Pleśń w doniczce: Jak sobie z nią poradzić?

Biały nalot na ziemi w doniczce powinien nas zaniepokoić. Najprawdopodobniej jest sygnałem, że nasze rośliny zostały zaatakowane przez pleśń. Nie tylko nie wygląda estetycznie, ale przede wszystkim może być bardzo szkodliwa, doprowadzając do obumierania kwiatów doniczkowych. Na szczęście istnieje sporo patentów na to, jak usunąć pleśń w doniczce domowymi sposobami. Dowiedz się również, co jest przyczyną tego stanu rzeczy, by już nigdy nie doprowadzić do pojawienia się niepożądanego białego kożucha.

Jak usunąć pleśń z doniczki?
Jak usunąć pleśń z doniczki?123RF/PICSEL

Dlaczego pojawia się pleśń w doniczkach?

Z tym problemem najczęściej zmagamy się w okresie od jesieni do wiosny. Zimowe miesiące są szczególnie trudne jeśli chodzi o pielęgnację roślin doniczkowych. Nie sprzyjają im: wysoka wilgotność powietrza, niedobór światła, zastane powietrze będące wynikiem sporadycznego wietrzenia pomieszczeń oraz nadmierne podlewanie.

Po czym rozpoznać pleśń w doniczce?

Z pewnością nie da się jej nie zauważyć. Biały nalot pojawia się na powierzchni gleby, obrasta również krawędzie doniczki. Przypomina biały puch, w którym aż roi się od zarodników. Może pojawić się również w formie brązowawej, zbitej grzybni.

Trzeba pamiętać, że jasne ślady w doniczce bywają mylone z osadem wapiennym, który również odkłada się na powierzchni. Jest on jednak wynikiem podlewania roślin zbyt twardą wodą. Jak odróżnić go od pleśni? Ma on delikatnie żółty odcień i twardą strukturę. By go uniknąć, do wody, której używasz do pielęgnacji roślin, dodaj odrobinę kwasku cytrynowego.

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśńInteria.tv

Jak pleśń w doniczce wpływa na kwiaty?

W niektórych poradnikach można znaleźć informację, że jednym ze sposobów radzenia sobie z pleśnią jest jej regularne usuwanie z powierzchni. Trzeba jednak traktować to wyłącznie jako działanie doraźne, wpływające przede wszystkim na walory estetyczne. Pleśń jako choroba grzybowa szybko przenosi się w głąb doniczki i dociera do systemu korzeniowego rośliny. Jakie są tego konsekwencje?

Rozrastająca się grzybnia jest niezwykle inwazyjna, utrudnia korzeniom pobieranie z podłoża składników odżywczych i wody. To prosta droga do więdnięcia kwiatów i obumierania całej rośliny. Jednocześnie kożuch pojawiający się na powierzchni ogranicza odparowywanie wody, co może z drugiej strony prowadzić do gnicia korzeni. Wyrastająca na powierzchni pleśń może rozsiewać zarodniki po całym najbliższym otoczeniu, co negatywnie wpłynie na samopoczucie i stan zdrowia alergików.

Jak zlikwidować pleśń w doniczce?

Zostało wspomniane, że częste usuwanie pleśni z doniczki może pomóc, ale nie wyeliminuje całkowicie tego problemu. Nie musisz od razu zabierać się za przesadzanie roślin do nowej gleby, ponieważ to też może negatywnie wpłynąć na stan roślin. Zamiast tego skorzystaj z tradycyjnych patentów na pleśń w doniczce.

Cynamon

Wykorzystaj pachnący dodatek, by skutecznie usunąć pleśń
Wykorzystaj pachnący dodatek, by skutecznie usunąć pleśń123RF/PICSEL

Aromatyczna przyprawa kojarzona z szarlotką doskonale poradzi sobie z problemem pleśni. Mielony cynamon obficie rozsyp po całej powierzchni. Jego przeciwgrzybicze i antybakteryjne właściwości w naturalny sposób pomogą pozbyć się nalotu.

Domowy preparat roślinny

Nie musisz wyruszać do sklepu ogrodniczego, by zaopatrzyć się w środek, dzięki któremu uporasz się z pleśnią. Bardzo dobrze zadziała spryskiwanie ziemi wywarem z cebuli, czosnku, pokrzywy, skrzypu polnego lub aksamitki.

Pokrzywa to chwast, którego właściwości warto docenić
Pokrzywa to chwast, którego właściwości warto docenić123RF/PICSEL

Woda utleniona nie tylko na rany

Obecna jest w większości domowych apteczek, ale możliwości jej wykorzystania są znacznie szersze niż tylko odkażanie ran i zadrapań. Wodę utlenioną wymieszaj z przegotowaną wodą w proporcjach 1:10. Spryskuj doniczkę raz dziennie do momentu, aż pleśń zniknie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas