Pnące rośliny: Które wybrać do mieszkania? Jak je pielęgnować?

Pnące rośliny cieszą się niezwykłą popularnością wśród entuzjastów zieleni w mieszkaniach. Wijące się, rozrośnięte kaskady liści często pokrywające całą ścianę lub oplatające podwieszane przy suficie sznurki, stwarzają efektowną aranżację i czynią wnętrza bardziej przytulnymi. Co ważne, pnącza przy swojej atrakcyjności, często są dość łatwe w pielęgnacji, gdyż nie mają zbyt dużych wymagań co do uprawy. Przez to, że ich wiotkie pędy wykorzystują różne podpory do wspinania się, nie potrzebują rozrastać się na grubość, za to osiągają szybki przyrost w obrębie długości. W mgnieniu oka zazielenią pomieszczenie, a dzięki odpowiednim cięciom będą rosły w odpowiadającym nam kierunku. Które pnące rośliny są najpopularniejsze i będą idealnie pasować do mieszkania? Jak je pielęgnować, by pięknie wyglądały?

Rośliny pnące
Rośliny pnące©123RF/PICSEL

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity
©123RF/PICSEL

Bluszcz pospolity o wiecznie zielonych liściach jest zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem pnącej rośliny doniczkowej dekorującej mieszkania. Listki bluszczu są zazwyczaj drobne, ciemnozielone z zarysowanymi jasnożółtymi nerwami, pod spodem zaś są jaśniejsze i matowe. Pędy bluszczu szybko rosną, pną się po podporze przy pomocy korzonków przybyszowych; mogą osiągnąć nawet 200 cm. Bluszcz ładnie prezentuje się również w wiszących doniczkach bez żadnych podpór. Najlepiej stawiać go w miejscach półcienistych, z dala od okna i silnego nasłonecznienia. Idealna temperatura dla niego to 15-18 stopni Celsjusza. Bluszcz preferuje wilgotne podłoże, lecz zbyt dużo wody może doprowadzić do żółknięcia i opadania liści. Po podlaniu należy usunąć wodę z podstawki. Warto też zraszać liście bluszczu, zwłaszcza gdy powietrze jest przesuszone.

Epipremnum złociste

Równie efektowną rośliną pnącą jest epipremnum złociste, dawniej występujące pod nazwą scindapsus złocisty. Atrakcyjności temu pnączu nadają liście – dość duże, sercowate, błyszczące i nakrapiane żółtymi lub jasnozielonymi plamami. Epipremnum uprawiane w doniczce może osiągnąć do 4-5 metrów. Jest bardzo łatwe w uprawie, preferuje zacienione miejsca, ale może też być ustawione na oświetlonych stanowiskach (liście nabierają kontrastowych barw). Toleruje temperaturę pokojową, nie lubi nadmiaru wody. Podlewa się je, gdy ziemia w doniczce jest już sucha, w lecie co 4-5 dni, w zimie co tydzień. Epipremnum najlepiej podpierać palikiem lub poprowadzić na poziomym sznurku przy suficie. Powinno być regularnie podcinane, by bardziej się rozrastało.

Syngonium stopowcowe

Syngonium stopowcowe
©123RF/PICSEL

Popularną rośliną ozdobną jest syngonium stopowcowe, nazywane też zroślichą. Pnąca łodyga osiąga od 30 cm do 1,5 metra wysokości. Syngonium ma duże i sercowate liście, które z czasem stają się strzałkowate. Są różnokolorowe, najczęściej jasnozielone z jaśniejszymi przebarwieniami. W naturalnych warunkach, czyli w lasach tropikalnych zroślicha ma ograniczony dostęp do światła, dlatego najlepiej stawiać ją w głębi pomieszczenia. Roślina ta jest dość kapryśna co do temperatury, powinna ona wynosić więcej niż 20 stopni Celsjusza (maksymalnie 27 stopni). Podłoże musi być wilgotne, zroślichę należy podlewać miękką, odwapnioną wodą. W okresie letnim najlepiej 3 razy w tygodniu, zimą rzadziej; ziemia powinna być lekko przeschnięta.

Monstera dziurawa

Spektakularny efekt wizualny stwarza monstera dziurawa. Może urosnąć do imponujących rozmiarów, w warunkach domowych do 3 metrów. Posiada drewniejące od dołu pędy oraz korzenie powietrzne stanowiące podporę. Monstera ma bardzo duże, głęboko powycinane liście; te starsze mają ponadto dziury w blaszkach. Ze względu na swoje rozmiary, roślina nadaje się do dużych, przestrzennych pomieszczeń. Monstera dziurawa jest mało wymagająca, najlepiej stawiać ją w jasnym miejscu z rozproszonym światłem, w cieniu jej liście będą mniejsze. Toleruje warunki pokojowe (18-20 stopni Celsjusza), rośnie też, choć wolniej, gdy temperatura spadnie poniżej 15 stopni. Podlewa się ją raz w tygodniu, dla utrzymania stałej wilgotności. Trzeba ją również zraszać 2-3 razy w tygodniu.

Hoja różowa

Hoja różowa
©123RF/PICSEL

Inną zachwycającą i popularną rośliną pnącą jest hoja różowa. Ma długie pędy, które mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości. Elementami dekoracyjnymi są błyszczące, ciemnozielone liście oraz różowe, gwiazdkowate kwiaty skupione w zwisające baldachogrona. Wydzielają one intensywny, słodki zapach. Hoja lubi słoneczne miejsca, lecz wystawiona bezpośrednio na promienie słońca może zostać poparzona, a jej liście mogą zblaknąć. Roślina ta nie lubi częstego przesadzania i zbytniego nawadniania. Najlepiej rośnie w lekko przesuszonym podłożu i w małej doniczce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas