla wielu uszkodzonych przedmiotów. Szybko i trwale skleja ze sobą różne materiały. Czasami, mimo najszczerszych starań, kropla kleju może znaleźć się na spodniach albo ulubionym swetrze. Jego działanie powoduje, że powstaje trwała plama. Nie warto wtedy załamywać rąk, bo nie musimy żegnać się z odzieżą. Nie starajmy się wydrapywać kleju – zabieg się nie uda, za to na pewno zyskamy dziurę w tkaninie. Jak sobie poradzić z klejem? Wystarczy użyć zmywacza do paznokci, który ma w swoim składzie aceton. Szybko poradzi sobie z uporczywą plamą. Jeśli nie mamy go pod ręką, wystarczy natłuścić zabrudzenie olejem albo margaryną i pozostawić na kilka godzin. Po tym czasie wystarczy zmyć całość zwykłym mydłem.

Żywica

Żywica
©123RF/PICSEL

Podczas spaceru na łonie natury zdarza się niejednokrotnie, że nasza kurtka albo płaszcz zostały zabrudzone żywicą. Jest to zdecydowanie trudna do usunięcia plama. Nawet jeśli zareagujemy błyskawicznie, na tkaninach zostaje trwały ślad. Na szczęście, istnieją metody, które pozwalają skutecznie się jej pozbyć. W jaki sposób? Wszystko zależy od rodzaju tkaniny. Te wykonane z tworzyw naturalnych wystarczy zalać spirytusem lub denaturatem. Pod plamę należy podłożyć ręcznik papierowy, a zabrudzenie przetrzeć wacikiem nasączonym alkoholem. Jeśli zabrudzenie pojawiło się na tkaninie wykonanej z tworzywa sztucznego, trzeba użyć mieszkanki spirytusu i terpentyny połączonej w proporcji 1:1. Należy pamiętać, że w obu przypadkach po wykonanym zabiegu trzeba wyprać odzież w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas