Reklama

Reklama

Płatne autostrady są darmowe do końca wakacji. Jakie są warunki?

Od 4 lipca te autostrady, które wcześniej były płatne, teraz będą darmowe aż do końca wakacji. Jest to świetna informacja dla kierowców, jednak niestety nie będzie to dotyczyło wszystkich. Aby cieszyć się bezpłatnymi przejazdami po autostradach A1, A2 i A4 należy spełnić pewne warunki.

Rozpoczęcie sezonu wakacyjnego za nami. Wielu z nas decyduje się na spędzenie urlopu w Polsce ze względu na liczne problemy z odwoływanymi lotami. Udając się w podróż po Polsce samochodem, można teraz sporo zaoszczędzić. Bez opłat pojedziemy przede wszystkim nad morze koncesjonowanym odcinkiem autostrady AmberOne A1 Gdańsk - Toruń. Płacić nie będą także podróżujący autostradą A4 na odcinkach Katowice - Kraków i Wrocław Sośnica. Za darmo pojedziemy także po autostradzie A2, ale tylko między Koninem a Strykowem. Jednak nie wszyscy będą mogli skorzystać z tej okazji.

Reklama

Kto pojedzie za darmo autostradą?

Aby móc skorzystać z darmowego korzystania z autostrad, trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami i wymogami. Jednym z nich jest  jazda na odpowiednim paliwie. Ku niezadowoleniu większości polskich kierowców nie jest to diesel, benzyna ani LPG. Darmowe autostrady będą dostępne jedynie  dla samochodów elektrycznych. Całe przedsięwzięcie ma bowiem na celu propagowanie korzystania z zeroemisyjnych pojazdów. Inicjatorami tej akcji są Autopay, EV Klub Polska i Wallbox, którzy stworzyli akcję "Autostrada do elektromobilności".

Kolejnym ograniczeniem dotyczącym korzystania z darmowych przejazdów autostradami jest ich ilość. Z takich przejazdów można skorzystać maksymalnie pięć razy. 

Jak aktywować darmowe przejazdy autostradą?

Jeśli spełniamy podstawowy wymóg umożliwiający korzystanie z darmowych przejazdów autostradami, jakim jest posiadanie samochodu na prąd, wystarczy zarejestrować się na stronie EC Klub Polska, a następnie w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po procesie rejestracji i poprawnej weryfikacji dostaniemy specjalny link, dzięki któremu zarejestrujemy się lub zalogujemy do już istniejącego konta w aplikacji Autopay.

W momencie przejazdu autostradami objętymi videotollingiem (tj. A1 Gdańsk-Kraków i A4 Katowice-Kraków) szlaban podniesie się automatycznie po sczytaniu numerów rejestracyjnych. W przypadku przejazdu autostradami, gdzie obowiązuje system e-TOLL (A4 Wrocław-Sośnica oraz A2 Konin-Stryków) musimy mieć włączoną aplikację Autopay, by płatność za przejazd mogła zostać naliczona.

Czytaj również:

Wartość 500 plus topnieje przez inflację. Czy rząd rozda Polakom dodatkowe pieniądze?

Produkty, które nie mogą znaleźć się w diecie niemowlaka. Sprawdź listę

Urlop tacierzyński. Ile dni trwa, kto płaci i czy można go dzielić?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje 2022 | bezpłatne autostrady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy