Pleśń na ziemi w doniczce: Czym jest i jak się jej pozbyć?

Rośliny uprawiane w domu wymagają odpowiedniej pielęgnacji i zapewnienia im warunków, aby dobrze rosły i pięknie się prezentowały. Nie zawsze jest to łatwe zadanie i mimo naszych starań, rośliny stają się słabe oraz podatne na różne choroby. Częstym problemem jest pleśń, czyli biały nalot na powierzchni podłoża przypominający strzępki waty. Początkowo pojawia się na wierzchniej warstwie gleby, ale z czasem może dotrzeć do korzeni i poważnie zaszkodzić roślinie. Pleśń nie tylko obniża atrakcyjność rośliny, ale też ogranicza jej dostęp do wody i składników odżywczych. Gdy grzybnia nadmiernie się rozwinie, może doprowadzić do obumarcia rośliny lub gnicia korzeni. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się tego nieestetycznego nalotu. Przedstawiamy niezawodne sposoby na zwalczenie pleśni w doniczce.

Pleśń w doniczce
Pleśń w doniczce©123RF/PICSEL

Skąd się bierze pleśń w doniczce?

Skąd się bierze pleśń w doniczce?
©123RF/PICSEL

Pleśń to choroba grzybowa roślin, która pojawia się na powierzchni podłoża i na brzegach doniczek. Jest to biały nalot ze zbitej grzybni z licznymi zarodnikami grzybów. Przypomina puch lub strzępki waty. Początkowo pleśń tworzy się tylko na powierzchni ziemi, jednak z czasem może się bardziej rozwijać i dostawać do głębszych warstw gleby. Powstawaniu pleśni sprzyja nadmierna wilgotność podłoża, co wynika ze zbyt częstego podlewania. Problem pojawia się przeważnie w przypadku kwiatów stojących w szczelnych pomieszczeniach z zastanym powietrzem, małą ilością światła i niską temperaturą. Przyczyną choroby może być także skażone podłoże, w którym znajdują się zarodniki pleśni. Ziemia do kwiatów doniczkowych nie powinna być też zbyt zbita, gliniasta i ciężka, gdyż to idealne warunki do rozwoju pleśni.

Czy pleśń w doniczce szkodzi kwiatom?

Pleśń tworzy bardzo nieestetyczny nalot na podłożu, przez co roślina traci na atrakcyjności. Jednak to nie jedyny problem w związku z rozrastaniem się grzybni w doniczce. Gdy wrasta ona w głąb podłoża, dociera do korzeni i uniemożliwia odparowywanie odpowiedniej ilości wilgoci. Przez to, że podłoże jest stale mokre, korzenie zaczynają gnić, a roślina więdnąć. W dodatku rozrośnięta i zbita pleśń utrudnia pobieranie wody i składników mineralnych przez roślinę.

Jak zapobiec pojawianiu się pleśni w doniczce?

Nie podlewaj zbyt obficie kwiatów
©123RF/PICSEL

Aby naszych roślin nie atakowała pleśń, należy przede wszystkim przestrzegać kilku zasad pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Najważniejsza z nich to unikanie obfitego podlewania roślin i robienie tego dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża jest już sucha. Zapewnijmy też roślinie odpowiednie odprowadzanie nadmiaru wody. Nie używajmy donic bez otworu odpływowego, gdyż będzie się w nich tworzyła wilgoć. Możemy też samodzielnie wywiercić dziurki w osłonce, które ułatwią odprowadzanie wody. Rośliny powinny także stać w miejscu przewiewnym, z dostępem do światła. Najlepiej nie stawiać zbyt wielu doniczek blisko siebie i zrobić między nimi większe odstępy, żeby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Należy także zadbać o optymalną wilgotność powietrza w domu, często je wietrzyć i nie zamykać szczelnie okien. Wybierzmy też dobrej jakości podłoże. Ważne, żeby nie było zbyt gliniaste, ciężkie i nieprzepuszczalne.

Jak zwalczyć pleśń w doniczce?

Posyp ziemię cynamonem
©123RF/PICSEL

Gdy pleśń zaatakuje już nasze rośliny, należy spryskać wierzchnią warstwę podłoża środkiem grzybobójczym. Może być on w postaci naturalnego wywaru z czosnku, aksamitki, pokrzywy lub cebuli. W przypadku, gdy grzybnia nadmiernie się rozrośnie, konieczne jest przesadzenie kwiatów do świeżej, nieskażonej ziemi. Należy dobrze opłukać korzenie rośliny i odkazić doniczkę.

W zwalczaniu pleśni warto również wykorzystać popularną przyprawę kuchenną, czyli cynamon. Wykazuje on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, więc pomoże pozbyć się grzybni z doniczki. Wystarczy oprószyć nim całą powierzchnię gleby.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas