Pluskwy łóżkowe: Jak rozpoznać? Jak się ich pozbyć?

Aktualizacja

Kryją się w łóżkach, materacach, meblach i pod dywanami, wgryzają się w skórę i żywią się ludzką krwią. Pluskwy łóżkowe (domowe), bo o nich mowa, to uciążliwe owady, które mogą pojawić się w domach i mieszkaniach oraz szybko się rozmnożyć. Ich wytępienie nie jest proste, gdyż pluskwy świetnie się maskują i atakują tylko nocą. Dlatego, jeśli w domu pojawi się inwazja pluskiew, należy działać jak najszybciej, aby się ich pozbyć. Jak rozpoznać pluskwy i wykryć ich obecność w domu? Jak je zwalczyć? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy poniżej.

Pluskwy są bardzo uciążliwymi owadami
Pluskwy są bardzo uciążliwymi owadami123RF/PICSEL

Czym są pluskwy łóżkowe (domowe)?

Pluskwy domowe to owady, które bytują w pobliżu miejsc zasiedlanych przez człowieka. Są to inwazyjne insekty, które żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. W krajach rozwiniętych już kilkadziesiąt lat temu zostały prawie całkowicie wytępione, jednak w ostatnich latach znów zaczęły atakować. Potocznie nazywane są pluskwami łóżkowymi, ponieważ, gdy pojawią się w domu, najczęściej skrywają się w łóżkach i materacach. Chętnie gnieżdżą się też w szczelinach i pęknięciach, w meblach, zasłonach, tkaninach, pod tapetą, dywanem lub przy listwach podłogowych. Pluskwy dobrze się maskują i są aktywne tylko nocą, dlatego początkowo trudno zauważyć ich obecność w domu.

Te zapachy wypłoszą z domu natrętne insektyInteria.tv

Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwa łóżkowa wgryza się w skórę i wysysa krew
Pluskwa łóżkowa wgryza się w skórę i wysysa krew123RF/PICSEL

Pluskwy to małe owady osiągające od 4 do 6 mm długości i 3 mm szerokości, które mają owalne, spłaszczone ciało o kolorze brązowo-czerwonym. Pluskwy nie skaczą i nie latają, ale świetnie wspinają się po ścianach, murach i innych powierzchniach. W okolicach głowy mają czułki, dzięki którym rozpoznają żywiciela po zapachu krwi i temperaturze ciała. Jeśli pluskwy nie mogą znaleźć pożywienia, mogą wprowadzić się w stan hibernacji i przeżyć tak nawet 12 miesięcy!

Skąd się biorą pluskwy?

Mitem jest, że pluskwy pojawiają się tylko w zaniedbanych i brudnych pomieszczeniach. Mogą dostać się do każdego domu i przemieszczać się z jednego do drugiego, np. poprzez wentylację lub po rurach. Najczęściej spotyka się je w dużych aglomeracjach o wysokim zaludnieniu. Są transportowane do mieszkania z publicznych środków lokomocji, z hoteli i pensjonatów, ze szpitali czy wraz z używanymi meblami i ubraniami. Mogą być też przenoszone przez zwierzęta.

Jak rozpoznać obecność pluskiew w domu?

Pluskwy zostawiają po sobie swędzące ślady
Pluskwy zostawiają po sobie swędzące ślady123RF/PICSEL

Gdy w domu pojawią się pluskwy, mogą pozostać przez długi czas niezauważone ze względu na swój rozmiar i to, że żerują tylko w nocy, a ukrywają się w dzień. Zazwyczaj ich obecność zdradzają ślady po ugryzieniach. Są to swędzące i bolące zaczerwienienia występujące po kilka w jednej linii. Czasami może też wystąpić reakcja alergiczna, ale bywa i tak, że u osoby pogryzionej nie wystąpią żadne z powyższych objawów. O inwazji pluskiew mogą też świadczyć ślady krwi na pościeli lub czarne plamki pozostawione na łóżku, materacu, pościeli czy ścianach. To nic innego jak odchody tych insektów. Gdy pluskwy są w domu, można także poczuć nieprzyjemny zapach, który te owady wydzielają w chwili zagrożenia. Aromat ten przypomina woń zgniłych malin.

Jak pozbyć się pluskiew łóżkowych?

Zlokalizuj gniazdo pluskiew
Zlokalizuj gniazdo pluskiew123RF/PICSEL

Jeśli zauważyliśmy, że w domu pojawiły się pluskwy, należy podjąć jak najszybciej pewne kroki, aby się ich pozbyć. Najlepiej wrócić się o pomoc do fachowców, gdyż pluskwy chowają się w trudno dostępnych miejscach i ciężko je zwalczyć. Przed przyjazdem specjalistycznej firmy należy zlokalizować siedlisko pluskiew. Najczęściej znajdują się w materacach, pościeli czy drewnianych ramach łóżka, ale mogą też znajdować się w listwach przypodłogowych, gniazdkach elektrycznych, szczelinach, obrazach czy książkach.

Jeśli chcemy się pozbyć pluskiew sami, musimy przeprowadzić dokładną dezynsekcję. Najpierw należy zebrać wszystkie materiałowe przedmioty, np. pościel, poduszki, kołdry, koce, ubrania, bieliznę czy firanki i wyprać je w wysokiej temperaturze (minimum 60 stopni). Materac najlepiej wyrzucić lub nałożyć na niego folię czy specjalny pokrowiec, aby pluskwy się nie wydostały na zewnątrz. Wszystkie pomieszczenia należy dokładnie odkurzyć. Pamiętajmy, by nie pominąć żadnej szczeliny i pęknięcia, np. w meblach, ścianie, podłodze, za grzejnikiem czy w kącikach szuflad. Worek z odkurzacza należy szczelnie zapakować w plastikową torbę i wynieść na śmietnik.

Tkaniny, których nie da się wyprać w pralce, można umieścić w zamrażarce na ok. 10 godzin. Minusowa temperatura zabija pluskwy tak samo jak wysoka. Pluskwy można również zwalczyć za pomocą urządzenia parowego. Wystarczy czyścić nimi każdą szczelinę przez 2-3 sekundy. Akcję oczyszczającą warto przeprowadzać co tydzień, gdyż cykl rozwojowy pluskwy trwa 9-10 tygodni. W domu można też rozsypać w różnych miejscach kminek lub goździki, które odstraszają pluskwy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas