Plony pietruszki będą jak marzenie. Wystarczy wiedzieć, gdzie ją posiać

Pietruszka to jedno z najbardziej cennych warzyw, jakie gości na naszych stołach. Sam korzeń to składowa włoszczyzny, więc bez niej nie można mówić o przygotowaniu jakiejkolwiek zupy. Nać pietruszki również jest nieoceniona: dodaje koloru i smaku potrawom, a witamina C i A zawarte w niej to tylko korzyść dla naszego zdrowia. Zbliża się termin wysiewu pietruszki do gruntu, więc trzeba wiedzieć, jak to zrobić, aby plony były obfite.

Gdzie sadzić pietruszkę, aby plony były obfite? Oto wskazówki
Gdzie sadzić pietruszkę, aby plony były obfite? Oto wskazówki123RF/PICSEL

Wysiew pietruszki do gruntu: oto idealny czas

Choć wiele warzyw, które znajdują się na naszych działkach, wymagają wcześniej przygotowanych sadzonek, to pietruszka odbiega od tej reguły. Dlaczego? Ponieważ można siać ją wprost do gruntu, ponieważ nie potrzebuje wysokich temperatur, aby zaczęła kiełkować, a później wydawać plony. Co więcej, najlepszy termin na ten zabieg, to przełom marca i kwietnia. Zanim jednak zaczniemy wysiew pietruszki, trzeba najpierw przygotować jej odpowiednie miejsce i zapewnić dobre sąsiedztwo.

Jedno jest pewne: kluczem do sukcesu jest odpowiednia gleba. Nie może być ani za bardzo luźna (piaszczysta), ani zbyt zbita (gliniasta). Wtedy mogą rozpocząć się pierwsze problemy, a później w sezonie możemy tylko być sami sobie winni, że plony są ubogie. Jeśli już mamy odpowiednie warunki, to pamiętajmy o tym, żeby nie siać pietruszki w rowkach głębszych niż dwa cm.

„Ewa gotuje”: Chowder z dorszem i wędzonym łososiemPolsat

Złe towarzystwo dla pietruszki

Zanim jednak zaczniemy wysiew pietruszki, trzeba przemyśleć dobrze, gdzie to zrobić. Nie zaleca umieszczania jej w pobliżu krzewów, ponieważ to siedlisko owadów, które mogą czyhać na młode siewki i je zniszczyć. Poza tym nie zaleca się, aby pietruszka była umieszczana w pobliżu drzew, a tym bardziej topoli. Dlaczego? Ponieważ one przyciągają szkodniki, które żywią się naszą nacią. Ponadto nie wysiewajmy pietruszki w pobliżu marchwi, ponieważ wtedy oba warzywa wzajemnie będą przyciągać do siebie owady, które zniszczą uprawy.

Dobrzy sąsiedzi dla pietruszki

Skoro istnieje nie najlepsze towarzystwo dla pietruszki, to czas przyjrzeć się tym warzywom, które w przyszłości sprawią, że będą dobrymi sąsiadami. Na szczycie listy dobrych współlokatorów są czosnek i pietruszka, ponieważ swoim zapachem, mogą odstraszyć wiele owadów, w tym mszyce. Ponadto warto zadbać o warzywa takie jak: rzodkiewka, papryka, pomidory, cukinia, fasola albo kalarepa. Pamiętajmy, że natka pietruszki często zaliczana jest do ziół, więc towarzystwo innych roślin z tego typu może być korzystne dla pietruszki. Warto zasiać ją obok oregano lub lubczyku ogrodowego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}